YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rehineler iki telefonu IŞİD'den böyle sakladı
IŞİD'in elinde 101 gün rehin kalan 46 Türk vatandaşı ile MİT ve devlet yetkilileri sınırlı da olsa irtibat halindeydi. Başkonsolos Öztürk Yılmaz iki telefonu IŞİD'den gizlemeyi başarmıştı.
Rehineler iki telefonu IŞİD'den böyle sakladı
24 Eylül 2014 / 14:10 Güncelleme: 24 Eylül 2014 / 14:17

Musul Başkonsolosluğu'ndan çıkarılan 49 rehinenin telefonları götürüldükleri evde toplandı. İki telefonun saklanması kararlaştırıldı. Telefonlardan biri Türk GSM hatlıydı ve "roaming" yani şebekeler arasında dolaşım özelliği üzerinden yer tespitinde yararlı oldu.

Telefonlardan biri kadınların üzerinde tutuldu. Kadınların aranmayacağı düşünülüyordu. Diğer telefon ise yerel hatlıydı ve Erbil'den otomatik sürekli kontör yükleniyordu. Bu telefon parçalara ayrılmış şekilde, yedi ayrı kişinin üzerinde gizlendi.

İki telefon da aynı markaydı ve bu telefonların hangi parçasının ve hatlarının kimde olduğunu sadece başkonsolos biliyordu. Olası işkence durumunda çözülmeyi zorlaştıracak bir plan yapılmıştı.

Mekan değişimlerindeki aramalarda en büyük sıkıntı ise iki cep telefonunun saklanmasıydı. Mekan değişimlerinde telefonlar kadınlara bırakılıyordu çünkü IŞİD militanları kadınları aramıyordu. Bu nedenle iletişim sınırlı da olsa kopmuyordu.

 

YENİ ŞAFAK

15:12
 // KUŞLAR VADİSİ
Hiç de inandırıcı gelmedi bana. Peki bu tornavida setini nereye saklamışlar. Protatip telefon ise, x ray cihazından nasıl geçmiş. Ortalığı kasıp kavuran ve zekice hamleler yapan ış it, bu kadar aptal mı? Ben inanmıyorum. Şarj cihazını yok farz edersek, 101 gün süren batarya icad oldu da, bizim mi haberimiz yok? Kadınları kendine cariye yapan ış itler, kadınları aramıyormuş. Gülsem mi, ağlasam mı?...
24 Eylül 2014 15:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler