YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rehineler böyle kurtarıldı
Emniyet Müdürlüğü'nün planlı tatbikatı olan yaklaşık 150 personelin görev aldığı operasyon başarıyla tamamlandı.
Rehineler böyle kurtarıldı
25 Aralık 2009 / 23:52 Güncelleme: 25 Aralık 2009 / 23:52

Tatbikatta Balıkesir'de, 2 terörist, cezaevindeki arkadaşlarına işkence yapıldığı iddiasıyla ses getirmek için otobüs kaçırıp 7 vatandaşı rehin aldı.

Polislerin boş bir araziye yönlendirdiği otobüse özel harekat timlerince düzenlenen operasyon neticesinde teröristler etkisiz hale getirilirken, rehin alınan biri şoför toplam 7 yolcu burunları dahi kanamadan kurtarıldı. Otobüste gerçekleştirilen rehine kurtarma operasyonu 45 saniyede tamamlandı. Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün 2009 yılı için gerçekleştirdiği planlı operasyon göz doldurdu. Edremit caddesi üzerindeki benzinlik karşısında bulunan boş arazide yapılan, "Ulaştırma araçlarının kaçırılmasına karşı müdahale ve hareket planı" provası gerçeğini aratmadı.

Silahlı 2 terörist tarafından kaçırılan otobüs polis ekiplerince takibe alındı. Çevre yolundan Körfez istikametine yönelen otobüs polis ablukasında müsait bir alana yönlendirildi. Her tarafı polislerle çevrili olan bölgede keskin nişancılar da tetikte bekletildi. TEM Şube Müdürü Mehmet Harman megafonla konuştuğu araç içindeki teröristlerden rehineleri bırakıp teslim olmalarını istedi.

Otobüsün ön kapısından dışarıya çıkan bir terörist elindeki silahla havaya ateş açıp isteklerini belirttikten sonra cezaevlerinde tecrit uygulamasının kaldırılmasını istediklerini söyleyip dışarıya bomba paketi bıraktı. Aracın yakınına frekans bozucu jammer cihazı getirildi. Teröristleri sakinleştirmeye çalışan polis müdürü, rehinelere zarar verilmemesini istedi. Otobüsün ön kapısını açan teröristlerden birisi, "İletmiş olduğumuz konularla ilgili isteklerimiz yerine gelmezse içeridekilerin hepsi tek tek ölecek, bunun sorumlusu da sizler olacaksınız. Bu bombayı da patlatacağız" deyip havaya ateş açıp dışarıya da bomba paketi attı.

Polis müdürü, "Yetkililerle görüştük. Ancak, sizden isteğimiz içeridekilere zarar vermemeniz. İçerideki vatandaşlarımız da siz de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşısınız, sizin de zarar görmenizi istemiyoruz. Hukuk çerçevesi dışında hareket etmeyin" dedikten sonra emniyet müdürüne bilgi verdi. Operasyon talimatı aldıktan sonra teröristlere 3 dakika süre verip oyalamaya çalışan polis müdürü, operasyon timini harekete geçirdi. Özel eğitim almış yüzleri maskeli 9 kişilik operasyon timi olay yerine gelerek kaçırılan otobüse sessizce arkadan yaklaşıp, planlı operasyonu gerçekleştirdiler.

Ortalığı bir anda dumanlar kaplarken, silah sesleri duyuldu. Aracın açılan kapılarından içeriye sızan özel tim elemanları teröristleri etkisiz hale getirirken, içlerinde bir bayanın bulunduğu yolcular ise güvenli bir şekilde tahliye edildiler. Operasyon başarıyla sona ererken, TEM Şube Müdürlüğü'ne bağlı bomba uzmanları da otobüsün önündeki bomba paketini etkisiz hale getirdi. Zırhlı kamuflajını giyen bomba uzmanı, dikkatli bir şekilde yaklaştığı bomba paketine bağladığı fünyeyi patlattı. Operasyonda toplam 150 dolayında polisin görev aldığı, birimler arasındaki koordinasyonu görmek açısından düzenlenen araçtan rehine kurtarma operasyonunun sonuç olarak başarılı geçtiği bildirildi. Operasyona, TEM Şube, Asayiş Şube, Çevik Kuvvet ve Trafik Şube birimleri katıldılar. Balıkesir Emniyet Müdür Yardımcısı Hakan Aydın, tatbikatı başarıyla gerçekleştiren tüm personele teşekkür etti.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler