YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Reforma 'Yer'siz engel
Reforma 'Yer'siz engel
28 Ocak 2011 09:08
Yargıtay Başkanı’nın, ‘yeni üyelere oturacak yer yok’ iddiasından sonra, dün de Başkanlar Kurulu’ndan, ‘Yeni daire açmayın, dosyaları bir yılda bitirelim’ teklifi geldi...

Yargıtay’ın, yoğun iş yükünün altından nasıl kalkacağı yönünde birbirinden çelişkili açıklama ve resmi yazışmalar yaptığı ortaya çıktı. Dün yapılan Başkanlar Kurulu toplantısında “Bölge adliye mahkemeleri faaliyete geçirilecekse yeni daire kurmaya gerek yok” denilirken, daha önce konuyla ilgili farklı görüşler dile getirildi. Yargıtay’ın yıllara göre görüşleri özetle şöyle gelişti:

YIL 2005: ÜYE SAYI SI  150’YE DÜŞÜRÜLSÜN

Yargıtay Birinci Başkanı Osman Arslan, 5 Mayıs 2005’te “C.02.0.GNS.10-2005/1778” sayı numarasıyla Adalet Bakanlığı’na yazı yazdı. Yazıda, “Yargıtay’da oluşturulan bir komisyon tarafından hazırlanan ve Başkanlar Kurulu’nca son şekli verilen ‘Yargıtay Kanunu Taslağı’ ilişikte sunulmuştur. Kanunlaştırılması için gereğinin yapılmasını saygılarımla rica ederim” denildi. Anılan teklifin 5.maddesinde “Yargıtay’da 13 hukuk, 7 ceza dairesi ve 150 üye bulunur. Her daire bir başkan ve yeteri kadar üyeden oluşur” ibaresi yer aldı. Teklifle Yargıtay’ın 32 olan daire sayısının 20’ye, 250 olan üye sayısının ise kademeli olarak 150’ye indirilmesi önerildi.

 BİR YIL SONRA TEKLİF TEKRARLANDI

Osman Arslan, 2006 yılında bir başka yazı ile daha önce yaptıkları teklifi yineledi. Bu ısrarlı teklifler üzerine Adalet Bakanlığı, Yargıtay’ın hazırladığı taslağı Bakanlar Kurulu’na sundu. Bakanlar Kurulu ise, yasa tasarısı olarak TBMM’ye sevk etti. Teklif Adalet Komisyonu’nda incelemeye alındı.

YIL 2008: YARGITAY ÇARKETTİ

Fakat Yargıtay, 2008 yılında daha önceki teklifinden çark etti. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker imzasıyla 25 Nisan 2008 ve “C.02.0.YBB.0.07/2008/3011” sayı numarasıyla Adalet Bakanlığı’na yazı yazıldı. Yazıda, “Bölge adliye mahkemeleri fiilen çalışmaya başladığında görevleri sona ermek, dairelerde görev yapan üyeler başka dairelerde görevlendirilmek ve herhangi bir nedenle boşalan üyelikler için bu tarihten sonra üye sayısı 250’den aşağıya düşmeden seçim yapılmamak kaydıyla, Yargıtay’da 3 hukuk, 3 ceza olmak üzere 6 daire kurulmasını rica ederim” denildi.

Yargıtay Başkanı Gerçeker, 27 Ekim 2008 ve “C.02.0.GNS.0-07/7341” sayı numarasıyla Adalet Bakanlığı’na ikinci kez yazı yazarak hem daire hem üye sayılarının artırılması için ısrar etti. Yargıtay Başkanı son yazısında 3 hukuk ve 3 ceza dairesinin ivedilikle kurulmasında kesin ve acil zorunluluk vardır” dedi.

 KESİN VE ACİL ZORUNLULUK

Adalet Bakanlığı, Yargıtay’ın yoğun talepleri ve konunun “ivediliği” uyarısı üzerine gelen önerileri de değerlendirerek 2011’de yeni taslağı Bakanlar Kurulu’na sundu.

BAKANLIK ESKİ TASLAĞI REVİZE ETTİ

Anılan taslakta, Yargıtay’dan gelen talep üzerine bu sefer üye sayısı ve daire sayısında artış öngörüldü. Bakanlar Kurulu da yasa tasarısı olarak taslağı TBMM’ye gönderdi. Anılan tasarıda daire sayısının 6, üye sayısının da 137 artırılması öngörüldü.  Tasarının gündeme gelmesi üzerine Yargıtay Başkanı Gerçeker, bu görüşünden çark ederek, daire ve üye sayısının artırılmasının kurumu “hantal” hale getireceği yönünde açıklamalar yaptı. 

İSTİNAFLARI GECİKTİRDİLER

Ancak sorunların çözümü olarak gösterilen istinaf mahkemeleri de aynı şekilde Yargıtay ve HSYK engeline takıldı. 2005 yılında çıkan yasanın yürürlüğü, Yargıtay ve HSYK’nın görüşleri doğrultusunda önce 2007 yılına ardından da 2010 yılı sonuna ertelendi.

Bu durum, Yargıtay’ın zaten çok fazla olan iş yükünü her geçen yıl daha da artırdı. 2006 yılında Yargıtay’da 1.091.392 dosya bulunurken, bu sayı 2010 yılında 1.831.419’a çıktı.  Yargıtay’daki iş yoğunluğunun artması nedeniyle 2010 yılında 20.000’e yakın dosya zamanaşımına uğradı. Aradan geçen süre içinde Yargıtay’ın iş yükü yaklaşık olarak ikiye katlandı. Uzmanlar, istinaf mahkemeleri kurulsa bile artık tıkanma noktasına gelen Yargıtay’ın biriken dosyalarının 4 - 5 yıldan önce sonuca bağlanamayacağı görüşünde. 

Yasa çıkarsa uygularız

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay’a yeni daireler kurulmasına ilişkin yasa tasarısıyla ilgili olarak, dün ‘’Biz görüşümüzü açıklıyoruz, doğru olduğuna inandığımız şeyleri söylüyoruz. Ama yasa o şekilde çıkarsa elbette ki uygulayacağız’’ dedi.

Daire kurmayın dosyaları bitirelim

Yargıtay’ın yapısının değiştirilmesi ve yeni daireler kurulmasına ilişkin kanun tasarısını görüşmek üzere toplanan Yargıtay Başkanlar Kurulu da ‘yeni daireler kurmayın” talebiyle çıktı.  Yargıtay üyeleri, ‘’Bölge adliye mahkemelerinin faaliyete geçmesi nedeniyle Yargıtay’a yeni dosya gelmeyeceği için, dairelerin ellerindeki mevcut işleri bir sene içerisinde bitireceği’’ şeklinde görüş öne sürdü. Yargıtay’ın bu görüşünün, bugün TBMM’deki görüşmeler sırasında iletilmesi de benimsendi.

OTURACAK YERİMİZ YOK

• Önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşen Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker de, daire ve üye sayısının artırılmasına eleştiri getirmiş, “137 kişi daha olması bizi hantal bir yapı haline getirir’’ demişti. Hasan Gerçeker itiraz gerekçelerinden birini de ‘binada oturacak yer kalmadı’ ifadesiyle göstermişti. Gerçeker, ‘’Oturacak bir kişilik yer kalmadı. Artık bilmiyorum nasıl bir yol bulacaklar, göreceğiz’’ demişti. (Star)

KAZDIKLARI KUYUYA DÜŞECEKLER !
 // BATUHAN
Çember genişledikçe kontrol zayıflayacak işlerine gelmeyen dosyaları ellerinin altında tutamayacaklar, artık chp nin isteklerini yerine getiremeyecekleri gibi istedikleri kanunlarıda çıkarmaları zorlaşacak yani Hükümete meydan okuma alışkanlıkları sık sık brifing vermeye dönüşecek. Demoklesin kılıcının yerine Adalet ve Kalkınma kılıcı asılacak bunların engellediği kanunlar geçecek Türkiye bunlardan kurtulacak.Kantarın topu kaçtı, kartopu gittikçe büyüyo...
28 Ocak 2011 14:30
yargı santaj yapamaz...
 // ibrahim çelikoğlu
İsteğimizi yerne getirin bir yılda dosyaları bitirelim" diyebilenle ben olsam muhatap bile olmam.Denizin bittiği yerdir......
28 Ocak 2011 10:26
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler