YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Referandumdan evet çıkarsa..."
Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio'dan referanduma büyük destek..."Yüksek yargıda kast var" diyen Buquicchio,"Evet çıkarsa bu tekel sona erecek"dedi.
"Referandumdan evet çıkarsa..."
08 Eylül 2010 / 08:27 Güncelleme: 08 Eylül 2010 / 10:15

Avrupa'da anayasa hukukunun otoritesi kabul edilen Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio'dan anayasa paketine önemli destek geldi.

Türkiye'deki yüksek yargıda kast sistemi olduğunu belirten Buquicchio, "Evet çıkarsa bu tekel son bulacak" dedi.

Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio, referanduma günler kala anayasa paketine kuvvetli destek verdi. Samanyoluhaber TV'de Avrupa Masası programında Selçuk Gültaşlı'nın konuğu olan Buquicchio, çok tartışma konusu edilen yargıyla ilgili iki maddedeki değişiklikleri desteklediğini vurguladı. Referandumdan 'evet' çıkmasını ümit ettiğini vurgulayan Venedik Komisyonu'nun İtalyan Başkanı, 'hayır' çıkması durumunda Türkiye'nin geriye gideceğini söyledi.

KABUL EDİLEMEZ

Referandumdan hayır çıkması halindeTürkiyeiçin kötü bir an olacağını belirten Buqquicchio, yüksek yargıya yönelik sert eleştiriler yöneltti. "Yüksek yargıda kast var" diyen Venedik Komisyonu Başkanı,Yargıtayve Danıştay'ın Hakimler veHSYKüyelerini ataması ve HSYK'nın da yüksek yargı mensuplarını seçmesinin Avrupa standartları açısından kabul edilemez olduğunu vurguladı.

YARGIDATEKELVAR

Yüksek Yargı'nın aynı zamanda bir tekel oluşturduğuna dikkat çeken Buquicchio, "Anayasa değişiklikleri geçerse son bulacak. Türkiye'deki bütün hakim ve savcılar kendi kendilerini yönetme konusunda önemli bir adım atmış olacaklar" yorumunu yaptı .

BDP'lillere çok şaşırdım

Venedik Komisyonu Başkanı, Türkiye'deki anayasal sistem için de 'vesayetçi demokrasi' tanımını yaptı. BDP'nin boykot kararını da eleştiren Buquicchio, "Bu partinin Meclis'te siyasi partileri kapatmayı zorlaştıran tasarının oylanmasındaki tavrına çok şaşırdım" dedi.

Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler