YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Referandumda son karar Cumhurbaşkanı Erdoğan'da!
Referandumda son karar Cumhurbaşkanı Erdoğan'da!
21 Nisan 2016 08:26
Dokunulmazlıklarla ilgili Meclis oylamasından sonuç çıkmazsa referandum için son sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söyleyecek.

TBMM Anayasa Komisyonu önümüzdeki hafta AK Parti'nin dokunulmazlıklar ile ilgili anayasa değişiklik teklifini ele almaya hazırlanıyor. Teklifin, daha sonra Genel Kurul gündemine getirilerek çıkartılması planlanıyor. Genel Kurul sürecinin mayıs ortalarını bulabileceği konuşuluyor.

YA TEKRAR MECLİS'E YA DA REFERANDUMA

Teklifin Genel Kurul'daki oylaması sırasında nasıl bir tablo ortaya çıkacağına ilişkin tartışmalar devam ediyor. AK Parti, CHP ve MHP'nin, "evet" oyu kullanacağı, kağıt üzerinde 489 oyu olacak değişikliğe, çok sayıda CHP'li milletvekilinin "hayır" demesi bekleniyor.

AK Parti ve MHP'nin oylarının toplamı 356'yı buluyor. Düzenlemenin referandumsuz kabulü için 367 oy gerekiyor. Bu durumda CHP'den 11 milletvekilinin destek vermesi yetiyor. CHP'den kullanılacak hayır oylarının beklenenden çok olması halinde teklifin 367'nin altında kalması ve referandum olasılığı gündeme geliyor. AK Parti'nin böyle bir durumda görüşmeleri tamamlayıp değişikliği Meclis'ten geçirmeye hazırlandığı bildirildi.

Böylece top Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a geçecek. Anayasaya göre değişiklik 330-367 oy arasında oy alırsa Cumhurbaşkanı'nın iki tercih hakkı bulunuyor. Cumhurbaşkanı, değişikliği veto edip tekrar görüşülmek üzere Meclis'e gönderme yetkisine sahip.

Cumhurbaşkanı bunu yapmazsa değişiklik referanduma sunulmuyor. Erdoğan'ın önünde iki seçenek olacak; ya değişikliği bir kez daha görüşülmek üzere Meclis'e gönderecek ya da referanduma gitmesinin yolunu açacak.

 // fatih
Gönder başkanım bekliyoruz. Bu dokunulmazlıklar KAL-KA-CAK......
21 Nisan 2016 Perşembe 11:30
Dokunulmazliklari
 // uykucu
kaldiramazsa bir daha asla AK Partiye rey vermem....
21 Nisan 2016 Perşembe 09:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler