YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Referanduma büyük ilgi
Referanduma büyük ilgi
21 Ağustos 2010 09:57
12 Eyllül'deki referandumla ilgili gümrüklerde oy verme işlemi başladı. İlk iki haftada 65 bin kişi oy kullandı. Oylamanın yapılacağı tariha kadar bu sayının 200 bin olması bekleniyor.

12 Eylül'de yapılacak referandumla ilgili gümrüklerde oy verme işlemi 3 Ağustos'ta başladı.

Gurbetçiler ilk günden bu yana referanduma büyük ilgi gösterdi. İlk iki haftada gümrüklerde 65 bin oy kullanıldı. 12 Eylül tarihine kadar 200 binin üzerinde seçmenin oy kullanması bekleniyor. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının referanduma olan ilgisi şimdiden 2007 referandumunun üzerine çıktı.

Cumhurbaşkanını halkın seçmesini öngören halkoylamasında 25 bin gurbetçi oy kullanmıştı. Bunlardan 18 bini cumhurbaşkanını halkın seçmesine 'evet' dedi. 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde ise gümrüklerde 228 bin gurbetçi oy kullandı. YSK'nın son verilerine göre yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmen sayısı 2 milyon 556 bin 335. Yasal düzenlemeler tamamlanamadığından kayıtlı seçmenlerin çoğunluğunun tercihi sandığa yansımıyor. Irak ve Kırgızistan'ın gurbetteki vatandaşlarına verdiği oy kullanma hakkından, Türk vatandaşları yararlanamıyor. Yurtdışındaki Türk seçmenler ancak bir sınır kapısında ya da Türkiye'deki uluslararası havalimanında giriş ve çıkış anında oy kullanabiliyor. Gurbetçi vatandaşlarımız 25 gümrük noktasında oy verebiliyor.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler