YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Referandum sonrası yeni paket geliyor
Adalet Bakanı Ergin, Anayasa değişikliği paketinin referandumda kabul edilmesi halinde bunu yeni paketlerle desteklemek istediklerini söyledi
Referandum sonrası yeni paket geliyor
17 Temmuz 2010 / 09:04 Güncelleme: 17 Temmuz 2010 / 09:06

Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Türkiye Dostları Grubu’na Anayasa değişikliği paketi hakkında bilgi vererek soruları cevaplandıran Ergin, AB sürecinde de önem taşıyan bazı önemli reformları ertelemek istemedikleri için sınırlı Anayasa değişikliğini tercih etmek durumunda kaldıklarını kaydetti.

Ergin, “Hükümeti, reformları yavaşlatmakla eleştiren Brüksel’in, içeride ‘masaya oturmam’ diyen muhalefeti de dikkate almasını” istedi. Ergin Anayasa değişikliğinin neden sınırlı tutulduğunun sorulması üzerine “Olması gerekenden daha dar bir pakettir ama inşallah referandum sonuçlanıp kabul edildikten sonra yeni paketlerle bunu desteklememiz gerekiyor” dedi. Ergin, referandumun AK Parti oylamasına dönüşüp dönüşmeyeceğinin sorulması üzerine ise “Türkiye’de seçmenin Anayasa değişikliğiyle siyasi partiyi ayırt ettiğini” belirterek örnek olarak 2007 seçimlerinde yüzde 47 oy almalarına rağmen birkaç ay sonra gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı referandumunun yüzde 69’la kabul edilmesini gösterdi. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler