YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Referandum iptal olsa da erken seçime gitmeyiz"
"Referandum iptal olsa da erken seçime gitmeyiz"
01 Nisan 2010 13:32
"Genelkurmay Başkanı’na Yüce Divan yargılamasında gizli niyetimiz yok"

Gazeteci Ömer Şahin’in Kanal A’da yayınlanan “Görüş Farkı “programına katılan AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Anayasa değişikliği için “uzlaşın”çağrısı yapan ve bazı uyarılarda bulunan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ı eleştirdi. 

Kılıç’ın konuşmasını yanlış bulan Bozdağ, “O makamda bulunan kişilerin kendi önüne geleceği konularla ilgili görüş açıklamaları yanlış çünkü sonuçta onların önüne gelecek. Hepimizi bağlayan bir metin var o da Anayasa. Anayasa'ya göre işimizi yapacağız, ona göre hareket edeceğiz. Onlar da ona göre hareket edecekler” dedi.

Anayasa paketi iptal olursa hukuk cinayeti işlenmiş olur

 

Anayasa değişikliğinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması ihtimaline AK Parti’li Bozdağ’dan sert tepki geldi. Bozdağ,” Anayasa Mahkemesi yürütmeyi durdurabilir veya tamamen iptal ederse büyük bir hukuk cinayeti işlemiş  olur ama sonuçta bir karardır. Mahkeme böyle bir karar verir mi, onu vakti geldiğinde göreceğiz ama Mahkeme'nin böyle bir karar vereceğine ben inanmıyorum. Çünkü hukuku bu kadar aleni çiğneyerek böyle bir şey yapılabilir” diye konuştu. Bozdağ, CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne müracaat edebilmek için gerekli olan 110 imzayı zor bulacağını da ifade etti.

AK Parti’den sıfır fire çıkacak

Anayasa Paketi’nin oylanmasında AK Parti’nin fire verip vermeyeceği merak ediliyor. Bozdağ’a göre, gelecek hafta görüşülmeye başlanacak Anayasa değişiklik paketine partisinden tam destek çıkak. Pakete karşı eleştirelerde bulunan Ankara milletvekili Zekai Özcan dahil 336 milletvekilinin  tamamı “evet” oyu verecek. Bu konuda iddialı olan Bozdağ,“AK Parti  grubu içinde fire bekleyenler bundan önce pek çok konuda aldandıkları gibi yine aldanacaklar. O arkadaşımız(Zekai Özcan) da, diğer arkadaşlarımız da Anayasa oylamaları sırasında göreceksiniz, herhangi bir fire olmayacak”ifadelerini kullandı.Bozdağ, gizli yapılacak olan Anayasa oylamasına beklentilerin üzerinde destek beklediklerini de söyledi.
Referandum iptal olsa da erken seçim olmaz
Bekir Bozdağ, referandum paketi iptal olursa erken seçime mi gidecekleri yönündeki soruya ise şu cevabı verdi:”  Olumsuz sonuç çıkarsa AK Parti milletin önünde yaptığı şeyi yapıyor, ne yapıyorsa, Mahkeme karar verdiği zaman, herkes o zaman görecektir.

Seçimin tarihi 17 Temmuz 2011

Biz şunu hep söyledik, Türkiye'de seçimler 17 Temmuz 2011'de yapılacaktır. Vaktinde seçim yapacağız ve Türkiye'yi erken bir seçime götürmeyeceğiz. İptal edilse de erken seçim istemiyoruz. Bir hukukçu olarak, hukuk varsa, Anayasa ortadaysa, böyle bir davayı hem CHP açamaz, açmaması lazım. Farz et ki açtı Anayasa Mahkemesi daha ön inceleme de reddetmesi lazım.”

Genelkurmay Başkanı’na Yüce Divan’da gizli niyet yok

Anayasa paketinin son sürprizi Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları ile TBMM Başkanı’nın Yüce Divan’da yargılanmasının önünün açılması oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, bu konunun ilk olarak “askere sivil yargı”yasasının görüşmelerinde gündeme geldiğini söyledi. Yasalardaki boşluğu doldurmak için böyle bir düzenleme yapıldığını savunan Bozdağ,”Bu konuda Genelkurmay’dan bir talep de gelmedi, rezervleri de olmadı” dedi. Bozdağ, Genelkurmay Başkanı’nı yargılama iznini Başbakan’ın mı yoksa cumhurbaşkanı’nın mı vereceğinin çıkarılacak kanunla belirlemek için kanun çıkarılacağını da duyurdu. Bekir Bozdağ, bu düzenlemenin Ergenekon davasıyla ilgisi olup olmadığına ilişkin soruya ise, “ Bunun kesinlikle Ergenekon soruşturmaları çerçevesinde devam eden davalarla ilgisi yok.Herhangi bir niyet,gizli ajandayla alakası yok.Tamamiyle var olan hukuki bir boşluğu giderdik” cevabını verdi.

Kanalahaber.com

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler