YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Referandum 'evet'le başladı
Anayasa değişiklik paketi için kullanılan ilk oy 'evet' oldu.
Referandum 'evet'le başladı
03 Ağustos 2010 / 09:06 Güncelleme: 03 Ağustos 2010 / 09:13

Anayasası değişiklik paketi için gümrük kapılarında oy verme işlemine başlandı. Atatürk Havalimanı Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş Arındırılmış salonunda ilk oyu kullanan Demir Timurtaş oyunu "EVET" olarak tercih etti.

Anayasası değişiklik paketi için 12 Eylül 2010 pazar günü yapılacak referandum için yurtdışında yaşayan seçmenlerin oy verme işlemleri bugün sabah 08.00 itibariyle başladı.

Atatürk Havalimanında ilk oyu kullanan Endonezya'da yaşayan işadamı Demir Timurtaş, iş görüşmesi için geldiği Türkiye de oyunu 'EVET' olarak kullandı. Demir Timurtaş'a basın mensuplarının 'Oyunuzu ne yönde kullandınız? sorusu üzerine, "Endonezya'dan geliyorum, elektrik-elektronik mühendisiyim. İş görüşmesi için geldim ve bu arada oyumu da kullandım.  'Evet' olarak kullandım. Çünkü, statükoya hayır, ülkemizin önünün açılması için 'EVET' dedim" dedi.

Oyunuzu neden 'EVET' yönünde kullandınız? Şeklindeki soruya ise, "Ben 'Evet' çıkmasını istiyorum, o yönde oy kullandım. Öyle çıkacağına da inanıyorum. Türkiye sıkıntılı bir dönemden geçiyor, o süreci tıkamak isteyen insanlar olduğunu düşünüyorum.  Onun aşılması için 'EVET' oyu kullandım." dedi.

Gümrük kapılarında oy verme işlemlerinin, 3 Ağustos 2010 günü başlayacağı ve 12 Eylül 2010 Pazar günü halk oylamasının bitiş saatine kadar devam edeceği belirtildi. Çıkış ve giriş kapılarından oy kullanacak vatandaşlar sadece pasaportla oy kullanabilecek.

Vatandaşlar, Gürbulak, Sarp, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Esendere, Cilvegözü, Yayladağı, Dilucu, Dereköy, Öncüpınar, Nusaybin, Akçakale, Habur kara yolları ile Şakirpaşa, Esenboğa, Antalya, Gaziantep, Atatürk, Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Erkilet, Bodrum, Dalaman havalimanları ve Taşucu Deniz Limanı gümrük kapılarında, tatil günleri dahil, 24 saat süreyle oy verebilecek. İHA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler