21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul23 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya15 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır26 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri19 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa26 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Recep Akdağ: Tankla, silahla yapamadıklarını başka yollardan deneyecekler!
15 Temmuz'da FETÖ'nün başarısız darbe girişiminin ardından durmayacağını belirten Akdağ, amaçlarına ulaşmak için farklı yollar deneyebileceklerinin kuvvetli ihtimali üzerine uyarılarda bulundu.
Recep Akdağ: Tankla, silahla yapamadıklarını başka yollardan deneyecekler!
03 Ağustos 2016 / 08:30 Güncelleme: 03 Ağustos 2016 / 09:01

Kanal A'da yayınlanan Fatin Dağıstanlı'nın moderatörlüğünü yaptığı 'Türkiye'nin Seçimi' programına konuk olan Sağlık Bakanı Recep Akdağ  FETÖ yapılanmasının ortaya çıkış sürecine dair değerlendirmelerde bulundu.

İşte Recep Akdağ'ın değerlendirmelerinden önemli satırbaşları:

40 YIL BOYUNCA KENDİLERİNİ GİZLEMİŞLER!

Fetullah Gülen'in grubundaki insanları tabii olarak lise zamanlarında tanıdık. O zamanlar grup diyorduk cemaat diyorduk. 17-25 Aralık'tan sonra bunların devleti ele geçirmeye karar vermiş bir örgüt olduğunu anladık. Zaten bu MGK'nın çalışmalarıyla da ortaya çıktı. 

Cumhurbaşkanımız son 2 senedir onlarca kere her yerde FETÖ'nün terör örgütü olduğunu belirtti.

17-25 Aralık'tan da önce daha da geçmişi var bu olayın. MİT müsteşarının içeri alınmasıyla gözükmeye başladı tabi. Sayın cumhurbaşkanımızın defalarca anlatmasına rağmen insanlar belki Gülen'in bir terör örgütü olduğunu 15 Temmuz'a kadar yeteri kadar anlayamamıştı.

O kadar kendi hayat biçimlerini değiştirerek, tam 40 sene boyunca o kadar kendilerini saklamaya şartlamış ve örgütlenmiş bir yapının bu kadar ağır bir terör faaliyeti yürüteceğini toplumda muhtemelen bir çok kişi düşünemiyordu. 

FETÖ MASKESİNİ TAKIP ÖYLE DIŞARIYA ÇIKIYORDU

Biraz geriye gidelim FETÖ'nün ne zaman ortaya çıktığını anlamak için. 28 Şubat'ın Bülent Ecevit'iyle çok yakın münasebetleri olan bir Gülen'den bahsediyoruz. Aslında 28 şubatta da bizi çok üzen tavırlarını biliyoruz. O zamandan beri güven duygumuz yok. Ama insanlar şöyle düşünüyordu. Bunlar alnı secdeye giden insanlar, Türkçe'ye önem veriyorlar, dünyaya bizim kültürümüzü taşıyorlar. Türkiye'de de bu değerlere önem veriliyor. Kötü düşünmesek iyi olur gibi düşünceler vardı.

Açık konuşmak gerekirse 10 senelik bakanlık döneminde bunların çok azıyla çalıştım. Özellikle kendilerine karşı o gün için bir zıtlık beslediğimden değil ama ortalama, vasat insanlar olarak tanıdım onları. Bize katkı yapacak insanlar olarak gördüğüm çok az insan vardı içlerinde. Kendilerini aşan bir tavır gösterenleri arasında çok yoktu. Nasıl oldu da peki bu kadar kuruma yuvalandılar?

1) Bunlar kendilerini saklamayı, batıl ve sapkın inançlarının bir parçası olarak içselleştirmişlerdir. Bu çok zor bir şeydir. Kendi hayat tarzınızı değiştirip ne kadar yaşayabilirsiniz. Bunlar bunu bir ömür boyu yaptılar.

2) Bir İslami hizmet kisvesiyle ortaya çıktıkları için insanlar çoğu zaman hüsn-ü zan etme ihtiyacı duydular. Böyle iki karakterleri var. Birincisi takiye, ikincisi de takiyeyi yaparken de görünen yüzüyle de, bir tarafıyla da iddia ettikleri hizmete hiç benzemeyen bir tarafı barındırmışlar. Öbür taraftan da vatandaş nezlinde, 'Biz İslami bir cemiyetiz. Hizmet ediyoruz' gibi bir tavır sergilemişler. Bu karakterleriyle de aslında tarihimize baktığımızda hiç ilgisi olmayan bir yapıları var. 

Bunların adım attığı her aşamasında bir risk görülse bile bir sonraki riski tahmin etmek her zaman zordu.

17-25 Aralık'ta yaptıkları görüldü. Bunlar devleti eline geçirmek isteyen bir örgüt olduğu düşünüldü. Bunlara fırsat vermemek lazım. Ama böylesine canice bir terör faaliyetine girişecekleri de bu kadar tahmin edilememişti. 

Kendine mahsus yeni bir entite ile karşı karşıyayız. Benzerleri çok az. Bir yönüyle Haşhaşilere benzetebiliriz.

GÜLEN, MEMLEKETİ ERZURUM'DA DA MİLLİ DEĞERLERİ İSTİSMAR ETTİ

Erzurum bunun çıkmasına uygun çünkü, milli ve manevi değerlerine çok bağlı bir şehir. O zamanın koşullarında örgüt gibi çıkmadılar ki. Milli ve manevi değerleri kullanarak ortaya çıktılar. 

Erzurum'da normalde insanlar Fetullah Gülen'i severdi. Bu karakterini ortaya çıkarınca en büyük darbeyi Erzurum'dan yedi. O kadar Erzurum'da çalıştılar ki 15 Kasım seçimlerinde kapı kapı dolaşıp HDP ile birlikte çalıştılar. Yüzde 60 oy aldık yine. 

Aslında milli ve manevi bir damar gibi görünmesini istedikleri için birileri, bunlar da böyle bir karakterle ortaya çıktıkları için Erzurum uygun bir yerdi o gün açısından. 

BÖYLE BİR ZALİMLİĞİ DÜNYA GÖRMEDİ!

FETÖ'nün tıpkı yargı ve emniyette olduğu gibi ordunun içinde de ciddi bir varlıklarının olduğunu tahmin edebiliyorduk ama bu kadar zalim olabileceklerini düşünemiyorduk, en azından ben düşünemiyordum. Ele geçirmeye çalıştıklarını tahmin edebilsek de bu kadar zalim olacaklarını tahmin edemiyordum.

Siz F16 uçağını uçuracaksınız, götürüp sırf en önemli tehdit olarak gördüğünüz için tertemiz özel harekatçıları bombalayacaksınız. Bu kadar şerefsizliği kim nasıl yapar. 

Karşı karşıya gelip çatıştığınız zaman insan bunu ne kadar hain olsalar da anlayabilir. Bu durum öyle değil. Doğrudan gidip özel harekatçıları bombalıyorsunuz. Doğrudan gidip emniyet binasını bombalıyorsunuz. Hepsinin ötesinde, elinde hiçbir silahı olmayan çıplak göğsünü size siper etmiş kendi vatandaşınıza kurşun sıkıyorsunuz. Böyle bir zalimliği dünya görmedi. 

DERSANELERİN KAPATILMASI DÖNEMİNDE DE 'ALTLIK' YAPIYORLARDI!

AK Parti ve hükümetin şimdi ve geçmişte niye hedefte olduğunu anlamak zor değil. Bu örgüt, dershanelerin kapatılması konusunu bilerek kriz haline getirmiştir. 17-25 Aralık'ın özellikleri kendi taraftarları açısından altlığını oluşturmak için. Bunu şuradan anlayabiliriz. Dershanelerin kapatılması meselesi her zaman bizim gündemimizdeydi. Birçok zaman da ifade etmiştik. 

Aslında bu anlamda sürekli konuşulan bir hususken sadece Milli Eğitim'in ilgili bir dairesinde bununla ilgili bir taslak oluşturulmasından rahatsız oldular. Büyük bir krize dönüştürdüler bunu. 

Gazetelerde yazdılar, televizyonlarında günlerce yayın yaptılar. Ortada hiçbir şey yoktu.
Ben 10 sene bakanlık yaptım. Nasıl kanun hazırlanır çok iyi biliyorum. Bir dairede bir kanunun taslağın hazırlanmasının nihayete ermesi açısından hiçbir anlamı yoktur. 

Yaklaşık 8-10 farklı aşamadan geçmeden kanunlaştırılmayacak bir taslağın daha birinci aşamasında gürültü kopardılar. Ortada bir şey yoktu ama onlar altlık yapıyorlardı. 

Cumhurbaşkanımıza hücum ediyorlar çünkü güçlü bir Türkiye istemeyenlerin maşalığını yapıyorlar. FETÖ çok hırslı bir adam, bir tarafıyla da anormal hayalperestlikleri var. Çevresindeki bir takım insanlara da bunu inandırıyor. Kendi açısından kullanılmaya çok uygun bir adam. Türkiye üzerinde emeli olan birileri de rahatça bununla iş birliği yapıyor.

SİLAHLA YAPAMADIKLARINI BAŞKA YOLLARDAN DENEYECEKLERDİR

Bu FETÖ duracak mı? Güçleri yeterse durmazlar. Silahla yapamadıklarını algı operasyonlarıyla, ekonomiyi bozarak yapmaya çalışacaklar. Tehlike geçmedi. Bunların tekrar ordu içerisinde bir kalkışma, bir darbe yapma imkanları çok daraldı ama yine de tedbiri elden bırakmamak lazım. 

Ekonomik olarak farklı açılardan yine üstümüze gelmeye çalışacaklardır. Ama millet bunun da cevabını verdi. Millet 9 milyar dolar parasını bozdurup Türk parasına çevirdi. Bunu sağduyusuyla yaptı. Gidip Türk parası satın aldı. Dolar artar dolar satın alayım diye düşünmedi. Bilakis bozdurdu. 

NE YAPARLARSA YAPSIN MUVAFFAK OLAMAYACAKLAR!

Tankın önünde yere yatıp tank üstünden geçtiği zaman ayağa kalkan, ikinci tankın tekrar önüne yatan vatan evlatlarıyla karşı karşıyayız. Onlar boş durmazlar ama ne yaparsa yapsınlar muvaffak olamazlar.

Birilerinin tuzakları olabilir ama Allah'ın da onların tuzaklarını boşa çıkaracak bir tuzağı vardır. O bu hainlere tuzak kurmayı en iyi bilendir. 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 // ilra
Yav Allah rizasi icin yeter nedir bu darbe darbe darbe.bu memleketin baska sorunu yokmu.pkk gibi bir sorunu yokmu.asker polis gene alani bunlara terk edip savunmaya cekildi.basbakan ve c.baskani sehit olan asker ve polisler icin tek kelime taziye mesaji verdimi.Hayir.biktik darbeden.secim gelince pkk ile ilgilenmeyen bu magrurlarla millette ilgilenmeyecek insallah...
03 Ağustos 2016 09:30
 // Ömer
bürokratik oligarşinin Muktedir Oligarkların elindeki erki almayıp kurumları kapatmakla belli yerlere bağlamanın çözüm olamayacağını, aynı zaman darbe yapma hevesi içerisinde olan aptal ve ahmaklar hep var olacaktır....
03 Ağustos 2016 08:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler