YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Raporlar harika...
Raporlar harika...
04 Mayıs 2011 07:48
Hava Kuvvetleri'nin Bilvanis Operasyonu'yla ilgili belgeler 9 yıldır sürdürülen yasadışı faaliyeti tüm detaylarıyla ortaya koyuyor...

Hava Kuvvetleri'nin ekilen ürünlere kadar fişlediği Bilvanis Çiftliği ile ilgili belgeler 9 yıldır sürdürülen yasadışı faaliyeti tüm detaylarıyla ortaya koyuyor. Eskişehir'de emekli Albay Hakan Büyük'te ele geçirilen belgelere göre, yasadışı izleme 2003'te 1. Hava Kuvveti Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Nejat Bilgin'in emriyle başladı. İlk rapor, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Mayıs 2003'te gönderildi. Bilgin, 2004'te de Bilvanis'in eğitim uçuşları adı altında görüntülenmesini emretti. Bilvanis belgelerinde dönemin 113. Filo komutanı Vekili Binbaşı Yaşar Kadıoğlu, Hava İsthibarat Yüzbaşı Mustafa Sümer, Tümgeneral Korcan Pulatsüt, Korgeneral Bilgin Balanlı ile Balyoz'da tutuklanan emekli Albay Hakan Büyük'ün imza ve isimleri bulunuyor.

LAHİKALI RAPOR

2003'te başlayan izleme faaliyetlerinde her havalanışı on binlerce liraya mal olan jetlerle görüntülenen çiftlik, karadan da istihbaratçı subaylar tarafından yakından izlendi. Her gelişme video, fotoğraf, bilgi notu olarak gizli belgelerle kayıt altına alındı. Çalışmanın ilk raporu şu anda Genelkurmay Denetleme ve Ateşe Başkanı olarak görev yapan Orgeneral Nejat Bilgin tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na sunuldu. Mayıs 2003 tarihli 'kişiye özel' ibareli 3 lahika ve 4 ekten oluşan raporda ilginç detaylara yer verildi.

AYCELL'DEN İSTASYON

Raporda, çiftlik arazisinin nasıl alındığı, tapu kayıtları, fiyatı ve satın alanlarla ilgili fişleme bilgileri yer aldı. AYCELL'in bölgeye baz istasyonu kurduğu notunun bile girdiği raporda, çiftlik içerisinde market olarak kullanılmak amacıyla bir bina, kadınların kalması için tek katlı bir ev yapıldığı belirtildi. Çiftlikteki otomobiller de marka, plaka ve ruhsat bilgileriyle raporda anlatıldı.

Çiftlikte çalışanlarla ilgili değerlendirme de dikkat çekti. Raporda "Sürekli çalışan Sofi sayısı 21 kişiye ulaşmıştır" denildi. Çiftliği ziyaret edenlerle ilgili rapora yansıyan notlar da bölgenin sürekli gözetim altında tutulduğunu ortaya koydu. "06 TOU... Renault Clio marka otomobilin sahibi, Ankara'da ... isimli 3 katlı bir kafetarya işleten 14 kişiyi çalıştıran, ayda 2 bin lira kira ödeyen" M.Ç'nin hafta sonu 4 kişi ile Ankara'dan, A.G. A.C ve A.K ile de 8 kişinin Eskişehir'den çiftliğe çalışmaya geldiği anlatıldı.

BAKLİYAT DİKİMİ YAPILDI!

Bilvanis'teki tarımsal faaliyet de raporda ihmal edilmedi. "Çiftlik toprağının teknik analizi yapılarak yetiştirilmeye elverişli olan sebze ve bakliyatların dikimi ve ilaçlaması yapılmıştır. AYCELL baz istasyonunun bulunduğu tepe ile karşısında bulunan yüksek mevkiye ağaçları sulamak için 2 adet su tankı yerleştirilmiştir" notları da Ankara'ya gönderildi.

SÜNGER YATAK VAR...

21 maddelik raporda, 'komedi' dedirten tespitler ise şöyle: "Mescid olarak kullanılan bölümün girişinde 8 kişinin aynı anda abdest alacağı yer ve 6 adet tuvalet kabininin yapıldığını, mescidin tabanına halıflex döşenerek, aynı zamanda yatakhane olarak kullanıldığı, hafta sonu gelen Sofilerin burada sünger yer yataklarında yattıkları tespit edilmiştir..."

EĞİTİMDE SORTİ

Nejat Bilgin'in 2004'te Bilvanis'in eğitim uçuşları adı altında havadan fotoğraflarının çekilerek 2003'teki görüntülerle karşılaştırılmasını emrettiği yazı da Eskişehir belgeleri arasından çıktı. Emirle ilgili 'kişiye özel' damgalı mesaj formuna göre, emeri Hava İstihbaratçı Başçavuş kaleme aldı. İsth. Başkan Vekili Binbaşı Hakan Büyük ise uyguladı. Belgede emrin 1. Hava Kuvveti Komutanlığı'ndan Birinci Ana Jet Üssü Komutanlığı'na gönderildiği görülüyor.

2003'LE KARŞILAŞTIRMA EMRİ

Emir belgeye şöyle yansıdı: "Bilvanis isimli çiftlikte meydana gelen gelişmelerin takip edilmesi amacıyla; güncel hava fotoğraflarının belirli periyotlarla çekilmesinin ilgi ile emredildiğini, bahse konu çiftliğin uygun eğitim sortisinde hava fotoğrafının çekilmesini, elde edilen görüntülerin 03 Ekim 2003 tarihli hava fotoğrafı ile mukayeseli olarak kıymetlendirilmesini, toplam 5 takım hava fotoğrafının Birhvkvkom İsth. Başk.lığına gönderilmesini..."

 

Genelkurmay belgeyi nereden alıp inceledi?

 

Genel Kurmay Başkanlığı Yeni Şafak'ın önceki gün manşetten duyurduğu Bilvanis skandalıyla ilgili haberde kullanılan belge, video ve fotoğraflardan sadece birini yalanladı. Ancak genelkurmay Başkanlığı, 'gerçek olmadığı anlaşılan' belgeyi nereden alıp alıp incelediğine ise açıklamasında yer vermedi. Bu da bazı soru işaretlerine neden oldu. Çiftliğe hava taarruzu hazırlığından bahsedilen belge emekli Albay Hakan Büyük'ün Eskişehir'deki evinde yapılan aramada bulundu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde Balyoz soruşturması kapsamında incelenen dijital belgenin, bir kopyası da Yeni Şafak'ta. Peki Genelkurmay, emniyetten belgeyi istemediğine göre, hangi inceleme ile açıklamadaki sonuca ulaştı? Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın arşivinde bulunan dokümanın aslı incelendiyse, 'belgenin gerçek olduğu' ortaya çıkmaz mı?

SORUŞTURMA GİZLİ AÇIKLAMASI

Bu arada Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Tayyar Süngü, muhabirimizin gönderdiği sorulara telefonla cevap verdi. Süngü, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturmayı gizli yürüttüğü için bütün sorulara cevap veremeyeceğini söyledi. Genelkurmay Başkanlığı'nın belgeyi nereden alıp incelediği sorusunu da cevapsız bırakan Süngü, "Soruşturma gizliyse neden açıklama yapıldı" itirazına ise "Çıkan haber üzerine açıklama lüzumu duyuldu" demekle yetindi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na yazılan ve 6 sayfa eki bulunan belge, Korgeneral Bilgin Balanlı'nın imzasına açılmış. Belgede açıkça "havadan yere taarruzlar"dan bahsediyor.

 

Jandarma'dan yardım

 

Bilvanis belgeleri Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı'ndan da yasadışı izleme faaliyeti için yardım istendiğini ortaya koydu. Şubat 2005 tarihli, dönemin 1. Hava Kuvveti Komutan Yardımcısı Tümgeneral Korcan Pulatsü adına imzaya açılan 4 maddelik belgede, çiftliğin hedef çalışması kapsamına alındığı belirtilerek çalışmaların olgunlaştırılabilmesi için jandarmadan ihtiyaç duyulan bilgileri göndermesi istendi. Korgeneral Pulatsü şu anda 1. Hava Kuvveti Komutanlığı yapıyor.

 

Üç subay imzalı belge

 

113. Filo'daki keşif uçakları tarafından Bilvanis'in 2006'da çekilen fotoğrafları ile 2005'teki görüntülerinin karşılaştırıldığı çalışmaya yer verilen belgede 3 subayın ismi bulunuyor. 'Kişiye özel, gizli' damgalı belgenin 'Müsaade eden' bölümünde Üs Harekât Komutanı Kurmay Albay Bülent Kocababuç'un imzası bulunuyor. 'Kaleme alanın ismi' bölümünde ise HAFOK Kıta Komutanı Hava İstihbarat Yüzbaşı Mustafa Sümer, 'Koordinasyon sorumlusu' bölümünde ise 113. Filo Komutanı Vekili Binbaşı Yaşar Kadıoğlu'nun imzaları görülüyor. Tümgeneral Bülent Kacababuç, şu anda Hava Harp Akademisi Komutanı olarak görev yapıyor. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler