YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazan Akyürek o ismi suçladı
Dink suikasti istihbaratını saklamakla suçlanan eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, eski İstanbul İstihbarat C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’'i suçladı.
Ramazan Akyürek o ismi suçladı
04 Ekim 2014 / 09:50 Güncelleme: 04 Ekim 2014 / 10:33

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin devam eden soruşturma kapsamında, Akyürek, şüpheli sıfatıyla 16 sayfa ifade verdi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Yusuf Hakkı Doğan’ın sorularını cevaplayan Akyürek, İstanbul İstihbarat eski Müdürü Ali Fuat Yılmazer’i işaret ederek “O dönemde İstanbul İstihbaratta C Şube Müdürü idi. Esas bu işlerden sorumlu şubenin başındaydı” dedi.

"Haberim vardı" itirafında bulundu

Akyürek, Dink’e eylem yapılacağı konusundaki bilgilerin dönemin Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir ve Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz ile paylaşılmadığını da itiraf etti.

Trabzon Emniyet Müdürlüğü tarafından İstanbul Emniyetine gönderilen “Hrant Dink’e karşı eylem yapılacağı” yönündeki rapordan haberdar olduğunu da itiraf eden Akyürek, bu raporun dönemin Trabzon İstihbarat  Şube Müdürü Engin Dinç tarafından da kendisine sunulduğunu söyledi.

Akyürek, İstanbul’a gönderilen bu rapordaki “ses getirecek eylem” şeklindeki ibarenin “ağır ve ciddi bir eylem” anlamına geldiğini söyledi. İstanbul’a gönderilen raporda “ses getirecek eylem” cümlesinin kullanıldığını belirten savcılık, “Neden öldürüleceği bilgisi aktarılmadı?” diye sordu. Akyürek, şu cevabı verdi:

“Ben esasen bu detayları hatırlamıyorum. Dink’e yönelik yapılacak eylem ile ilgili olarak o dönemde istihbarat müdürü Engin Dinç, ayrıca konuyu İstanbul İstihbarat Şubesi ile paylaştığını söyledi. Biz o yazıda Hrant Dink’in öldürülmesi kelimesi üzerinde durmadık. Zaten ses getirecek eylem denildiğinde aynı şeyi anladık.” Akyürek’e “Dink’in öldürülmesi ile ilgili Trabzon İstihbarat Şubesi’ndeki LOG (tüm işlemlerin bilgisayar ortamında kayıt altına alınması) kayıtlarının tutulduğu bilgisayar serverlerinin Ankara’daki daire başkanlığına getirilerek silindiği iddiaları doğru mudur?” diye soruldu.

Eylül 2009 tarihinde kendi onayına sunulan LOG kayıtlarının silinmesi konusunun personel kullanıcı kontrol işlemleri ile ilgili olduğunu iddia eden Akyürek, “Bununla ilgili olarak benim hakkımda Mülkiye Müfettişleri tarafından soruşturma yapıldı. Bana sorduğunuz Trabzon’dan gönderilen kayıtların silinmesi ile ilgili herhangi bir olay ve soruşturma yoktur. Dink’e ilişkin kayıtların silindiğinden haberdar değilim. Eğer silinmiş ise ne amaçla silindiği hakkında bilgi sahibi değilim” dedi.

Fikir beyan etmek istemiyorum...

LOG kayıtlarının silinme onayı tarihinin de Eylül 2009 olduğunu, bu tarihte kadar Dink ile ilgili bütün soruşturmaların bittiğini ve soruşturma eklerinde kayıtların mevcut olduğunu iddia etti.

Sorguda “Neden Dink soruşturması Ergenekon soruşturmasına bağlanmadı ve bu grubun eylemi olarak görülmedi?” şeklindeki soruya, “Ben bu konuda bir fikir beyan etmek istemiyorum. Zira tüm bu konular adli makamlara intikal ettirilmiştir” diye yanıt verdi. Akyürek kendisi aleyhine rapor düzenleyen Mülkiye Müfettişlerine tehdit ettiği yönündeki iddiaları da kabul etmedi.  8KEMAL GÜMÜŞ

Hrant’ı korumak görevim değil

Ramazan Akyürek, Hrant Dink’in bu istihbarat bilgisinin ardından İstanbul Koruma Şube Müdürlüğü tarafından koruma altına alınması gerektiğini belirtti.

İstihbarat Daire Başkanı olarak böyle bir görevinin olmadığını söyledi. Hrant Dink ile ilgili yazışmalardan iki ay sonra Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nden Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’na atandığını belirten Akyürek, Dink öldürüldüğünde daire başkanı olarak Ankara’da görev yaptığını söyledi.

Yasin’in yaptığını düşündüm

TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nda söylediği “Trabzon İstihbarat polisi Muhittin Zenit’e ulaştığını ve kendisine ‘Aman şu Yasin Hayal’i bulun, orada mıdır değil midir? Dink vurulduğuna göre o vurmuştur” şeklindeki sözleri hatırlatılan Akyürek’e “Olayın ardından tereddüt göstermeden Yasin Hayal’i cinayetin sanığı olarak düşünmenizin sebebi nedir?” sorusunu yöneltildi.

Akyürek bu soruya, “Cinayetin ardından toplantı yaptık. Trabzon’da görev yaparken sahip olduğum bilgilerden dolayı Muhittin Zenit’e ulaşıp bunları söylediğim doğrudur. Eylemin Yasin Hayal tarafından yapılmış olabileceğini düşündüm ve bulunmasını istedim” cevabını verdi.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler