YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazan Akyürek mahkemeye sevk edildi!
Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında gözaltına alınan Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.
Ramazan Akyürek mahkemeye sevk edildi!
27 Şubat 2015 / 14:44 Güncelleme: 27 Şubat 2015 / 15:07

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındıktan sonra İstanbul'a getirilen Akyürek'in, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nin Vatan yerleşkesinde bulunan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki işlemleri tamamlandı.

Güvenlik önlemleri altında götürüldüğü Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen Akyürek, burada kendisini görüntüleyen basın mensuplarına teşekkür ederek, "Hakkınızı helal edin" dedi.

Polis aracına bindirilen Akyürek, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gönderildi.

Avukatının itirazı üzerine Ramazan Akyürek'in savcılık ifadesinin adliyede alınacağı belirtildi.

5 ay önce şüpheli olarak ifade verdi

Paralel Yapı'nın emniyetteki yapılanmasında "1 numara" olarak gösterilen Akyürek, dün saat 10.00 sıralarında, ikamet ettiği Çankaya Reşat Nuri Sokak'taki polis lojmanlarından çıkarken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi Savcısı'nın talimatı üzerine Ankara'ya gelen 3 kişilik özel ekip tarafından gözaltına alındı. İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce verilen karar üzerine, Akyürek'in evinde arama yapıldı. Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, emniyetteki işlemlerinin ardından Ulus Devlet Hastanesi'ne götürülüp sağlık kontrolünden geçirildi. Sonrasında karayoluyla İstanbul'a gönderildi. 2003 Aralık ayında Trabzon Emniyet Müdürü, 2006 Mayıs ayında ise Emniyet İstihbarat Daire Başkanı olan Akyürek, 16 Ekim 2009'da bu görevden alınmıştı. Akyürek, Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali bulunduğu iddialarına ilişkin 5 ay önce 'şüpheli' olarak ifade vermişti.

Hatırlamıyorum, bilmiyorum

Erhan Tuncel'in yardımcı istihbarat elemanı yapıldığı sırada Trabzon Emniyet Müdürü, Dink'in öldürüldüğü 8 yıl önce de Emniyet İstihbarat Daire Başkanı olan Akyürek, 16 sayfalık ifadesinde, kendisi dışındaki kamu görevlilerini suçlamış, dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve MİT İstanbul Bölge Başkanlığı'nın Dink'e koruma vermediğini iddia etmişti. Cinayetten sonra Trabzon İstihbarat Şubesi'ndeki LOG kayıtlarının tutulduğu bilgisayar arşivlerinin İstihbarat Daire Başkanlığı'na getirilip silindiği iddiasına, Akyürek, 12 kez "Hatırlamıyorum", 15 kez de "Bilgi sahibi değilim" diye cevap vermişti. Dink'i öldüren Ogün Samast, onu azmettirdiği iddia edilen Yasin Hayal ile emniyet istihbarat elemanı Erhan Tuncel'in yasadışı terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla yargılandığı 14 Ağır Ceza Mahkemesi, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden sanıkların örgütsel bağlantılarıyla ilgili bilgi istemiş, Akyürek imzasıyla gönderilen yazıda şüphelilerin örgütsel bağlantılarının bulunmadığı, sadece arkadaş grubu olduğu belirtilmişti.

Orakoğlu: Ramazan Akyürek israil ajanı

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu, SABAH'a konuştu. 28 Şubat darbecilerinin arkasında İsrail'in açık, ABD'nin de örtülü desteği olduğunu belirten Orakoğlu, "Paralel Yapı ve İsrail arasında çok ciddi bağ var. Genelkurmay'ın belgeleri, 'Dink ve Hablemitoğlu cinayetlerini bu yapı işlemiştir' diyor. Faili meçhul cinayetlerin arkasındaki Gladyo, 2000'den sonra Paralel Yapı'nın kontrolüne girdi" dedi. 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinin 28 Şubat'ın devamı olduğunu vurgulayan Orakoğlu, "Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı cinayetlerini, İran'daki Tevhidi Selam örgütünün işlediğini söylüyorlar. Tamamen uydurma. Rahip Santoro ve Dink cinayetlerinin arkasında da Paralel Yapı var. Ramazan Akyürek de İsrail ajanıdır" diye konuştu.

..........
 // ali
Alnı secde gören insanlar ikbal istikbal beklentisiylede olsa karanlık işlere bulaşmamalı...
27 Şubat 2015 Cuma 16:22
hizmet
 // selim
hizmet diye bildiklerimiz israile hizmet ediyormuş meğer....
27 Şubat 2015 Cuma 13:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler