YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rakka'dan sonra sırada Musul var! 2. Kandil'e izin verilmeyecek
El-Bab’ın temizlenmesinin ardından TSK destekli ÖSO birlikleri Rakka’ya yönelecek. IŞİD’in Suriye ve Irak’tan tamamen silinmesini isteyen Türkiye, eş zamanlı Musul operasyonuna destek verecek. Sincar’da ise PKK’nın ikinci Kandil’ine izin verilmeyecek.
Rakka'dan sonra sırada Musul var! 2. Kandil'e izin verilmeyecek
08 Eylül 2016 / 13:40 Güncelleme: 08 Eylül 2016 / 13:46

Haziran 2014'ten bu yana Irak'ın ikinci en büyük kenti Musul'u kontrolünde tutan IŞİD'e yönelik “Musul-Rakka” operasyonunun sinyalleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G20 zirvesi dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklama ile geldi.

El-Bab operasyonunun ardından rotanın Rakka'ya yöneleceği kaydedilirken, Türkiye, IŞİD'in bu coğrafyadan silinmesi için Rakka operasyonunun yetersiz kalacağı ve eş zamanlı Musul operasyonunda başlatılması görüşünde.

BARZANİ'DEN AKTİF ROL ÇAĞRISI

İki hafta önce Ankara'ya gelen Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile yapılan görüşmelerde bu konu da gündeme geldi.

Ankara, geçtiğimiz yıldan bu yana Musullu Sunni Arap, Türkmen ve Kürtleri Başika kampında eğitime tabi tutuyordu. Ancak IŞİD'e karşı savaşa hazırlanan gruplar yetersiz kalacaklarını dile getirerek Ankara'dan sahada aktif destek istediler.

3 BİN PKK'LI SİNCAR'DA

Önümüzdeki hafta ABD'li askeri yetkililerin Ankara'ya gelerek Rakka ve Musul operasyonun detaylarının görüşecek.

Yeni Şafak'ın ulaştığı güvenlik kaynakları, Kandil'e yakın bölge olan Sincar'da PKK'nın çok sayıda militan yığdığı ve burayı ikinci Kandil'e çevirdiğini söyledi.

Bölgede bin 900 PKK militanı ve PKK'nın Suriye'deki uzantısı bin 300 PYD militanın Sincar Dağı, Suriye eteklerinde olduğu tespit edildiği kaydedildi. Musul operasyonunda Sincar'daki 4 PKK kampını hedef alınacak.

KORİDOR'A MÜDAHALE

Ankara, Rakka ve Musul operasyonları ile PYD-PKK'nın oluşturmaya çalıştığı ikinci koridor planlarını da ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Yeni Şafak'ın daha önce gündeme getirdiği Süleymaniye- Kerkük-Rakka-Haseki-Kamışlı-Kobani-Münbiç koridoru böylece çevrelenmiş ve kontrol altına alınmış olacak.

TELAFER HASSASİYETİ

Bölgenin en stratejik askeri üssünün bulunduğu Telafer kentinde IŞİD militanlarının ilk hedefi Şii Türkmenler olmuş ve Telafer ile birlikte bölgedeki 52 yaşam merkezinden toplam 270 bin Türkmen yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmıştı.

Ankara Telafer'i Türkmenler için tekrar almak ve Ortadoğu'daki Türkmen varlığının devamı için Musul operasyonun yapılmasından yana.

MUHALİF GRUPLARA DESTEK

Musul operasyonu için Türkiye, sahadaki Kürt, Sünni Arap ve Türkmenlere aktif destek verecek. Şu

ana kadar 17 bin kişinin Türkiye ve koalisyon gücüne dair ülkelerin eğitiminden geçtiği belirtilirken, Kürtler, Sunni Arap ve Türkmenlere eş zamanlı profesyonel eğitim veren tek ülkede Türkiye olduğu belirtiliyor.

Sahada Cubburi, Şammar, Nuceyfi, Herki, Surçi ve Zebari aşiretleri ile Ankara doğrudan temas halinde. Türkmenler ile Ankara ve Erbil doğrudan görüşme trafiğini hızlandırmış durumda.

 

 

YENİ ŞAFAK

bir tek allahımız (cc) var, bereket.
 // hursit dilaver
fazla uçmıyalım önce el BAB bitsin,oraya yerleşelim sonra mümbiç ve rakka falan..ama bayrama kadar el BAB alınamazsa sonrası çok zor olacak.ruslar su koyvermeye başladı.amerika zaten çıldırmakta.almanlar da üs kurma derdinde.kıbrıstan da ingilizler,her an vatandaşımı korumam lazım diye türkiyeye indirme peşinde.onun için TEK BAŞIMIZAYIZ HABERİNİZ OLSUN.BİR TEK ALLAH (CC) VAR YANIMIZDA O YETER BİR TEK.ama ibret için,bakın bir müslim arap devletinden tık var mı..yok.hepsi amerikanın köpeği tabi....
08 Eylül 2016 Perşembe 14:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler