YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rakam 16 bini aştı
Rakam 16 bini aştı
28 Temmuz 2011 10:51
Ülkelerinde yaşanan vahşetten kaçıp Hatay'a sığınan Suriyeliler'in sayısı16 bini aştı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ülkelerindeki olaylar nedeniyle bugüne kadar 16 bin 16 Suriyelinin Türkiye'ye geldiğini, bunlardan 8 bin 164'ünün ülkesine döndüğünü, bugün itibariyle Türkiye'de 7 bin 852 Suriyelinin bulunduğunu bildirdi.

Başbakanlık Basın Merkezinin internet sitesinde yer alan bilgi notuna göre, sınırın hemen ötesinde bulunan Suriye vatandaşlarına insani yardım faaliyetleri kapsamında gıda yardımı yapılmaya devam ediliyor. AFAD, Suriyelilerin acil ihtiyaçları için Hatay Valiliği emrine 7 milyon 750 bin acil yardım ödeneği gönderildi.

AFAD'ın verilerine göre, bugüne kadar Türkiye'ye 16 bin 16 Suriye vatandaşı geldi, bu kişilerin 8 bin 164'ü ülkelerine geri döndü. Bugün itibariyle Türkiye'deki Suriyeli sayısı 7 bin 852.

Bilgi notuna göre, 27-28 Temmuz 2011 tarihlerinde 54 Suriyeli kendi isteğiyle ülkesine dönerken 40 kişi de Türkiye'ye geldi. 40'ı refakatçi 64'ü hasta olmak üzere toplam 104 Suriyeli ise hastanede bulunuyor.

Suriye'den Türkiye'ye yönelik nüfus hareketlerine ilişkin Başkanlığın koordinasyonunda, İçişleri, Dışişleri, Sağlık, Milli Eğitim, Ulaştırma, Maliye, Gümrük ve Ticaret, Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlıkları, Genelkurmay ve Diyanet İşleri başkanlıkları, Kızılay ve Hatay Valiliği ile yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Türkiye'ye gelen Suriyelilerin geçici barınmaları için seyyar mutfak, banyo, WC üniteleri, çocuk oyun parkları, ibadet alanları, eğitim, seyyar hastane ve diğer sosyal tesislerle birlikte Yayladağı'nda 2, Altınözü'nde 2, Reyhanlı İlçesi'nde 1, merkez ilçeye bağlı Apaydın Köyü'nde 1 ve Karbeyaz Kuyubaşı'nda 1 olmak üzere toplam 7 çadır kent kuruldu.

İlgili kurum ve kuruluşlarca çadır kentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık ve haberleşme gibi hizmetleri ile günlük olarak 3 öğün sıcak yemek veriliyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler