YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Rahibeli afiş'te yeni gelişme
'Rahibeli afiş'te yeni gelişme
26 Aralık 2010 08:51
12 Eylül referandumunda başörtülü kadınları rahibeye benzeten afişler astırdığı ileri sürülen CHP Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci'nin uyarı cezası alacağı iddia edildi. Değirmenci daha önce ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilmişti.

CHP'nin, başörtülü kadınları rahibeye benzeten skandal afişi billboardlara astırdığı belirtilen Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci'ye uyarı cezası vereceği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre karar, geçtiğimiz günlerde yapılan dördüncü toplantıda çıktı. Ancak resmî olarak açıklanmadı. Önümüzdeki günlerde tebligatın yapılacağı belirtiliyor. Mustafa Değirmenci'nin cezasıyla ilgili bilgiyi doğrulayan CHP Avcılar İlçe Başkanı Bayram Acar, "Uyarı cezası verilmesi şeklinde bir karar alınmış." dedi. Bunu doğrulayan bir gelişme de Değirmenci'nin, geçtiğimiz hafta sonu yapılan 15. olağanüstü kurultayda oy kullanması. Bayram Acar, "Başkan Değirmenci oy kullandı. Disiplinde olan biri oy kullanamaz. Ben de oy kullanamayacağını düşünüyordum. Arkadaşlara sordum, 'Uyarı cezası aldı' dediler. Ama bize de tebliğ edilmeliydi." diye konuştu. Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinden Orhan Akbulut ise karar çıktığı bilgisini yalanlamadı. Sadece, "Karar henüz yazılmadı." demekle yetindi. Akbulut, "Dosyayı görmeden bir şey diyemem. Pazartesi kararları yazmayı bitiririz. O kadar çok dosya var ki aklımızda kalmıyor." ifadelerini kullandı.

Bilindiği gibi, CHP'li Avcılar Belediyesi, 12 Eylül referandumundan önce, başörtülüleri 'rahibe'ye benzeten sözlerin yer aldığı bir afiş asmıştı. Skandal, kamuoyuna ilk yansıdığında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hükümeti suçlamış, komplonun arkasında AK Parti'nin olduğunu iddia etmişti. Hemen harekete geçen İçişleri Bakanlığı ise afişleri Avcılar Belediye Başkanı'nın astırdığını tespit etmişti. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, "Gereği yapılacaktır." demiş, ardından da Değirmenci ihraç istemiyle disipline sevk edilmişti. Fakat belediye başkanı, İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek'in de afişlerden bilgisi olduğunu açıklamıştı. Takip eden süreçte YDK bir türlü karar alamamış, dosyanın unutturulmaya çalışıldığı öne sürülmüştü. Zaman, sürecin bu şekilde uzamasını manşetten verince Kılıçdaroğlu da bir açıklama yapmış ve kararın gecikmesini doğru bulmadığını ifade etmişti.

Zaman

"laik devlet"...
 // ibrahim çelikoğlu
Devlet tarafsızdır.Her inanç sahibini korumakla yükümlüdür.Bunların inançlarını biliyoeruz."Yaradanı inkar"etmek.Buradan çıkarsak;kendi partilerinin iç sorunu olabilir.Maksatları inançlı olanlara hakaretse;Laik devlet'e karşı koymaktır ve suçtur...
Öbür taraftan partiler saklı gizli seçim propagandası yapamamaları gerek.Renklerini belli etmelidir.Milleti kandırmakta büyük suç olmalıdır......
26 Aralık 2010 10:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler