YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Radar faaliyette Kürecik resmen üs
ABD'li Komutan Hertling, Türkiye'de bulunan radar savunma üssüne asker yerleştirmeye başladıklarını açıkladı. Böylece ilk kez resmi bir ağızdan, kalkanın faaliyete geçtiği teyit edilmiş oldu
Radar faaliyette Kürecik resmen üs
28 Şubat 2012 / 07:47 Güncelleme: 28 Şubat 2012 / 07:51

ABD Avrupa Ordusu ve Yedinci Ordu Komutanı Korgeneral Mark Hertling, Karadağ'ın başkenti Podgorica'da bulunan askeri üste Associated Press'e verdiği röportajda, 'Askerlerimiz, Türkiye'nin güneyinde bulunan radar tesislerine yerleştirildi' diye konuştu. Böylece ilk kez bir üst düzey bir ABD'li yetkili, İran ile Türkiye arasında gerginliğe yol açan NATO savunma kalkanı radarının, birkaç haftadır faal durumda olduğunu teyit etmiş oldu.

PLANLANDIĞI GİBİ İLERLİYORUZ

Hertling, 'Sadece karada bulunan hava savunma birimleriyle ilgili konuşabilirim. Ancak size şunu söyleyeyim; ABD Donanması ve Hava Kuvvetleri'yle sürekli koordinasyon halindeyiz. Bence füze savunması konusunda doğru yolda ilerliyoruz. Ordu açısından konuşursak planladığımız gibi ileriyoruz' dedi.

Malatya'nın Kürecik İlçesi'nde bulunan füze kalkanı, gelecek 10 yılda Avrupa'nın çeşitli noktalarına yerleştirilecek diğer kara ve deniz radarlarından oluşacak füze savunma sisteminin temel unsuru. ABD, füze kalkanının İran'dan gelecek tehdide karşı kurulduğunu söylüyor. Operasyonun merkezi ise Almanya'da. (Akşam)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler