YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rabia Kadir'den Erdoğan'a büyük övgü
Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir, Erdoğan'ı öve öve bitiremedi. Kadir, "Başka hiçbir hükümetin yapmadığını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti yaptı, Türkiye tarihinde Uygur Türklerine bu kadar sahip çıkan başka hükümet yok." dedi.
Rabia Kadir'den Erdoğan'a büyük övgü
08 Ağustos 2014 / 21:02 Güncelleme: 08 Ağustos 2014 / 21:12

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir, "Başka hiçbir hükümetin yapmadığını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti yaptı, Türkiye tarihinde Uygur Türklerine bu kadar sahip çıkan başka hükümet yok. Eğer birisi çıkıp 'Başbakan Erdoğan Uygurlara yardım etmedi' dese ben onun da karşısına dikilirim" dedi.

Kadir, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, Başbakan Erdoğan'ın, Doğu Türkistan'da olanlara dünyada "soykırım" diyebilen ilk devlet adamı olduğunu belirterek, "Başbakan Erdoğan'a çok minnettarız. Mevcut hükümetin bize en fazla sahip çıkan Türk hükümeti olduğunu üstüne basa basa söylemek istiyorum" diye konuştu.

"Soykırım olduğunu ilk kez Başbakan Erdoğan söyledi"

"Çin'in Doğu Türkistan'da soykırım yaptığını yıllardır tüm dünyaya anlatmaya çalıştıklarını ama dünyanın bu konuda sessiz kalmayı sürdürdüğünü" kaydeden Kadir, ancak ilk kez bir devlet adamı olarak Başbakan Erdoğan'ın Temmuz 2009'da bütün dünya kamuoyu önünde bunun bir "soykırım" olduğunu söylediğini dile getirdi.

"Gönlümüz Erdoğan'dadır"

Kadir, cumhurbaşkanı adaylarının Doğu Türkistan meselesine bakışına dair bir soru üzerine şu değerlendirmede bulundu:

"Hem Erdoğan hem İhsanoğlu, bizim için çok iyi insanlardır. Her ikisi de Doğu Türkistan meselesini kendi meselesi olarak görüyor. Ben hiçbir şekilde cumhurbaşkanlığı seçimine karışmam. Kim gelirse gelsin bizim başımızın üstünde yeri var ama elbette sayın Erdoğan kazanırsa daha da seviniriz. Mevcut hükümetin bize en fazla sahip çıkan Türk hükümeti olduğunu üstüne basa basa söylemek istiyorum. Elbette karşı taraftaki insanların da bundan alınmaması lazım, çünkü biz bir gerçeği söylüyoruz. Biz Türkiye'deki bütün cumhurbaşkanı adaylarına, bütün partilere, herkese Doğu Türkistanlı olarak aynı mesafedeyiz ama gönlümüz Erdoğan'dadır, bütün Uygurlar ona dua ediyoruz".

"Hiç kimsenin bu durumu iç politikaya alet etmemesi lazım"

Rabia Kadir, "İhsanoğlu'nun Doğu Türkistan meselesini iç politika konusu haline getirmesinden ise rahatsızlık duyduklarını" söyledi. İhsanoğlu'nun "hükümeti Uygur meselesiyle yeterince ilgilenmemekle" eleştiren sözlerinin hatırlatılması üzerine Kadir, "Onu da yanlış buluyoruz. Biz ondan rahatsız olduk aslında. Hiç kimsenin bu meseleyi iç politikaya alet etmemesi lazım" dedi. Kadir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başbakan binlerce Türkistanlıyı ölümden kurtardı"

"Böyle bir büyük katliam yapılırken dünyada hiçbir ses çıkmaması bizi en fazla üzen şey oldu. Ama bir tek Türkiye'den ses geldi. Bu da bizim yüreğimize su serpti. Onun için biz bu konuda minnettarız. Başbakan Erdoğan'a çok minnettarız. Sayın Erdoğan seçimle işbaşına gelmeden önce Türkiye'de Doğu Türkistan bayrağının asılması dahi yasaktı. Ondan önceki hükümetler devrinde, bize en büyük katliamları yürüten dönemin Çin devlet başkanına devlet madalyası verilmişti Türkiye'de. Sayın Erdoğan hükümeti bu kanunların hepsini ortadan kaldırdı.

Şu an Doğu Türkistan bayrağını herkes serbestçe taşıyabilir, asabilir. Doğu Türkistan meselesi şu anda Türkiye'nin bir milli meselesi olarak zirveye çıkmıştır, herkes tarafından kabul edilen bir mesele haline gelmiştir. Erdoğan ve AK Parti hükümeti Uygurların Türkiye'ye gelip yerleşmesi için çok büyük imkanlar sağladı ve kapılarını açtı. Dünyada zor durumda olan, Çin tarafından idam edilme ihtimali olan binlerce insan Türkiye'ye gelmiş, Sayın Başbakan binlerce Doğu Türkistanlı'yı ölümden kurtarmıştır".

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler