YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD'nin maaşını Esad ödüyor!
AK Parti Mardin adayı Orhan Miroğlu, "“PYD bugünkü haliyle Rojava bölgesinde Esad’'ın Baas ordusunun bir kolu olarak faaliyet gösteriyor. PYD’'de maaşlar Esad tarafından ödeniyor" dedi.
PYD'nin maaşını Esad ödüyor!
29 Ekim 2015 / 11:26 Güncelleme: 29 Ekim 2015 / 11:33

Mardin 1'inci sıra milletvekili adayı. Miroğlu Akşam'a bölgenin siyasi analizini yaptı: 'Terör, çok sayıda asker ve polisin şehit edilmesi, Kürt halkını derinden üzdü. Yalnızca Nusaybin’de 30 bine yakın ailenin göç ettiği söyleniyor' dedi.

İşte Miroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar;

HALK 'BARIŞ' DİYOR 

Bölgedeki siyasi iklim gittikçe tırmanan terör olayları nedeniyle tersine dönmüş durumda. Barış sürecinin getirdiği nimetleri gördükten sonra HDP’'ye süreci daha da ileriye götürmesi için oy veren bölge halkı şimdi bu tercihini gözden geçiriyor. Vatandaşın kullandığı ortak kelime ise ‘barış’ oldu .

Vatandaşların en büyük beklentisi ise GAP Projesi'nin bir an önce bitirilmesi. Tarihi Mezopotamya toprakları projenin devreye tüm unsurlarıyla birlikte girmesiyle Türkiye’nin önemli tarım ambarı olması içten bile değil. 

OY PATLAMASI YAŞANABİLİR

Halk aslında bir seçenek ile karşı karşıya. Ya Türkiye’'de demokratik sürecin ilerlemesinin bir parçası olacak bu bölge, ki bunu halk görüyor  ya da önüne konulan birtakım maceralara evet diyecek. Ben bu maceralara evet diyeceği kanaatinde değilim. Türkiye’'ye aidiyet duygusunun özellikle bu seçimlerde sandığa yansıyacağını düşünüyorum.

Örneğin Mardin için hedefimiz  buradaki milletvekilli sayısının en az yarısını almaktır. Ciddi bir toparlanma yaşıyoruz. Bir oy patlaması da yaşayabiliriz. Benim şahsen buna dair umudum da var. 

TERÖR GÖÇ ETTİRDİ  

“Hendek kazmalar, halkı taciz eden eylemler, şiddet terör, çok sayıda askerimizin ve polisimizin şehit edilmesi. Bunlar Kürt halkını çok derinden üzdü. İşin gerçeği. Nusaybin’'de başka yerlerde yaklaşık 30 bine yakın ailenin göç ettiği söyleniyor. 

PYD'NİN MAAŞINI ESAD ÖDÜYOR 

“PYD bugünkü haliyle Rojava bölgesinde Esad’'ın Baas ordusunun bir kolu olarak faaliyet gösteriyor. PYD’'de maaşlar Esad tarafından ödeniyor. PYD’'nin özerklik ilan ettiği yerlerde özellikle bürokrasinin maaşları tamamen rejim tarafından  ödeniyor.

PYD orada aslında etnik arınma da yaptı. Kürtler, Türkmenler ve Araplar göçe zorlandı. Yeni bir Suriye şüphesiz inşa edilecek. Bu durum böyle devam etmeyecek. Burada PYD kendisini garantiye alıyor. Bu garantiyi de Esad'’ın ordusunda görüyor."   

ÖRGÜT ÖCALAN'’I GİZLİYOR 

Genç jenerasyona şimdiki PKK hiçbir şekilde Öcalan’'ı öğretmiyor. Öcalan’'ın 2013 Nevroz manifestosunda söylediği ‘Bin yıllık Türk Kürt kardeşliği İslam bayrağı altında’ sözlevri çok önemliydi. O manifestodan kimsenin haberi yok. 

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler