23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1791
 • İstanbul21 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya19 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır28 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri21 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa29 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD'nin gerçek yüzü deşifre edildi!
PYD tarafından idam cezasına çarptırılan Suriyeli Kürt siyasetçi Jian Ömer, PYD'nin Suriyeli Kürtlere yaptığı eziyeti ve kirli yüzünü deşifre ettiği belgeseliyle Sivil Düşünce'ye konuk oldu.
PYD'nin gerçek yüzü deşifre edildi!
01 Eylül 2015 / 08:30 Güncelleme: 01 Eylül 2015 / 09:44

Suriye Kürtleri Hareketi Partisi Sözcüsü ve yönetmen Jian Ömer, Suriye'de PYD tarafından baskı altına alınan Kürt halkına yapılanları Alper Tan'ın sunumuyla ekranlara gelen Sivil Düşünce'de açıkladı.

İşte Jian Ömer'in o açıklamaları;

Bu belgeseli hazırlama fikri nereden ortaya çıktı?

"1999'dan 2011'e kadar Suriye'de Kürtlerin yoğunluklu yaşadığı şehirleri baz alarak insan hakları raporları hazırlıyorduk. Avrupa Kürt İnsan Hakları Araştırma Merkezi olarak... Fakat 2011'de PYD etkili olmaya başladı. PYD'nin etkili olmasıyla beraber daha önce Baas rejimi ile ilgili hazırlamış olduğumuz insan hakları ihlal raporlarını bu defa PYD doğrultusunda hazırlamaya başladık.

Daha sonra DAİŞ tehlikesi ortaya çıktığı için şu an çalışmalar DAİŞ'e yönelik yapılmakta. Uluslararası arenada çalışan insan hakları derneklerine pek çok rapor sunmuştuk. Fakat insanların neler çektiklerini göstermek ve PYD'nin onlara yaptıklarını göstermek için halkın kendisinin içinde bulunduğu bir belgesel hazırlamaya çalıştık. Fikrimiz buradan çıktı."

Bu belgesel Almanya'da nasıl bir tepki aldı?

"Almanlar soğuk kanlı bir millet oldukları için duygularını pek belli etmezler fakat, biz belgesi izlettiğimizde o an salonda olanların çoğu gözyaşlarına hakim olamadı. Zira belgeselde bir annenin gözyaşları, bir annenin acısı doğrudan verilmişti. Bu görüntüleri izlediklerinde PYD'nin yaptığı şeyin demokratik olmadığını söylediler. Yapılan şeyin insan hakkı ihlali olduğunu söylediler. Fakat izlemeye gelenlerin çoğu sol partilerden ve iktidara mensup olmayan taraflardan oldukları için gözle görünür bir gelişme yaşanmadı Almanya'da... Ancak sol partiler PYD'nin yaptığı şeyin bir diktatörlük olduğunu ifade ettiler."

py.jpg

"PYD'nin alıp götürdüğü çocukların hepsi öldü"

"Elimizde Baas zulmü nedeni ile net bir sayı olmadığı için net bir rakam veremiyoruz. Fakat PYD 2003 yılında kuruldu. 2003 yılında kurulduğunda PKK'ya destek vermek için kurulmuştu. Halkın çocuklarını alıyordu. Kürdistan kuracağız. Yurt savunması için asker lazım diyerek götürüyordu bu çocukları.... Bu çocukların çoğu orada hayatını kaybetti.

2003 yılından sonra sadece destek veren ve çocuklarını kaybeden aileleri düşündüğümüzde yüzde on kadar bir destekçi kitlesi vardı. Fakat Suriye'de olaylar başlayınca rejim tarafından desteklendiler. Avrupa tarafından desteklendiler. Bu yüzden de bir hayli güçlendiler. Bugün bu güçlenmelerinden sonra memlekette yemek yemek isteyen okumak isteyen dahi onlardan bağımsız hareket edemez Her şey onların elinde. Güç onlarda, para onlarda."

"Memleketime dönemiyorum hakkımda verilmiş bir idam kararı var"

"Şöyle bir durumda var, muhalif olanlar  bunlardan birisi de ben oluyorum. Zira memleketime dönemiyorum. Çünkü hakkımda verilmiş bir idam kararı var. 2009 yılında baas rejimi benim hakkımda hapis cezası vermişti. Fakat Almanya'da yaptığımız etkinlikler, PKK'yı boykot ve protestolar sebebi ile  döndüğüm takdirde öldürüleceğime dair tebligatta bulunuldu bana.

2011 yılından bu yana Baas'ın bölgede bir etkinliği kalmamış durumda. Şu an tutuklandırmaları ve cezalandırmaları da PYD yapıyor. DAİŞ apaçık bir şekilde insanları öldürdüğü için söylenecek söz yok. Fakat PYD insan haklarını savunduğunu iddia ettiği halde böyle şeyler yapıyor. Ve benim hakkımda verilen karar da PYD tarafından verilmiş. Misal vereyim. Gözle görünür bir örnekl. Suriye Kürtlerinin İstikbali partisinin başkanı Michael Temo Baas rejimi tarafından tutuklanmıştı. 

PYD'nin alınan karar doğrultusunda Temo'yu öldürdüğünü biliyoruz. Temo'nun öldürüleceği kendisine 1 ay öncesinden tebliğ edildi. Salih Müslim tarafından kendisine "Biz bölge olarak kendimiz bir bölge ilan edeceğiz. Suriye'deki devrimin Kürt bölgesine gelmesini istemiyoruz. Ve bağımsızlığımızın ön planda olmasını istiyoruz. Bu sebeple sen etkinliklerini, yürüuüşlerini ve protestolarını durduracaksın" denildiği ve o da cevap olarak, "Ben Baas rejimi yıkılana dek çalışmalarıma devam edeceğim" dediği için ölümle tehdit edildi. Ve olayda yaralanan oğlu kendilerini infaz için gelen kişilerin Kürtçe konuştuklarını söyledi."

"Baas rejimi ve PYD birbirinden ayrı düşünülemez"

"Baas rejimi ve PYD birbirinden ayrı düşünülemez. Bunlar işbirliği halindeler. Zira İran üzerinden PYD'ye Suriye destekli silah yardımında bulunuluyor. Esad'ın Rusya konsoloslarından ve Bakanlarından birisi bu doğruladı. Ve Kürt merkezli şehirlerde Baas rejiminin etkisi vardı. Esad'ın maddi yardımı da devam etmekte. Kamışlı'da Esad'ın bir hava üsüü var. PYD'de bu hava üsssünün etrafındaki güvenlik tedbirlerini almışlar."

Kürtlerin özgürlüğü için çalıştığını söyleyen bir örnek neden Kürtleri katleden eylemler yapıyor?

"PYD'nin yaptıkları hem Hafız Esad, hem de Beşar Esad döneminde Baas rejimin yaptıklarını geçmiş durumdadır"

"PYD herkesin iyiliği için çalışıyor olabilir ama Kürtlerin itliği için çalıştığını söyleyemeyiz.  Şu ana kadar yarım milyon kadar Kürt, PYD'nin zulmü yüzünden yurtdışına kaçmak zorunda kaldı. PYD'nin yaptıkları hem Hafız Esad, hemde Beşar Esad döneminde Baas rejimin yaptıklarını geçmiş durumdadır.  PYD'den daha çok Kürtlere zarar veren bir yapı varsa o da DAEŞ'tir. Yine İran ve Suriye'den Baas rejimine yakın Arap milisleri getirip  bölgeye yerleşleştirmekte, fakat bölge halkına ettiği zulümden  bölge halkı oradan kaçmaya çalışmaktadır. Şunu söyleyebiliriz ki PYD güçlendikçe zulmü de artıyor. 2011 yılında yaptığı zulüm 2012 yılından daha az.  2013'te ondan daha fazlasını yapmış durumda. Daha önce gönüllülük esası vardı. Ama şimdi zorunlu hale getirdiler."

PYD'nin rejimle olan ilişkisi ne zaman başladı çünkü rejim Kürtlere kimliklerini bile vermiyordu?

"PYD'nin Suriye rejimi ile ilişkisi, öcalan'ın Suriye geçmesinden PKK kanalıyla başlamış durumda ve bugüne kadar bu ilişki hiç bitmeden devam etmiş sürmüş. Şu an PYD'nin yapmış olduğu şey oradaki Kürt halkını kullanmak. Kürt halkını kullaran varoluşunu sürdürmek. Şu ana kadar rejimin PYD'ye yaptığı bir müdahale olmuşsa da küçük çaplı olmuştur."

Suriye'de rejim geri çekildikten sonra PYD'ye rejimin payından ne düştü?

"Baas rejimi kendi silahlarını bırakmakla kalmadı, silah yardımında da bulundu. Şunu örnek gösterebiliriz. Kamışlı yakınlarındaki Amude şehrinde Şam'a bir telefon gitti ve olayların başlangıcında Amude halkı tarafından rejimden alınacağına dair bilgi verildi. Bunun üzerine askeri birliği Şam'dan bir telefon geldi. Yerlerinin PYD ile değiştirilmesi istendi. Zirs orada.

PYD ne yapmak istiyor? PYD'nin amacı ne?

"Biz yol gösterici olarak tarihi kabul ediyoruz ve tarihin bize gösterdiği yolda yürüyoruz. Şunu görmüştük daha önce. Hem İran'da hem de Türkiye Kürdistan'ın da PKK girdiği yerlerde olay çıkarıyordu. Çatışmalar çıkarıyordu ve oradan daha sonra çekiliyordu. Bu durum şu anda devam etmekte. İşbirliği konusunda ise Kürt partileri ile 3 kere toplantı yaptılar. Hatta Barzani ile birlikte harekete edeceklerine dair karar vardılar. Fakat bölgeye dönmüş olduklarında eski akıllarına ve eski kararlarına dönmüş oldular. İlk önce istedikleri bölgenin yüzde 30'luk kısmıydı. Bu daha sonra yüzde 50'ye çıktı. Şu an yüzde 90'ı almış durumdalar ve kendilerinin dışında kimseyi kabul etmiyorlar."

PYD'nin Suriye Ermenileri ve İsrail ile ilişkisi neler?

"Bulunduğumuz yerde Ermeni nüfus çok az. Ağırlıklı olarak Halep'te yaşıyorlar. Halep'te şu an rejimin denetiminde. Bu açıdan Ermeniler ve PYD arasında bir bağ olduğunu söyleyemeyiz. Fakat Hristiyan Süryanilerin Baas rejimi ile birlikte PYD'ye destek verdiğini biliyoruz. İsrail ile olan ilişkileri hakkında elimizde bir belge yok. Fakat İran ile aralarında bir bağ bulunduğunu söyleyebiliriz. İran'dan yardım aldıklarına dair şahitler var. Ayrıca Celal Talabani'nin partisinden de yardım aldıklarını söyleyebiliriz.

İşte o belgesel,

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

Etiketler: , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler