YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD'den flaş açıklama! 'Türkiye girerse...'
PYD Eşbaşkanı Müslim, Türkiye’nin Rojava'ya ancak NATO kararıyla girebileceğini belirtip böyle bir durumda ise direneceklerini söyledi.
PYD'den flaş açıklama! 'Türkiye girerse...'
30 Haziran 2015 / 08:40 Güncelleme: 30 Haziran 2015 / 09:22

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'ye askeri operasyon düzenleyeceği iddiaları Rojava bölgesinde de yakından izleniyor. PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkmenlere yönelik baskı, Kobani saldırısı, Ordunun Suriye’ye girmesi olasılığı ve bölgede bir Kürt devleti kurulması iddiaları konusunda Milliyet'in sorularını yanıtladı:  

Kürt-Türkmen iç içe
 
Bölgede PYD’nin etnik temizlik yaptığı ve Türkmenlere baskı yapıldığı iddiası var?  
 
Türkmenlere ve Araplara etnik temizlik yaptığımız gerçek değil, kabul edilemez. Bizim bütün mücadelemiz bölgede yaşayan bütün halkların özgürlüğü içindir. Soykırım, katliam, diğerlerini dışlamak yok. Sadece Asuri, Süryanilerin köylerini kurtarmak için yüzlerce şehit verdik. O köylerdeki şehitlerimiz Süryanilerden fazladır. Aynı şekilde hem Ezidiler hem Türkmenler için durum aynıdır. Nerede olursa olsun Kürt ve Türkmen iç içedir. Türkiye’nin gireceğini belirttiği Cerablus’un batısında birçok Kürt hem Kürtçe konuşuyor hem Türkmence. Beraber yaşıyorlar. Aradaki Türkmenlere baktığınızda Türkmen de Kürtçe konuşuyor. Birbirlerine karışmışlar.
 
Türkmenlere yönelik DAEŞ tehdidi var mı?  
 
Türkmenlerle bir farkımız yok. Ancak bazı Türk yöneticiler, Türkmenleri Selefilere, cihadilere alet olarak kullanıyorlar. Onlar oraya gelirse, Türkmen Aleviler var. Bunların hepsini keserler. Türkmen oldukları için değil Alevi oldukları için keserler. Orada bir katliam olursa bu suçu Türkiye’ye yüklerler.  
 
Planlama Türkiye'de
 
Kobani baskınına katılanların Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) içine sızdıkları ve içeriden de yardım aldıkları belirtiliyor?  
 
ÖSO’nun sivilleri vurduğu anlayışı yanlıştır. Bu güçlerin içine sızmışlar. Saldırganlar içinde Kürtler de vardı. Irak Kürtleri vardı. Bir de Tel Abyad köylerinden gelenler var. Arap-Kürt karışık, bazı Araplar saf Kürtçe konuşuyor. Kürt olmadıklarını bilemezsiniz. Bazıları da YPG üniformaları giymişlerdi.  
 
Kobani saldırısının ardından yakalanın DAEŞ'liler olayı anlattı mı?  
 
‘Komşumuz ihanet etti’ gibi söylemler bireyseldir. Mesele bunu planlayanın kim olduğu, saldırının kimden geldiğidir. Kobani’de yakalanan DAEŞ'liler her şeyi anlatacaklar. Mısırlı olan biri konuştu. Nereden geldiklerini, nasıl girdiklerini, cephanelerin nereden geldiğini söyledi. Kısaca bazı gruplar Türkiye üzerinden geldi. Orada cephane daha önceden hazırlanmış. Planlama orada olmuş. Bunu onlar söylüyor, bizim bilgimiz değil. Biz hiçbir zaman Türkiye halkına bir kötülük düşünmedik. Biz her zaman kardeşlik elimizi uzattık. Türkiye bu tür hareketlerden vazgeçsin, özür dilesin demiyoruz. En azından kirli planlardan vazgeçilsin.  
 
Nato kararı gerekir
 
Türkiye’nin Suriye’ye gireceği ancak ordunun buna direndiği ileri sürülüyor?  
 
Askerin tutumu doğrudur. Büyük devletlerin yetkilileri ile konuştuk. Bu korkuları vardı. Şöyle söylediler; ‘Orası yalnız sizin ve Türkiye’nin sınırı değil, NATO’nun sınırıdır.’ Açıkça bana söylediler. Öyle bir şey olursa, sınır ötesi bir harekât olursa NATO kararı gerektirir. Bu nedenle askerin tutumu doğrudur. Türkiye öyle bir girişimde bulunursa bu demektir ki NATO’nun kararıdır. NATO kararı olursa çok şey değişir. İlgili taraflar en büyük devletler bu işe karışır.   
 
Ordu Suriye’ye girerse, Rojava’ya geçerse PYD olarak nasıl bir tutum alırsınız?  
 
Bugüne kadar bölgemize, köylerimize rejimden, DAEŞ'den veya herhangi bir güçten gelen saldırılar karşısında durduk. Başka yerden gelirse de buna direniriz.   
 
Rojava bölgesinde Kürt devleti kuracağınız ve Akdeniz’e açılacağınız iddiaları doğru mu?  

Suriye’nin sınırları içinde halkımızı, insanlarımızı demokrasi içinde yaşatmak istiyoruz. Böyle yalan dolan korkularla bazı kararlar almak çok yanlış olur. Öyle bir düşüncemiz ne pratikte oldu ne de açıklaması yapıldı. Başkalarının planları varsa da buna alet olmayız.  
 
'Tampon bölge için somut kanıt yanıt'
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü yardımcısı Mark Toner, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında,Türkiye’nin, Suriye'de tampon bölge oluşturacağı konusunda somut kanıt olmadığını söyledi. Toner, bölgede yaşanan gelişmelerden kaygı duyduklarını da belirtti.

 

MİLLİYET

klasik hain tipi var
 // Kara Murat
bunların sırtından sopayı eksik etmeyeceksin ki başlarını kaldıramayalar yoksa direk vatan satar bu hainler şu an oldugu bibi israilin kucagından abd ye oradan fransaya olmazssa ingiltere ne güne duruyor....
30 Haziran 2015 Salı 14:58
 // Rasim DUMAN
Hem korkuyor,hem hakikati arsizca inkar ediyor, hem de Turkiye'ye aba altindan "buyuk devletler" sopasini gosteriyor. Turkiye'ye ihanet ve kalleslik yapan butun seleflerinin, klasik ve standart tavirlarini sergiliyor. Durumun ciddiyetinin hala farkinda degil. Son pismanliklari fayda etmeyecek....
30 Haziran 2015 03:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler