YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD terör örgütüne Türkiye engeli
PYD terör örgütü kaynakları resmi davetiyeyi almak üzere giden temsilcinin, Türkiye’nin boykot tehdidi nedeniyle saatlerce bekletildiğini söyledi. Öte yandan Cenevre'de Salih Müslim'in kalacağı otelin bile ayarlandığı ortaya çıktı.
PYD terör örgütüne Türkiye engeli
27 Ocak 2016 / 20:33 Güncelleme: 27 Ocak 2016 / 21:06

Suriye’de ‘siyasi geçiş’ sürecini başlatması beklenilen Cenevre müzakereleri, 29 Ocak'ta gerçekleştirilecek.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura’nın resmi davetiyeleri gönderdiğini açıklaması üzerine, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Cenevre görüşmelerine terör örgütü PYD'nin davet edilmesi halinde Türkiye'nin boykot edeceğini bildirmişti.

Mistura’nın açıklamasının ardından Sputnik’in ulaştığı kaynaklar, PYD Eş Başkanı Salih Müslim ve PYD Avrupa Temsilcisi Abdülselam Mustafa’nın davet edildiğini ve resmi davetiyeyi almak üzere bir temsilcinin yola çıktığını belirtmişlerdi. Resmi davetiyeyi alan isimlerden Renda Kasis de PYD terör örgütü davetinin krize dönüşmesinin hemen öncesinde Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “Ben davet edildim, Heysem Menna, Salih Müslim, İlham Ahmed ve Kadri Cemil. Bireysel olarak davet edildik” demişti.

PYD’YE ANKARA ENGELİ

Ancak terör örgütü üyeleri Müslim ve Mustafa’nın davetiyeleri teslim edilmedi. Fransa Dışişleri Bakanı Fabius da, "BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura davet mektuplarını gönderdi. Bana, PYD'ye davet mektubu göndermediğini söyledi" dedi. 

PYD terör örgütü kaynakları, yazılı davetiyeleri almak üzere bir temsilcinin gönderildiğini ancak temsilcinin uzun süre bekletildiğini ve Türkiye’nin ‘çekiliriz’ tehdidiyle girişimlerini artırması nedeniyle resmi bildirimin gerçekleşmediğini aktardı.

MÜSLİM: HALA DAVET ALMADIK

Salih Müslim RİA Novosti'ye bugün yaptığı açıklamada, Suriye görüşmeleri için hâlâ davetiye almadıklarını söyledi. 

Müzakerelerin yapılacağı İsviçre’nin Cenevre kentine davet edilen ve BM tarafından kalacağı yer hazırlanan Müslim, dün öğlen saatlerinde Reuters’a yaptığı açıklamada da “Davet edileceğiz. Ancak hangi konumda olacağımızı hala bilmiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler