YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD Tel-Abyad'da özerklik ilan etti!
PYD Tel-Abyad'da Kobani'ye bağlı demokratik özerklik ilan etti. Tel Abyad'daki yerel kaynaklar, PYD'nin bölgeye kalıcı olarak yerleşme çabasında olduğunu anlatarak, örgütün sonraki hedefin Fırat'ın batısına geçmek olduğuna dikkati çekti.
PYD Tel-Abyad'da özerklik ilan etti!
22 Ekim 2015 / 01:22 Güncelleme: 22 Ekim 2015 / 10:17

PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin, kontrolündeki Kobani ve Afrin'i birleştirmek için attığı adımlar Arap ve Türkmen nüfusun göç endişelerini artırıyor. PYD'nin yeni hamlesi, dün Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi karşısındaki Tel Abyad'ı yeni kantonu ilan etmesi oldu.

Suriye Türkmen Meclisi üyesi Ekrem Dede, "PYD, Kobani ve Afrin kantonlarını birleştirmek için Cerablus'a her an saldırabilir. Bölgeyi sıcak tutuyorlar ve her gün uzun menzilli toplarla saldırıyorlar. Koalisyondan Rakka'da DAEŞ ile mücadele etmek için aldığı silahları, Halep'in kuzeyinde Kürt bölgesi oluşturmak için kullanacak. Azez-Cerablus hattı Türkmenlerin en yoğun yaşadığı bölge. PYD, 'Burası Kürt bölgesi, başkası çıksın' diyor. Tel Abyad'dan Cerablus'a saldırmaları çok kolay. Cerablus'a girerlerse, çok büyük bir göç dalgası başlayacak.

Yüzbinlerce kişi gelecek. Türkiye bu büyük göç dalgasına hazır olmalı" dedi. Dede, bölgenin derhal DAEŞ'ten temizlenerek güvenli bölge ilan edilmesi gerektiğini kaydetti. İnsan hakları aktivisti Avukat Yasir Muhammed ise "PYD'nin hedefi DAEŞ'i Rakka ve çevresinden atmak değil, Halep'in kuzeyindeki Kobani, Cerablus ve Afrin hatlarını birbirine bağlayarak ülkenin kuzeyindeki kantonları birleştirmek. Eğer PYD, Cerablus ve Fırat nehrinin batı kesimlerinde saldırıya geçerse, Türkiye'ye doğru büyük bir göç dalgası başlayabilir. Cerablus- Azez hattında güvenli bir bölge şart, insanlar için güvenli bir liman olur" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler