YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD şokta! 'Türkiye ile savaşmayız' deyip teslim oldular
Suriye Demokratik Güçleri’nde azınlıkta bulunan Arap unsurlar ile PKK arasındaki kriz tırmandı. "Türkiye ile savaşın" baskısını yapan PKK’dan kaçan 100 kişi, "Türkiye'ye karşı savaşmayız" diyerek örgütten ayrıldı. Grup sınırda TSK'ya teslim oldu.
PYD şokta! 'Türkiye ile savaşmayız' deyip teslim oldular
03 Eylül 2016 / 08:02 Güncelleme: 03 Eylül 2016 / 08:13

ABD'nin 2015 yılında Suriye'deki PKK'lı teröristlere silah yardımı yapabilmek için kurguladığı Suriye Demokratik Güçleri isimli yapıda çatlak oluştu.

Türkiye'nin Fırat Nehri'nin Batı Yakası'nı terör unsurlarından temizlemek için giriştiği Fırat Kalkanı Harekatı üzerine, PKK'lı militanların SDG üniformaları giyerek kendilerini deşifre etmek istemesi üzerine SDG içindeki Arap unsurlar hedef olmaktan korkarak başkaldırdı.

HASEKE'DEN KAÇTILAR

SDG'nin azınlığını oluşturan Arap bileşenlerden Liva et Tahrir isimli grubun lideri Ebu Muhammed Keferzitanin, yaklaşık 100 kişilik askeriyle birlikte Suriye'nin Haseke ilçesinden kaçarak Türkiye sınırına geldi ve burada TSK'ya teslim oldu.

PKK'dan kaçarak Türkiye'ye sığınan Liva et Tahrir ile PKK arasındaki kriz önceki akşam ve gece saatlerinde tırmanmıştı.

PKK'lıların, SDG'li Arap unsurları Türkiye ve TSK destekli ÖSO'ya karşı saldırtmak isteyince yapı içerisindeki rahatsızlık had safhaya çıktı.

Arap aşiretlerin kurduğu silahlı bir yapı olan Liva et Tahrir ile PKK'nın Suriye yapılanması PYD'li teröristler arasında silahlı çatışmaya varan gerginliğin ardından PKK'lılar Arap köylerini kuşatma altına almaya hazırlandı.

ESED'LE MÜCADELE İÇİN GELDİK

Bunun üzerine 100 kişilik Arap savaşçı Haseke'den kaçarak Türkiye'ye geldi.

Arap savaşçıların PKK'lılarla yaptıkları görüşmede, “Biz Türkiye'ye karşı değil IŞİD ve Esed'e karşı savaşmak istiyoruz, bizi Türkiye'ye karşı kışkırtmaya çalışmayın” dediği öğrenildi.

Suriye Demokratik Güçleri'nin kuruluşu 2015 yılında ilan edildi. IŞİD'in, Suriye kuzeyindeki önemli yerleşim bölgelerinden biri olan Tel Abyad'ı kayda değer bir mukavemet göstermeden PKK'ya teslim etmesinin ardından PKK ile yan yana görünmek istemeyen ABD ve Batılı ülkeler, özellikle Suriye kuzeyinde aktif olarak kullanılacak yeni bir çatı yapılanma kurulması yönünde PKK'ya talimat verdi.

AMERİKA'NIN KURDUĞU ÖRGÜT

Demokratik Suriye Güçleri adı altında kurulan bu yapıya Arap, Türkmen ve diğer etnik ve dini unsurların da dahil edildiği iddia edilse de SDG'nin yönetimi hep PKK'da kaldı.

SDG içinde gösterilen Senadid Güçleri isimli Arap oluşumun uzun bir süre Esed rejimi lehine faaliyet gösterdiği bilinirken, Türkmen Tugayı olarak lanse edilen Selçuklu Tugayı'nda sadece birkaç Türkmen'in bulunduğu biliniyor.

Uluslararası toplum, SDG kamuflajıyla Suriye'de PKK'ya ağır silahlar ve askeri eğitim verdi. SDG içindeki savaşçıların yüzde 80'inden fazlasının PKK'lı olduğu ifade ediliyor.

EL ABYAD'DA PKK İSYANI

PKK'nın güdümündeki SDG'nin Arap bileşenlerinden biri olarak gösterilen Ahrar Rakka ismindeki grup da PKK'nın provokasyonları üzerine SDG'den ayrıldığını iddia etti.

IŞİD'in muhaliflerden ele geçirdikten PKK'ya devrettiği Tel Abyad bölgesinde faaliyet gösteren grubun yer yer PKK'lı militanlarla çatışmalara da girdiği bildiriliyor.

Bölgede PKK tarafından asimilasyona uğratılmak istenen Arap aşiretlerin de PKK'ya karşı bu grubun yanında olduğu belirtildi. PKK ile Arap unsurlar arasındaki çatışma Ayn İsa bölgesinde yoğunlaştı.

 

YENİ ŞAFAK

yahu yapın bir şeyler işte..hainler de temizlendi zaten
 // hursit dilaver
ey devlet, zamanında bu suriyeliler geldiğinde CHPliler kamplarda silah eğitimi veriliyor diye takla atıyorlardı.halbuki siz hiç bir şey yapmamıştınız. ama bakın onlar ön aldılar ve siz de korkudan bir şey yapmadınız.AMA O SURİYELİLERİ SİLAHLANDIRIP YA DA EĞİTİM VERSEYDİNİZ, ŞİMDİ İŞİDİN SİLAHLARI İLE GİDER VATANLARINI KORURLARDI.bize de sadece bilgisayarda bunları seyretmek kalırdı.bakın araplar türke karşı savaşmayız demişler. gelsinler ve onlar suriyeli göçmenlere eğitim versin bari....
03 Eylül 2016 Cumartesi 16:01
GERÇEKLER ORTADA
 // ARSLAN
Araplar artık kendisine sahip çıkan bir Türkiyenin varlığını görmeye başladılar şimdi taraflar şekillenmeye başladı!
Araplar Peygamber efendimizin şu hadisini iyi bilir ''Türkler size saldırmadıkça siz sakın Türklere saldırmayın''
Araplar ve Kürtler Türkleri çok iyi tanır!
Sahipsiz bırakılan Suriyedeki Kürtleri veya Arapları PYD,DAEŞ yüzünden suçlayamayız bu topraklarda onları sahipsiz bırakan bizleriz bizi tarihimizden yoksun bıraktılar hep kabuğumuzda yaşadık CHP hala bunu savunuyor!...
03 Eylül 2016 Cumartesi 09:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler