YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD önce sürgün etti sonra kapıları kapadı!
Koalisyon güçleriyle PYD’nin, Suriye’deki demografik yapıyı değiştirme girişimine sert tepki gösteren Türkiye, BM, NATO ve AB’ye mektup yazarak “Kuzey Suriye oldu bittisine izin verilemez” dedi. PYD ise tehcir ettiği halka kapıları kapattı.
PYD önce sürgün etti sonra kapıları kapadı!
19 Haziran 2015 / 02:00 Güncelleme: 19 Haziran 2015 / 08:53

ABD desteği ile DEAŞ’tan Tel Abyad’ı geri alan PYD, önce bölge halkını evlerinden sürgün etti, ardından da oraya yerleşti. PYD, Tel Abyad’a geri dönmek isteyen Araplar’a kapıları kapatarak, ‘geçiş yok’ dedi.

Suriye’de 4 yılı aşan iç savaşta uzun zamandır DEAŞ’ın kontrolünde bulunan Tel Abyad kenti, ABD öncülüğündeki koalisyonun havadan ağır bombardımanı sonrası PKK’nın ülkedeki kolu PYD’ye bağlı YPG’nin kontrolüne geçti.

Çatışmalar sırasında Kuzey Suriye’deki Kürt devleti hayalini gerçekleştirmek için demografik düzen amacıyla çoğu YPG tarafından Türkiye’ye sürülen Tel Abyad’lılar, Türk yetkililerden geri dönüş için izin almalarına karşın Ramazan’ın ilk günü oruçlu halde YPG’nin keyfi uygulamayla sınırı kapatması üzerine bekleyişe geçti.

YPG, tıpkı Körfez Savaşı sırasında bölgenin Kürtlere kalması gibi şimdi de Kuzey Suriye olarak adlandırdıkları coğrafyada Türkiye’nin sınırı boyunca hakimiyet kurmak amacıyla bölgenin nüfus yapısını değiştirecek hamlelerini hayata geçirmeye çalışıyor.

 

Amaç demografik yapı

Akçakale Sınır Kapısı’ndan Tel Abyad’da çatışmanın yaşandığı 3 Haziran - 14 Haziran günleri arasında, Kepezli mevkii, Zenginova Mevkii ve Gümrük Bölgesi’nin doğu duvarındaki bir noktadan 17 bin 844 kişi Türkiye’ye sığındı. Arap, Türkmen ve YPG’li olmayan Kürtler’den oluşan Tel Abyadlılar, Akçakale sınır kapısına götürülerek, biyometrik kayıtları yapıldı. Kentin tamamen YPG’nin kontrolüne girmesinin ardından önceki gün bir grubun Türkiye’den Tel Abyad’a geçişine izin verilirken dün de çoğunluğunu Arapların oluşturduğu Tel Abyad’lılar geri dönmek için Türk yetkililerden izin aldı. Ancak YPG’nin “Geçiş yok” kararı ile karşılaştı.

 

STAR

Etiketler: , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler