YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD liderinden Türkiye'ye sürpriz ziyaret
PYD liderinden Türkiye'ye sürpriz ziyaret
26 Temmuz 2013 11:15
Türkiye sınır hattındaki birçok yerleşim birimini kontrol eden PKK’nın Suriye’deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslüm, Rasulayn ve Tal Abyad’taki çatışmalara ilişkin bilgi vermek üzere İstanbul’a geldi.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin girişimleri sonucu, beraberinde iki PYD yöneticisi ile İstanbul’a gelen Müslüm’ün, bugün MİT ve Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye masası yetkilileri ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Müslüm’le yapılacak görüşmede Suriye’nin Kürt bölgesinde özerklik ilanı ve Rasulayn’a çekilen Kürt ve PYD bayrağı krizi konuşulacak.

Özel otomobille alındı

Dün akşam saatlerinde Atlas Jet’in Erbil-İstanbul seferiyle Türkiye’ye gelen Müslüm ve iki PYD yöneticisi Atatürk Havalimanı’ndan özel bir otomobille alındı.

Müslüm’ün hükümet kanadı ve BDP ile resmi bir programı bulunmadığı öğrenildi. Suriye’nin Türkiye sınırındaki Rasulayn’ı çatışmalar sonucu El Kaide bağlantılı radikal islami El-Nusra Cephesi’nden alarak, bayrak diken PYD’nin sınırdaki faaliyetleri Türkiye tarafından yakından izleniyor.

PYD’nin sınırdaki bazı noktalara Kürt ve PYD bayrakları dikmesi ve bölgede bir özerk Kürt yönetimi oluşturacağına yönelik açıklama yapması hükümet tarafından tepki ile karşılanmıştı.

 

Milliyet

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler