YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD herkesi aldattı
PYD’nin Suriye’de siyasi faaliyetlerini sürdüren tüm partilerin katılımıyla Rojava’nın yönetilmesine ilişkin anlaşmayı feshettiğini söyleyen Suriye Kürt Ulusal Konseyi Temsilcisi Ahmed Kasım, örgütün herkesi aldattığını belirtti.
PYD herkesi aldattı
07 Ağustos 2015 / 12:30 Güncelleme: 07 Ağustos 2015 / 12:44

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) İstanbul Temsilcisi Ahmed Kasım, PYD’nin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve İran’la yaptığı anlaşma gereği” diğer gruplara baskı yaptığı ve Irak’ta eğitilen “Rojavalı Peşmergelerin” geçişine izin vermediğini belirterek, “PYD’nin uyguladığı hiçbir proje Kürtlerin yararına değil” dedi.

Suriyeli 16 siyasi partinin bir araya gelmesiyle oluşan ENKS’deki görevinin yanı sıra bölgede siyasi faaliyetlerini sürdüren Suriye Kürt İlerici Demokrat Partisi’nin (PDPK-S) de etkili isimlerinden olan Kasım, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, PYD’nin Suriye’deki faaliyetlerini eleştirdi:

“Suriye devrimi” başladıktan kısa bir süre sonra Murat Karayılan ve PYD Eşbaşkanı Salih Müslim’in, İran’da, Esad rejimi ve İran devletiyle bir anlaşma yaptığını iddia eden Kasım, varılan anlaşma sonrasında, PYD’nin farklı Kürt partilerin faaliyetini sınırladığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Suriye devriminin başladığının ilk aylarıydı. Esad, Suriye’deki Kürt partilerine farklı talepler götürdü. ENSK üyesi partiler, Kürtlerin hak taleplerinde ısrar ettiler. Esad ise ‘önce benim yanımda yer alarak muhalefeti yenelim ardından sizlerin haklarını vereyim’ dedi. Esad’ın bu teklifini sadece PYD kabul etti. Esad’ın bunu kabul eden partilere her türlü silah desteği vereceğini söylemesi üzerine belli bir uzlaşma sağlandı.”

"PYD, İran ve Esad’a bağlı"

“PYD, İran ve Esad’e bağlı kalarak diğer Kürt güçlerinin Suriye’nin kuzeyinde (Rojava bölgesinde) faaliyet göstermesine izin vermiyor” diyen Kasım, Irak’ın Duhok kentinde toplanan Suriyeli partiler arasında varılan anlaşmaya da uyulmadığını savundu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve Kürdistan Demokrat Partisi Lideri Mesut Barzani’nin davetiyle, Ekim 2014’te 9 gün süren toplantıların sonunda varılan anlaşmayı PYD’nin daha sonra tek taraflı feshettiğini dile getiren Kasım, “Suriye’de siyasi faaliyetlerini sürdüren tüm partilerin katımıyla Rojava yönetilecekti. Ancak PYD, Duhok anlaşmasını vakit kazanmak için yaptı. Herkesi aldattı. Bir anlaşmaya imza attı ancak hiç uymadı. Kamışlı’da kendi bildiğini okudu. İran ve Esad’a bağlı olduğu için varılan anlaşmayı feshetti.” ifadelerini kullandı.

"Peşmergeye bile izin yok"

PYD’nin zorba bir yönetim kurduğunu, kendi güçlerinden başka hiçbir siyasi ve askeri gücün faaliyetine izin vermediğini belirten Kasım, “Irak’ta eğitilmiş ve sayıları 5 bini aşan ‘Rojavalı Peşmerge’ bulunuyor. Bunların Suriye’ye geçerek bölgemizi korumaları gerekiyordu. Hatta Duhok’ta varılan anlaşmaya göre bu askeri güç, ülkeye giriş yapacaktı fakat PYD buna izin  vermedi,” şeklinde konuştu.

rs1-372.jpg

AA

bunlar Dahaçok kürde düşman
 // murat
bunlar Devlet kuracak he , iki gün sürmez yerler birbirlerini...
07 Ağustos 2015 16:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler