YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin Esad'ı daha fazla taşıyamaz
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tan, Suudi Arabistan'ın yeni kralı Kral Selman'ın da Putin'den Esad'a verdiği desteği kesmesini istediğini vurgulayarak, "Putin Esad'ı daha fazla taşıyamaz" dedi.
Putin Esad'ı daha fazla taşıyamaz
06 Şubat 2015 / 17:05 Güncelleme: 06 Şubat 2015 / 18:51

Alper Tan, Suudi Arabistan eski Kralı Abdullah'ın Esad'a destek verdiğini belirtirken yeni kralın ise Esad karşıtı olmasının nedenlerini şöyle sıraladı:

Suudi Arabistan'ı üç aile yönetiyor

Suudi Arabistan dediğimiz zaman aklımıza hep Suud ailesi geliyor. Halbuki Arabistan'da, Saray'da Suud ailesinin dışında Bender ailesi ve Ladin ailesi de var. Arabistan'ı bu üç aile yönetiyor. Kral Suud ailesinden olduğu için dünya ve halklar kralın dediklerini duyuyor.

Suudi Arabistan'da bu üç aile arasında zaman zaman siyasi görüş farklılıkları oluyor. Arap Baharı sırasında bu görüş ayrılıkları gün yüzüne çıktı. Bender ailesi ve Ladin ailesi Arap Baharı'na destek verirken, Kral Abdullah diktatörlere destek verdi. Çünkü Kral da bir diktatördü. Eğer Arap Baharı'na destek verirse kendisinin de gitmesi gerektiğini bildiği için bu harekete destek vermesi kendisiyle çelişmesi anlamına geliyordu.

Yeni Kral Selman ise Ortadoğu'daki düzenin daha fazla devam etmeyeceğini görmeye başladığı için politika değişikliğine başvuruyor.

Putin Esad'ı daha fazla savunamaz

Bu politika değişikliğinin ilk meyvesi Kral Selman'ın petrol fiyatlarının yükselmesine karşılık Putin'den Esad'a verdiği desteği kesmesinin istemesidir. Putin zaten Esad'ı daha fazla sırtında taşıyamaz. Zaten Suudi Arabistan'dan önce Türkiye Putin'den Esad'a verdiği desteği kesmesini istemişti. Hem Cumhurbaşkanı, hem Başbakan hem de Dışişleri Bakanı bunu ayrı ayrı aktarmıştı. Şimdi bu talebi Suudi Arabistan'ın da dile getirmesi Putin'i Esad'dan vazgeçmeye zorlayacak. Bölgedeki iki kritik ülke, Türkiye ve Suudi Arabistan bunu istiyorsa Putin daha fazla dayanamaz.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler