YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin: "Bana Kasım Süleymani’yi yollayın"
Esed rejimini kurtarmak amacıyla Rusya’nın başlattığı operasyonun mimarının İranlı Tümgeneral Kasım Süleymani olduğunu öne sürüldü.
Putin: "Bana Kasım Süleymani’yi yollayın"
08 Ekim 2015 / 08:08 Güncelleme: 08 Ekim 2015 / 08:16

Suriye’de savaşın dengesinin İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney’in Rusya Devlet Başkanı Putin’e temsilcisini yollamasıyla değiştiği öne sürüldü. Aracı, “Esad’ı kurtarma şansı var” mesajı verince Putin’in İran’ın Ortadoğu’daki politikalarının mimarlarından olan İranlı komutanı kastederek “O halde bana Kasım Süleymani’yi yollayın” dediği ortaya çıktı.

Rusya, Suriye’deki IŞİD hedeflerinin Hazar Denizi’nde konuşlandırılan Rus savaş gemilerinden fırlatılan uzun menzilli füzelerle vurduğunu açıkladı. Rus televizyonlarından canlı yayınlanan bir toplantıda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i bilgilendiren Savunma Bakanı Sergey Şoygu, dört savaş gemisinden 26 füze atıldığını belirtti. Rusya Devlet Başkanı Putin toplantıda ABD, Türkiye, Suudi Arabistan, İran ve Irak’la işbirliğini sürdürme talimatı verdi.
 
7 günde 112 IŞİD hedefi
 
Denizden dün sabah gerçekleştirilen saldırı sırasında 11 hedefin vurulduğunu belirten Şoygu, ‘’Edindiğimiz bilgilere göre hedeflerin tümü imha edildi. Kamu binaları zarar görmedi’’ dedi. Reuters’ın haberine göre Putin, Suriye’deki operasyonlarının sonucu hakkında bir değerlendirmede bulunmak için henüz çok erken olduğunu kaydetti. Rusya’nın Suriye’de 30 Eylül’de başlattığı hava operasyonunda toplam 112 IŞİD hedefinin vurulduğunu bildiren Şoygu, ‘’Saldırılarımızın yoğunluğu artıyor’’ ifadelerini kullandı.
 
Halep’e bomba yağdı
 
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı kara birlikleri de dün harekete geçti. Rus uçaklarının son 2 günde yoğun şekilde bombaladığı Hama ve İblid’de taarruz başlatan rejim güçlerinin muhaliflere ait noktaları karadan karaya füze sistemleri ve top ateşiyle bombaladığı belirtiliyor. Yerel kaynaklar rejim güçlerinin Hamas’ın kuzeyindeki Morek, Ma’an ve Tecemul el Masafne beldelerinden ilerlemeye çalıştığını belirtiyor. Rejimin hedefinde ilk etapta, muhaliflerin Kafr Nebude, Kafr Zeyte ve Latamna beldeleri var. Rus uçakları ilk kez Halep merkezine de saldırılar düzenledi. Saldırılarda, aylardır Esad güçlerinin ele geçiremediği, ÖSO kontrolündeki mahalleler hedef alındı.
 
 Operasyonun mimarı Süleymani
 

Reuters haber ajansı, Suriye’de Beşar Esad rejimini kurtarmak amacıyla Rusya’nın başlattığı operasyonun mimarının İranlı Tümgeneral Kasım Süleymani olduğunu öne sürdü. Ajans, haberinde Süleymani’nin Temmuz ayında başkent Moskova’ya yaptığı ziyarette Esad’ı kurtarma planının ayrıntılarını Rus yetkililere anlattığını yazdı. Esad’ın güvenliğinden endişe duyan Rus yetkililerle ortaklaşa bir harekat planı hazırlayan Süleymani’nin şu günlerde vaktinin büyük bölümünü başkent Şam’da geçirdiği, Devlet Başkanı Beşar Esad’la düzenli olarak görüştüğü söyleniyor.
 
Yine taciz!
 
Suriye’deki füze sisteminden Türk uçaklarının taciz edildiği bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasında, “Sekiz adet F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir. Bu görev esnasında, uçaklarımıza, Suriye’de konuşlu SA füze sistemleri tarafından toplam bir dakika 30 saniye süre ile tacizde bulunulmuştur” denildi.
 
Üsleri onlar koruyor
 
Rusya’nın hava operasyonlarına katılan uçaklarının konuşlandığı Lazkiye kentindeki Hmeimim Üssü’nü Mil Mi-24 helikopterleri koruyor. İniş ve kalkışlarda da füze atabilen Mi-24’ler, Rus ordusunun önde gelen saldırı helikopterlerinden.

İRAN!!!!
 // KAZIKLI VOYVODA
İSLAM VE MÜSLÜMAN İRAN!!!...
08 Ekim 2015 Perşembe 10:21
 // Rasim DUMAN
Rusya'nin Turkiye'yi karsisina alma cesaretini gostermesi ve pervasizca hareket etmesinin "olagan disi" bir sebebi olmali. Kanaatimce bu "sebep" , birkac gun once yapilan Putin - Obama gorusmesinde gizli. Suriye'nin kuzeyinde ABD himayesinde ve Akdeniz'e sahildar bir Kurt devleti karsiliginda, Suriye'de birer tane Rus hava ve deniz ussu bulundurabilme taahhudu verilmis olabilir. ABD'nin, Rus ucaklarinin hareketkerine "yumusak" tepki vermesi cok dikkat ce...
08 Ekim 2015 10:19
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler