YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Provokatör sahneye çıktı
YSK’nın kararına demokratik tepkiler sürerken kaos bekleyen provokatörler de boş durmadı...
Provokatör sahneye çıktı
21 Nisan 2011 / 07:43 Güncelleme: 21 Nisan 2011 / 07:50

Şiddet eylemleri tırmandırıldı. Bismil’de bir genç hayatını kaybetti. YSK kararıyla başlayan kriz çözülmeye yüz tutarken sokaklar karıştı. Diyarbakır’ın Bismil ilçesindeki izinsiz gösteride açılan ateş sonucu 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. BDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bu gelişmeyi gerekçe göstererek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetine gitmedi

YSK’ nın iptal kararı sokakları ısıtırken Bismil’de provokasyon tuttu. İzinsiz gösteri sırasında çıkan olaylarda ateş açılırken 1 ki şi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı. BDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bu gelişmeyi gerekçe göstererek Köşk randevusunu iptal etti.

Gül devreye girdi ama...

Başkent dün iki önemli gelişme ye sahne oldu. Adaylıkları iptal edilenler tek tek istenen belgeleri temin ederek YSK’ya gönderdi. Ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül devreye girdi. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ile görüşen Gül, Demirtaş’a saat 19.00 için randevu verdi. Ancak görüşmeye saatler kala Diyarbakır’dan sürpriz bir çıkış geldi. Demirtaş, Diyarbakır’ ın Bismil ilçesindeki gösterilerde çıkan olaylarda bir kişinin polis kurşunuyla öldüğünü öne sürerek, Cumhurbaşkanı Gül ile yapacağı görüşmeye gitmeyeceğini bildirdi. Demirtaş, “Çankaya yerine Bismil’e gidiyoruz” dedi.

Demirtaş iptal etti

Demirtaş, Bismil’ e hareketinden önce BDP il Başkanlığı binası önünde toplanan gruba hitaben yaptığı konuşmada “Aslında bu saatlerde Ankara’ya Cumhurbaşkanı ile görüşmeye gidecektik. Halkımızın taleplerini, beklentilerini iletecektik. Ama bu gelişme karşısında bu görüşme yi de iptal ettik. Sonuna kadar halkımızın yanında olacağız. Bu yürüyüş, özgürlük yürüyüşüdür. Bu zulme karşı, haksızlıklara karşı dayatılan inkara, imhaya karşı bir duruştur. Bunun anlaşılması lazım. Bugüne kadar hiçbir zulme boyun eğmedik. Bu defa da bu hükümetin bu politikalarına, bu zulme boyun eğmeyeceğiz” dedi. Alınan bilgi ye göre, Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde bağımsız milletvekili adaylıklarının YSK tarafından iptalini protesto etmek için toplanan bir grup, yasadışı slogan atarak, yürüyüşe geçti. Polisin uyarısına rağmen yürüyüşe devam eden gruptan bazı kişiler, güvenlik güçlerine taş ve motolof kokteyli ile saldırdı. Bunun üzerine güvenlik güçleri gruba basınçlı su ve biber gazıyla müdahale etti.

Yaralıların durumu iyi

Bu sırada açılan ateş sonucu İbrahim Oruç (26), Gültekin Kuşlu (26) ve Abdulkerim Gümüş (17) yaralandı. Yaralılar Bismil Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk müdahalenin ardından Diyarbakır’daki hastanelere sevk edildi. Yaralılardan İbrahim Oruç yolda hayatını kaybetti. Gültekin Kuşlu, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, Abdulkerim Gümüş ise Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Takviye ekip gönderildi

Bağımsız milletvekili Emine Ayna ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’ in Bismil’e gelmesinin ardından gerilim yine tırmandı. Demirtaş, Ayna ve Baydemir, Altıok Mahallesi’n de BDP ilçe Başkanlığı’na geçerken, parti binası çevresinde toplanan bir grup, güvenlik güçlerine taş ve molotof kokteylli ile saldırdı. Bunun üzerine polis, biber gazı ve basınçlı suyla göstericilere müdahale etti. Olaylarda henüz kimlikleri belirlenemeyen 2 kişi yaralandı, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Olayların büyümesi üzerine Demirtaş Ayna, Baydemir ve Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu parti binasından dışına çıktı. Baydemir göstericileri sakinleştirmek için görüşmelerde bulundu. Bu arada tırmanan gerilim sebebiyle bölgeye Diyarbakır’dan destek amacıyla polis ve jandarma ekipleri gönderildi.

İŞ MAKİNELERİNİ POLİSİN ÜZERİNE SÜRDÜLER

Diyarbakır’da YSK'nın 12 bağımsız adayı veto kararını protesto etmek isteyen göstericiler polisle çatıştı. BDP il binası önüne getirilen belediyelere ait iş makineleri polisin üzerine sürülünce, çevik kuvvet ekipleri, araçların camlarını taş ve coplarla kırdı.

BDP il binası önünde toplanan ve aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP'nin desteklediği bağımsız  milletvekili adayları Emine Ayna ve Nursel Aydoğan'ın bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi, ellerinde teröristbaşın fotoğrafları ve PKK flamalarıyla 5 Nisan Mahallesi’ndeki demokratik çözüm çadırına yürümek için toplandı.

Polis izin vermedi

Ayna ile görüşen emniyet müdürlüğü yetkilileri, grubun arasında ''elinde molotofkokteyli taşıyan ve yüzleri maskeli'' şahısların bulunduğunu belirterek, ''Yürüyüşten sonra olay çıkacak. Bakın ellerinde molotofkokteylleri var. Yürüyüşe bu şekilde izin vermiyoruz. 'Olay çıkmayacak' diyorsunuz, ama siz ayrıldıktan sonra olay çıkıyor. İş makinelerini getirmişsiniz, bunları neden getirdiniz'' dedi. Ayna ise iş makine ve kamyonları il binasına girilmesini önlemek için getirildiğini söyledi. Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine BDP'liler durum değerlendirmesi yapmak üzere il binasına girerken, yüzleri maskeli göstericiler polise taş, molotof kokteyli ve havai fişeklerle saldırmaya başladı. Çevik kuvvet polisinin de karşılık vermesi sonucu ortalık bir anda savaş alanına döndü.

BDP binasına sığındılar

Qlaylar sırasında Bağlar ve Yenişehir belediyelerine ait barikat olarak kullanılan bir traktör ve kepçedeki sürücüler, araçları resmi ve sivil polislerin üzerine hızla sürmeye başladı. Çevik kuvvet polisi taş, gaz bombası ve plastik mermilerle ateş ettiği traktör kepçeyi yaklaşık 200 metre sonra durdurdu ve araç sürücüsü gözaltına alındı. Daha sonra barikat olarak kullanılan iş makinalerinin camlarını taş ve copla kıran çevik kuvvet polisi, araç lastiklerini ise bıçaklarla patlattı. Göstericilerin girdiği BDP il başkanlığı binasına tazyikli su ile müdahale edilirken, binanı camları kırıldı. Göstericilerde çok sayıda molotof kokteyli ve havai fişek ele geçiren polis, çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.

SAPANLARIN HEDEFİNDE ÖĞRENCİLER VAR

Şırnak Cizre'de okuldan çıkan öğrencilere sapanla taş atan PKK yandaşları, küçük bir çocuğu gözünden yaraladı. Minik öğrenci, polisin yaptığı ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı

Son zamanlarda sözde sivil itaatsizlik adı altında eylemlerine hız veren terör örgütü PKK mensupları ve sempatizanlarının son hedefi ilköğretim öğrencileri oldu. Demokratik eylem adı altında çocukları polise taş atmaya zorlayanlar, 18 Mart'ta Şırnak'ın Cizre ilçesinde küçük bir çocuğun kanını döktü.

GÖZÜNE İSABET ETTİ

Bir okulun çıkış saatinde eylem yapan göstericiler, ellerindeki sapanlarla minik öğrencileri hedef aldı. Dışarıdaki eylemden habersiz okuldan çıkan minikler taş yağmuruna tutuldu. Polisin, öğrencilerin olay yerinden uzaklaşmasını istediği sırada bir göstericinin elindeki sapandan atılan taş, ilkokul öğrencisi küçük bir çocuğun gözüne isabet etti. Kanlar içersinde kalan çocuk, arkadaşlarının korkulu bakışları arasında yere yığıldı. Olayı gören bir komiser hemen küçük çocuğun yardımına koştu. Diğer çocukları bölgeden uzaklaştıran komiser, yaralı çocuğun kanını dindirmek için müdahalede bulundu. Polis aracıyla Cizre Devlet Hastanesi'ne götürülen minik öğrenci, tedavi altına alındı. İsmi açıklanmayan çocuğun kaşına dikiş atıldığı, durumunun da iyi olduğu belirtildi. Göstericilerin, okulun ardından hastaneye de taşlı saldırı düzenlemesi ilçe halkının tepkisini çekti. İlkokul öğrencisinin yaralanmasını polise mal etmeye çalışanlara da vatandaştan büyük tepki geldi. (Bugün)

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler