YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Provokatör büyük acıyı fırsat bildi!
Türkiye acıyı paylaşırken bazı illerde provokatörler sahne alarak faciadan rant elde etme peşine düştü!
Provokatör büyük acıyı fırsat bildi!
18 Mayıs 2014 / 09:35 Güncelleme: 18 Mayıs 2014 / 09:43

Türkiye, yerin yüzlerce metre altında ekmek parası için ter dökerken ihmal sonucu ölen 301 maden şehidine ağlıyor.

Manisa'nın Soma ilçesinden gelen facia haberinin ardından ülke tek yürek oldu. Ardında binin üzerinde yetim bırakan facia, ocakları söndürdü. Ancak isyana kıvılcım arayanlar için ise sebep görüldü.

Gezi ve 1 Mayıs'ta yakıp yıkanlar “cenazelere bile saygımız var” demeden faciayı bahane edip sokaklara döküldü.

İzmir, Ankara ve İstanbul'da gösteri yapan aynı çevreler, ilk günden itibaren Soma'yı karıştırmak istedi. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyeleri de sahnenin önünde yer aldı. Soma'ya gelen 8'i avukat 36 kişi gözaltına alınak Soma Linyit Spor Salonu'na götürüldü.

Manisa Valiliği önceki gün olaylı biten yürüyüşün ardından dün de tüm gösterileri yasakladı. Valilikten yapılan açıklamada “Acılı ve hassas dönemde yasa dışı provokatif eylemlere müsaade edilmeyeceği” belirtildi. İl dışından gelen araçlar ilçe girişinde durduruldu. Dışarıdan gelenler ilçeye alınmadı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, faciayı siyasi malzeme yapmayacaklarını söylemişti. Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan ise genel başkanının tavrını eleştirerek “Sakin olmamız filan isteniyorsa ilgililere duyururum ki o kadar uzun boylu değil” diyerek milleti isyana çağırdı.

Bu arada eylemlerde liselilerin kullanıldığını belirleyen Manisa İl Müdürlüğü “Milletimizin kazayla ilgili üzüntü ve acısını kullanarak değişik eylemler yoluyla provokasyonların yapıldığı ve bu eylemlere öğrencilerin alet edilmeye çalışıldığı gözlenmektedir” açıklamasıyla okulları uyardı. 

rs1-008.jpg

Eli sigaralı 'çocuk' 10 yaşındaymış!

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, polisin İzmir'deki olaylarda 10 yaşındaki bir çocuğu bile gözaltına aldığını belirtip tepki gösterdi. Olay “Polis yakasından tutup gözaltına alınca altına işedi” şeklinde duyuruldu. 'Küçük' denilen eylemcinin, barikat kurduğu ve elinde sigarasıyla eyleme destek verdiği fotoğrafla görüntülendi.

AK Parti nefreti bunu da dedirtti: O işçilere müstahak!

Sert ve muhalif yazılarıyla dikkat çeken Hürriyet yazarı Yılmaz Özdil bu sefer kantarın topuzunu kaçırdı. Önceki gün Halk TV'nin canlı yayınına bağlanan Özdil ölen işçilerin AK Parti mitinglerine katıldığını iddia ederek “Bu olan biten normaldir, hatta müstahaktır bile denebilir” diye konuştu.

Ölümü işçilere müstahak gören Özdil, büyük tepki çekti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tepkisini “Ben 77 milyonumuzun yaralı olduğunu söylemiştim. Bu sayıdan bir tanesini çıkarın arkadaşlar. Demek ki bu adam yaralı değilmiş” sözleriyle dile getirdi.

Maden-İş Sendikası Başkanı Nurettin Akçul “Böyle bir günde söylenecek laflar değil” dedi. AK Parti'li Salih Kapusuz “Bu zihniyet, faşist kafanın ürünüdür” yorumunu yaptı. 80 kişinin hayatını kurtaran Gökalp Yıldız ise Özdil'e “Bu kabuledilemez. İnsanlık dışı” diye cevap verdi.

rs2-004.jpgYüzlerce madenciyi kurban veren Soma'da acılar taze. Belediyenin oluşturduğu madenci şehitliğine yakınlarını defnedenlerin gözyaşı dinmiyor.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler