YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Provokasyonlara karşı çözüm sürecinden geri adım yok!
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında "çözüm süreci toplantısı" yapıldı. Güneydoğu'daki bazı illerde provokatif amaçlı "Kürtçe okul" polemiği gündemdeydi.
Provokasyonlara karşı çözüm sürecinden geri adım yok!
19 Eylül 2014 / 08:00 Güncelleme: 19 Eylül 2014 / 08:03

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan 2 saatlik "çözüm süreci" toplantısında, "yol haritası ve eylem planı" değerlendirildi. Bazı kesimlerin sabote girişimlerine karşın çalışmaların kesintisiz ve kararlılıkla sürdürüleceği mesajı verildi.

Başbakanlık Merkez Bina'da, iki haftalık aranın ardından yapılan toplantıya Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlık etti.

10 kişilik ekipte yer alan isimlerden; Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz toplantıda hazır bulundu. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Başbakanlık Başmüşavirleri Hatem Ete ile Ali Sarıkaya da yerlerini aldı. 

Provokatif olaylar da masada

Hükümet kaynakları, özellikle son dönemdeki bazı provokatif girişimlere karşın, süreçten geri adım atılmayacağının altını çiziyor. Doğu ve Güneydoğu'daki bazı illerde izinsiz Kürtçe okul açma girişimleri tepki doğurmuş, soruşturma başlatılmıştı.

Bu girişime paralel olarak, bazı okulların molotof kokteyli atılarak yakılmaya çalışılmasını, Başbakan Davutoğlu "terör" olarak nitelendirmiş ve "Kimse kamu düzenini bozan dayatma yapamaz. Okullara yönelik molotof kokteylli saldırılar şiddettir, terördür. Bu şiddete, bu teröre bu ülkeyi teslim etmeyiz, herkes bunu bilmeli" demişti. 

Toplantıda, çözüm sürecine ilişkin yol haritasının ele alındığı kaydedildi. Süreçte, MİT vasıtasıyla yapılan görüşme sürecinin ardından diğer kuruluşlar ve siyasilerin de devreye girmesi öngörülüyor. 15 gün sonra yapılacak toplantıda, eylem planının son şeklini alması bekleniyor. 

Bayramda 'süreç' mesajı

Yol haritasında, sadece eve dönüşler değil, rehabilitasyon ve normalleşme süreci için alınacak tedbirler ve uygulamalar da yer alacak. Hükümet, yaklaşan Kurban Bayramı'nın da, birlik ve beraberlik görüntülerinin sergilendiği bir iklime dönüşmesini hedefliyor.

Bayramda, yol haritasına ilişkin bazı adımların kamuoyuna yansıtılması da seçeneklerden biri olarak görülüyor. 2015'te eve dönüşlerin hızlandırılarak 2016'da tamamlanması hedefleniyor. 

 

AKŞAM

ÇÖZÜM SÜRECİ
 // RUMUZ KARDEŞLİK
24 yıldır doğuda görev yapan birisiyim. Karadenizliyim. Doğuyu ve insanlarını çok seviyorum. Fakat bu süreci bozmak isteyenler bölgede haraç toplayıp çocukları kaçırıyorlar. Bu sebeplerden dolayı insanlar bu yerlerden mallarını satıp gitmeye çalışıyorlar. Bu durum bizi çok üzüyor. Ne olur bu konular da ''Çözüm Süreci Toplantıları''nda görüşülsün. Doğuda yaşayan insanlarımızın bu konuda acil yardıma ihtiyaçları var.
Allah yar ve yardımcımız olsun....
19 Eylül 2014 Cuma 10:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler