YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Protestoculara ceza geliyor
Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Özak, Dünya Basketbol Şampiyonası'nın madalya töreninde Gül ve Erdoğan'ın protesto edilmesini sert bir dille eleştirdi, 'Seviyesiz ve terbiyesizler büyük ayıp işledi" dedi
Protestoculara ceza geliyor
16 Eylül 2010 / 09:53 Güncelleme: 16 Eylül 2010 / 10:57

2011 Erzurum Kış Oyunları HDK toplantısında, Dünya Basketbol Şampiyonası madalya töreninde yaşanan olaylara değinen Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, siyasi konulara yönelik de çok ağır eleştirilerde bulundu.

Öncelikle madalya törenine ilişkin açıklamalarda bulunan Faruk Nafiz Özak, "Madalya töreninde devlet erkanı yuhalanıyor. Biz, bu şampiyonayı hükümetin büyük desteğiyle ülkemizde yaptık. Şu anda AK Parti'ye mensup biri ya da bakan olarak değil, Türk evladı olarak konuşmak istiyorum. Final maçından bir gün önce VIP tribününde insanlar 'hayır, hayır' diye bağırıyorlardı. Nasıl VIP insanlarsa...

Final maçından sonra madalya töreni sırasında ise bir uğultu koptu. Seviyesiz ve terbiyesiz insanlar büyük ayıp işledi. Kaç gündür bunları düşünüyorum. Daha ağır ifadeler de kullanabilirim. Bütün dünyanın izlediği bir organizasyonda bu yaşandı. Amerika takımı olsun, basketbolu yöneten insanlar olsun, 5 kıtadan gelen yaklaşık bin gazeteci olsun büyük şaşkınlık yaşadı. Sayın Cumhurbaşkanımız, meclis başkanımız büyük üzüntü yaşadı. Burası spor salonu.

Siyasi mi, sınıfsal mı davrandılar. Bu ilkesiz, seviyesiz azınlık ne demek istedi ? 'Siz bu ülkeye yönetemezsiniz, Çoban Ahmet'in oğlu ya da emekli Mehmet Bey'in oğlu bu ülkeyi yönetemez' mi demek istediler ? Referandumun sonucunu görmüşlerdir.

Artık kralların değil, kuralların olduğu bir ülkedeyiz. Üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü olduğu bir ülkedeyiz. Atatürk'ün çok sevdiğim bir sözü var. 'Sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim' diye. Buna şöyle bir ek yapılması lazım. 'Salona gelen seyircilerin de ahlaklısını, edeplisini, seviyelisini, ilkelisini severim' diye. Bunun önüne geçeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kimsenin kendileri gibi Atatürkçü olamayacağını vurgulayan Bakan Özak, "Türkiye yapılanlar yüzünden küçük düştü. Halkı küçük görenler cezasını çekecek. Bu şampiyona zorlukla Türkiye'ye verilmişti. Şimdi Türkiye küçük duruma düştü. Bu anlayışı spor salonlarından çıkarmalıyız. Gerçek Atatürkçülük budur. Yaşanan olaylar milli basketbolcuları da üzdü.

12 Dev Adam, Ankara ziyaretlerinde Başbakan Erdoğan'dan yaşananlardan dolayı özür diledi. Sevineceğimiz yerde üzülüyoruz. Bayram evini cenaze evine çevirdik. Bu bölücülük değil de nedir ? Bu ülkede Atatürkçü gibi olanlar, Atatürk'ten geçinenler ve bizim gibi Atatürkçüler var. Kimse bizim kadar Atatürkçü olamaz. Bizden de laiki yok. Laiklik çağdaşlık demektir" şeklinde konuştu.

Son olarak pon pon kızların sahneye çıkmaması nedeniyle Türkiye'nin aldığı cezaya değinen Özak, "Eğer sportif bir organizasyon yapıyorsanız, uluslararası kurallara uymanız gerekir. FIBA istiyorsa pon pon kızlar çıkmalıdır. Ben kendim şahsen buna karşı olsam da kurallara uymak gerekir. Hergün gazetelerde çıplak kadın fotoğrafları var. Ama ne yapıyoruz o gazeteleri yine de okuyoruz. Mini etekli, bikinili kadınlarımız da bizim başımızın tacı. Biz, önce çarşafa rozet takıp daha sonra çarşafı ayaklar altına almıyoruz. Bizim için mayolu, çarşaflı ya da başörtülü kadın da birdir" açıklamalarında bulundu. (Milliyet)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler