YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Propagandaya sınav molası
Başbakan Erdoğan, 4-5 Haziran'da SBS sınavı dolayısıyla, AK Parti'nin saat 10.00-13.00 arası sesli olarak seçim çalışması yapmayacağını bildirdi.
Propagandaya sınav molası
02 Haziran 2011 / 23:07 Güncelleme: 02 Haziran 2011 / 23:16

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''90'lı yıllarda sayın Kılıçdaroğlu, sekiz yıl SSK'nın genel müdürlüğünü yaptı. Yahu o dönemlerde anamızı ağlattılar bunlar'' dedi.

Erdoğan, partisince, Mersin'de, Tevfik Sırrı Gür Stadı yanındaki alanda düzenlenen mitingde, hükümetleri dönemindeki yatırımları anlattı.

''Sağlık alanında artık vatandaşım istediği hastaneye gidebiliyor mu  İstediği eczaneden ilacını alabiliyor mu  Özel sektör diye bir ayrım kaldı mı'' diye soran Erdoğan, ''90'lı yıllarda sayın Kılıçdaroğlu, sekiz yıl SSK'nın genel müdürlüğünü yaptı. Yahu o dönemlerde anamızı ağlattılar bunlar. Zaten hastaneler rezaletti, koğuş sistemi... Sağlam girsen hasta çıkarsın. Bir de doktor bey sizi muayenehanesine çağırırdı, reçete yazılır, gelirsin hastaneye ilaçların tamamını alamazsın, git eczaneden satın al. Benden parayı kesiyorsun niye 'git eczaneden al' diyorsun  Şimdi bu zat gelmiş, 'ben her aileye 650 lira vereceğim' diyor. Kelin ilacı olsa başına sürer. Biz seni tanıyoruz zaten'' diye konuştu.

Erdoğan, ''Sayın Bahçeli'nin de, sayın Kılıçdaroğlu'nun da bunların döneminde bizim ölülerimizi rehin aldılar. Şimdi kim gelirse gelsin belge sormak yasak. Şu anda hepinizin aile doktoru var mı  Niye daha önce böyle bir şey yoktu  18 helikopter ambulansımız var. Bir buçuk yılda 10 bine yakın hasta taşıdılar. Yatağa bağlı hastalarla ilgili başlattığımız sistemle şu ana kadar 40 bine yakın hastaya evinde bakım sağlıyoruz. 167 trilyon sağlık harcaması yaptık'' dedi.

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşların kız ve erkek öğrencilerine ayrı ayrı ödeme yapıldığını, paranın bankada annenin hesabına yatırıldığını belirten Erdoğan, kendilerinden önce 45 lira olan üniversite burs ücretinin şimdi aylık 240 lira olduğunu, master öğrencisiyse 480 lira ödendiğini, yurtlarda koğuş sisteminin kalmadığını, öğrencilerin çalışma masalarıyla gayet modern yurtlarda kaldığını söyledi.

Erdoğan, tüm bunların yanında müjde verdiğini belirterek, ''Artık okullarda kara tahtayı kaldırıyoruz, akıllı tahtaya geçiyoruz. Bilgisayar donanımlı akıllı tahta. İnternet ağıyla dünyaya bağlı. Bütün yavrularımıza birer tane elektronik kitap vereceğiz, ücretsiz olarak vereceğiz, zengin fakir ayrımı yapmaksızın vereceğiz. Bütün dersler bunun içine giriyor. Yani ABD'de George, Mary, Almanya'da Hans, Helga bunlar imkanlardan istifade ediyor da benim Mersin'de Hüseyinim, Hasanım, Ayşem, Fatmam niye istifade edemesin  Neyimiz eksik  Bundan önce gelenlerin tek derdi vardı, hortumlamak. İşte şimdi bu hortumlar kesildi, kesilince nereye akıyor  Millete akıyor'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, adalet hizmetlerinin daha iyi verilmesi için, Mut ve Silifke'de Adalet Saraylarını hizmete açtıklarını, 500 yat kabul kapasiteli Mersin yat limanını tamamladıklarını, açılışa hazır hale getirdiklerini, Erdemli balıkçı barınağını geçen yıl tamamladıklarını anlattı.

KÖYDES kapsamında Mersin'e 97 trilyon gönderdiklerini, yolu suyu olmayan köy kalmasın istediklerini dile getiren Erdoğan, ''Doğalgazı kim getirdi  Biz getirdik. Ah benim Mersinli hanım kardeşlerim, koskoca apartmanların bodrumuna iniyorsunuz, 6-7 kat, odun taşırsın. Benim anam da taşırdı. Orada kül kokusuyla bir odayı ısıtırsın, şimdi kombinin tuşuna bas, bütün daire ısınıyor. Sıcak suyun hazır'' dedi.

Erdoğan, çiftçi ve köylülere seslenerek, ''Ziraat Bankası biz gelmeden önce yüzde 59 faizle kredi veriyordu. Biz yüzde 5. Esnaf sanatkara Halk Bankası yüzde 47 faizle kredi veriyordu, biz yüzde 5. Farkımız bu. Zulmettiler zulüm. IMF'yi sayın Bahçeli 23.5 milyar dolarla bize devretti, şimdi 5 milyar dolar borcumuz var. Merkez Bankasının kasasında ne vardı biliyor musunuz  27.5 milyar dolar. Şimdi 95 milyar dolar var. Farkımız bu. Halk Bankası batıyordu, 'görev zararı' dediler. Şimdi Ziraat de, Halk da, Vakıf da hepsi karda. Avrupa'nın en saygın bankaları haline geldi. Enflasyon yüzde 30'du, şimdi yüzde 4'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, seçimlere 10 gün kaldığına işaret ederek, partililere, ''Kapı kapı dolaşıyor muyuz  Sandıklardan AK Parti ile beraber gümbür gümbür çıkıyor muyuz  Oy pusulasının birinci sırasında AK Parti var, bunu anlatıyoruz, tatlı, yumuşak dille anlatıyoruz'' dedi.

Erdoğan, konuşmasının son bölümünde tüm siyasi partilere çağrısı olduğunu belirterek, ''Ayrıca teşkilatıma da aynen bu çağrıyı yansıtıyorum. Cumartesi ve pazar SBS imtihanları var. 10.00-13.00 arası imtihanlar olacağı için sesli olarak katiyen AK Parti olarak böyle bir kampanya yapmayacağız. 13.00'ten itibaren kampanyaya geçeceğiz. Diğer partilerin de buna dikkat etmesi noktasında çağrıda bulunuyorum. Temenni ederim ki bunu birlikte başarırız'' diye konuştu. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler