YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Projeye ya ortak olun ya izin verin
Projeye ya ortak olun ya izin verin
31 Temmuz 2009 09:50
Rusya'dan Güney Akım teklifi

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in 6 Ağustos'ta gerçekleştireceği Türkiye ziyareti öncesi, iki ülke arasında görüşme trafiği hızlandı. gündemde, Güney Akım projesi var. Rusya, Türkiye'den ya projeye ortak olmasını, ya da izin vermesini istiyor.


Nabucco doğalgaz boru hattında imzaların atılmasıyla, Rusya, Güney Akım için çalışmalara hız verdi. Ankara ve Moskova'daki görüşmelerde, Türkiye'nin de projede yer almasını isteyen Rusya, Türkiye'nin güney akım projesi'ne ortak olmasını, ortaklığı kabul etmemesi halinde ise projeye izin vermesini istiyor. türkiye ise nabucco'ya rağmen, güney akım'da yer alıp almamanın kar-zarar hesabını yapıyor.


güney Akım'ın, Nabucco'nun bitiş tarihi olan 2014-2015'te işletmeye alınması planlanıyor. Öte yandan, 6 Ağustos'ta Türkiye'ye gelecek olan Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in dosyasındaki en önemli konu başlıklarından biri de nükleer santral ihalesi olacak. Türkiye-Rusya görüşmelerinde karşılıklı mutabakata varılması halinde, Putin'in Ankara ziyaretinde Güney Akım ve Mavi Akım 2 doğalgaz boru hatlarıyla, nükleer santral ve iki ülke arasındaki doğalgaz anlaşmaları konusunda önemli imzaların atılabileceği tahmin ediliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler