YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Prens Albert'in Türkiye yorumu
Prens Albert'in Türkiye yorumu
06 Kasım 2012 18:18
Monaco Prensi 2. Albert, Türkiye ziyaretiyle ilgili olarak, " İlişkileri daha da ileri taşımak için iki ülkede de görülen istek çok yüksek. Bu istek sadece ekonomik alanda değil. Bugünkü cumhurbaşkanı ve başbakan görüşmesinde de bunu gördük" dedi.

Prens Albert, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretini  değerlendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile öğle yemeğinde biraraya geldikten sonra, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ni gezen Prens 2. Albert, Ankara ziyaretinin Türkiye ile Monaco arasında ilişkileri daha iyi seviyelere taşımak için önem arzettiğini söyledi.

Daha önce birkaç kez özel sebeplerle Türkiye'ye geldiğini aktaran Albert, ilk resmi ziyaretinin ise devam eden ilişkileri bir adım daha ileri taşıyacağını vurguladı.

Prens Albert şöyle konuştu:

"Ziyaret, devam eden mükemmel ve dostça ilişkilerimizin geliştirilmesi açısından oldukça önemli. İlişkileri daha da ileri taşımak için iki ülkede de görülen istek çok yüksek, bu istek sadece ekonomik alanda değil. Bugünkü cumhurbaşkanı ve başbakan görüşmesinde de bunu gördük. Yarın ise İstanbul'da Monaco Ticaret Odası üyeleri ile Türk mevkidaşları arasında görüşmeler olacak. Yaklaşık 30 işadamı bize eşlik edecek. Hem Türkiye'de hem de Monaco'da yapılacak yeni yatırım imkanlarını tartışacağız. Bunun atılmış çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum."

Ziyaretinin İstanbul ayağında herhangi ticari anlaşmanın yapılıp yapılmayacağının şu anda belirsiz olduğunu aktaran Prens 2. Albert, birçok alanda ciddi görüşmeler yapacaklarını sözlerine ekledi.


-Anadolu Medeniyetleri Müzesi ziyareti-


Başbakan Erdoğan ile öğle yemeğinin ardından Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne geçen Albert'i girişte müze müdürü Melih Arslan karşıladı. Müzedeki eserler hakkında bilgi alan Monaco Prensi yaklaşık 45 dakika içeride kaldı.

Prens 2. Albert'in en çok eski çağlara ait pişmiş topraktan yapılmış kaplar ile kesici kısmı demirden, sapı altından yapılmış kabzalı hançer ile ilgilendiği görüldü.

aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler