YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pozantı'daki iddialara Başsavcılık'tan açıklama
Pozantı'daki iddialara Başsavcılık'tan açıklama
08 Mart 2012 18:42
Pozantı'daki iddialara Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan açıklama geldi..

Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı, Pozantı cezaevindeki iddialarla ilgili bir gazetede yayımlanan haber üzerine açıklama yaptı.

Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, Pozantı Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan ve yaşadığını iddia ettiği olayları açıklayan F.G. rumuzlu kişinin, gerçek isminin, T.T. olduğunun öğrenildiği belirtildi.

Olayın geçtiği iddia edilen tarihlerde T.T'nin Ö.Y. ile aynı koğuşta kısa bir süre kaldığının anlaşıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''T.T. ve Ö.Y.'nin kayıtları incelendiğinde; T.T'nin, Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'terör örgütü propagandası yapmak, memura karşı direnmek ve örgüt üyesi olmak gibi' suçlardan yargılamasına devam edildiği, Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılaması sonucunda 4 yıl 2 ay hapis cezası alarak bu cezasının kesinleştiği ve hakkında yakalama kararı bulunduğu, ayrıca soruşturmanın başladığı tarihte yürütülen KCK soruşturması kapsamında arandığı belirlenmiştir.

Ö.Y.'nin ise geçmişte 'hırsızlık, terör örgütü üyesi olma, terör örgütü propagandası amacıyla araç yakma'' eylemlerine katıldığı iddiasıyla dosyalarının bulunduğu görülmüştür. Ayrıca adı geçen kişinin cezaevinde kaldığı sürede, örgüt tarafından organize edilen farklı tarihlerdeki açlık grevlerine katıldığı da belirlenmiştir.

Röportajın yayınlanması üzerine gazete haberini ihbar kabul eden Pozantı Cumhuriyet Başsavcılığı'nca aynı gün soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma halen gizli olarak devam etmektedir. Söz konusu soruşturma kapsamında, mağdur T.T.'nin, tecavüze değil, cinsel saldırıya maruz kaldığının iddia edildiği, eylemin hukuki ifadesiyle 'çocuğun basit cinsel istismarı' suçlamasından Ö.Y'nin tutuklamaya sevk edildiği, Pozantı Sulh Ceza Mahkemesince talep yerinde görülmeyerek Ö.Y.'nin tutuklanmayıp salıverildiği görülmüştür.

Haberlere konu edilen F.G, gerçek kimliği ile T.T'nin ise daha önceki başka suçlardan hakkında çıkarılan yakalama kararı nedeniyle yakalandığı belirlenmiştir.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler