YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Poyazköy delil klasörleri açıklandı
Poyazköy delil klasörleri açıklandı
18 Şubat 2010 07:54
Poyrazköy iddianamesinin delil klasörlerinde Deniz Kuvvetleri içindeki Ergenekon yapılanması isim, rütbe ve örgüt içi görevleri belirtilerek tek tek sıralanıyor. Subayların sivillerle irtibatları da klasörlerde...

Star gazetesinde yer alan habere göre, Ergenekon soruşturması kapsamında Poyrazköy’deki kazılarda ele geçirilen mühimmata ilişkin davanın iddianame ekleri, DVD ortamına kaydedilerek avukatlara  dağıtıldı. Ergenekon kapsamındaki Poyrazköy Cephaneliği iddianamesi, 24 ek klasör halindeki delillerin yer aldığı DVD’de ‘KLASÖR 2 (TAYFUN DUMAN, DORA SUNGUNAY, MERT YANIK-2)’ isimli dosyadaki ‘Dizi_157-247’ adlı dökümanda, yer alan ihbar mektubunun ekinde Deniz Kuvvetleri içindeki Ergenekon örgütlenmesinin isim rütbe, görev yeri, telefon ve görevler yer alıyor. En dikkat çekici görevse, Albay A.’ya verilmiş: Cami cinayetlerinde tecrübeli... Ek klasörlerde ayrıca, Deniz Kuvvetleri’ndeki DHKP-C ile irtibatlı 17 subayın lideri olarak yüzbaşı D.S. görünüyor. 

KANADOĞLU İLE İRTİBAT KURULACAK

Ergenekon’un denizci kanadının dökümünün yer aldığı belgede, onbaşıdan, amirallere kadar hangi görevi üstlenmesi gerektiği vurgulanıyor. Belgede ‘kışla dışındaki’ sivillere de görev veriliyor. Ergenekon şüphelisi olarak evi aranan Yargıtay Onursal Başkanı Sabih Kanadoğlu gibi isimlerle, Türk ve Kürt solundan kimlerle nasıl irtibat kurulacağı, kimin misyonerlik faaliyeti, istihbarat yapacağı, sokak eylemlerini kimin düzenleyeceği detaylı bir şekilde belirtilmiş. ‘Amiral’ rütbelilere verilen görevler arasında, medyanın kullanılması, mali kaynak oluşturulması ve gelecek vaad edenlerin sicilinin temizlenmesi gibi görevler var.

GAYRIMÜSLİMLERE SALDIRI PLANLARI 

Ek klasörlerde Rahmi Koç Müzesi’ndeki denizaltıda patlayıcı madde bulunması, Beykoz sahilinde mühimmat bulunması ve gayrimüslim vatandaşlara yönelik saldırı olaylarına ilişkin ihbar, bilgi alma, çeşitli dokümanların örnekleri bulunuyor. 

Denizaltıda katliam planının belgesi de var

Ek delil klasörlerinde, Koç Müzesi’ne yönelik saldırının detayları yer aldı. Emekli Binbaşı Levent Bektaş’ın notlarına göre, TNT’ler 2008’de bir ‘operatör’ aracılığıyla denizaltıya yerleştirilmiş. Bektaş’ta ele geçen 10 Kasım 2008 tarihli belgede, saldırı için hazırlanan malzemelerin bir ‘operatör’ aracılığıyla yerleştirildiği ortaya çıktı. ‘’Notlar.txt’’ adlı belgede, şu ifadelere yer verildi: “Koç Müzesi ile ilgili malzemeler yerine konulmak üzere operatöre ulaştırıldı. Müzenin ziyaretçilerini arttıralım, okullarda tanıtım reklam ve organizasyon faaliyetleri yapılarak ziyaretçi yoğunluğunun en fazla olduğu zamanın belirlenmesini Cihan Bey söyleyecek. Öğrenciler projenin en önemli parçası. Operasyon tarihini teyit edelim. Magosa Maraş’ta Alb. Ş.Y. ile görüşüldü dosyalar ve malzemeler alındı, verildi.’’ 

Kurum yıpratılıyor diye kamuoyu oluşturalım 

Emekli Binbaşı Levent Bektaş’ta ele geçen 22 Ocak 2004 tarihli ‘’Gündemlerim’’ adlı dosya...

• Paşa iyi kağıt oynar (borsa) abisi üzerinden kooperatiflerine kolaylık sağlayalım. Bedrettin Dalan bu konuyu çözdü.

• Cumhurbaşkanlığı hep hayali. OYAK yatırım Ssm i ona açalım. İyi bir ekip.

• Tanıdıklarla ilgili olarak toplu maillerde ‘Kurum yıpratılıyor’ şeklinde kamuoyu oluşturulmalı. Bunun için tanıdıklardan mağdur grup oluşturulmalı. 

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler