YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Postu zor kurtardık"
"Postu zor kurtardık"
03 Mart 2011 11:28
Kanal A'da Görüş Farkı'nın konuğu olan Tansu Çiller'in başdanışmanı Hüseyin Kocabıyık 28 Şubat döneminde karargaha çağrılan Cumhurbaşkanı Demirel'in çıkışta "Postu, canımızı zor kurtardık"dediğini ileri sürdü.

Tansu Çiller'in 28 Şubat sürecindeki Başdanışmanları Hüseyin Kocabıyık ve Şükrü Karaca o dönem ve merhum Necmettin Erbakan'a dönük çarpıcı açıklamalar yaptı. Şükrü Karaca, Genelkurmay Başkanlığı'na çağrılan dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in çıkışta yanında bulunanlara "postu, canımızı zor kurtardık" dediğini aktardı.

Gazeteci Ömer Şahin'in Kanal A'daki "Görüş Farkı" programına katılan Karaca, RP'li Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın kendisini telefonla arayarak, "Bu gece darbe olacakmış Şevket Abi" diyen İçişleri Bakanı Meral Akşener'e, "3 ihlas 1 fatiha oku, bir şey olmaz" diye karşılık verdiğini söyledi.
 

28 Şubat sürecinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanlığı'na kritik bir ziyaret yapmıştı. O ziyarete Demirel ile birlikte giden şahıstan dinlediklerini anlatan Karaca, "Cumhurbaşkanı, Genelkurmay'a gitmek zorunda kalıyor. Bir yerden sonra yanındakileri içeri bırakmıyorlar. İçeri girerken, "çocuklar geri dönemeyebiliriz." diyor. Tek başına içeri giriyor. Orada 4 saat kalıyor. Artık içeride nasıl cedelleştiyse kan, ter içinde çıkıyor. Yanındakinin kulağına eğilip, "Postu kurtardık, canımızı zor kurtardık." diyor.

ÇEVİK BİR: 3 MİLYON İNSAN ÖLSE NE OLUR?

Kocabıyık ve Karaca, 28 Şubat sürecinde liderler ve milletvekillerinin tehdit edildiğini anlatırken dönemin simge ismi Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir'e ait olduğu söylenen ilginç bir görüşmeyi de ilk kez anlattılar. Karaca, "Enver Ören Bey, Çevik Bir ile askeri liseden sınıf arkadaşları. Söylentiye göre Enver Bey, Çevik Bir'e gitmiş. "Bu yapılan şeyler toplumda kaosa yol açar, kan dökülebilir' şeklinde ikazlarda bulununca Çevik Bir demiş ki, "3 milyon insan ölse ne olur?"

ERBAKAN, DEMİREL'İN VİSKİ İÇTİĞİNİ GÖRÜNCE "ABOVVVVV" DEMİŞ

Hüseyin Kocabıyık, Demirel ile merhum Erbakan arasındaki rekabete ilişkin ilginç bir hatırayı da paylaştı. Baş başa oldukları bir ortamda Erbakan'a, "Hocam, nedir bu Demirel ile aranızdaki rekabet?" diye sorduğunu söyleyen Kocabıyık, Erbakan'ın cevabını ise şöyle anlattı:
"Hoca geriye yaslandı. 'Bu üniversitede iken benim matematiğim bundan iyiydi, buna ben derse çalıştırırdım. Bir nevi kıskanırdı.'. Sonra bizim yanımıza gelir namaz kılardı, sonra bir baktım bizden koptu." dedi. Bu esnada araya giren Karaca, "Erbakan Hoca, "Demirel'e namazı ben öğrettim, sonra dans derslerine gitti diye anlatmıştı." diye konuştu. Erbakan'dan dinledikleri Demirel anılarını anlatmaya devam eden Kocabıyık ve Karaca şöyle devam etti: "Demirel'e akli dengesi yerinde olmayan birisi saldırıp burnunu kırmıştı. O zaman hükümet ortağı olan Erbakan Hoca, Demirel'in odasında sargı bezi arıyor. Dolabın birini açınca şaşırıyor. Hoca bunu şöyle anlattı: "Abovvvvv viski şişeleri. Meğer bizim Süleyman viski içiyormuş. Hoca o zamana kadar Demirel'in içtiğini bilmiyormuş."

MEHMET AĞAR'A 28 ŞUBAT'TA BAŞBAKANLIK TEKLİF EDİLDİ

Eski DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Erbakan Hoca'nın cenazesinde "Asıl dik duramayan bizdik" diyerek DYP'lileri suçlamıştı. Şükrü Karaca Ağar'ın bu sözlerini yorumlarken, "Mehmet Ağar 28 Şubat'ta dik duramadı. Libya kararnamesini imzalamayarak ortamı enfekte etti. Kendisine ara dönem için Başbakanlık teklif edildiği söylendi. Bu sadece bir duyum."

KAZAN'DAN "DARBE OLACAK" DİYEN AKŞENER'E TAVSİYE; 3 İHLAS 1 FATİHA OKU HİÇBİRŞEY OLMAZ

28 Şubat sürecinde darbe iddiaları sürekli gündemdeydi. O döneme ilişkin bir anıyı anlatan Şükrü Karaca, "Meral Hanım (İçişleri Bakanı), Şevket Kazan Bey'i arıyor. 'Şevket Abi bu gece darbe olacakmış' diyor. Şevket Bey'in cevabı çok enteresan: "3 İhlas 1 Fatiha oku hiç bir şey olmaz."

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler