YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polsan'da paralel hortuma darbe...
Polsan'da paralel hortuma darbe...
16 Temmuz 2014 19:00
Polis Bakım Yardım Sandığı'nda görevli olan paralel polislerin tasviyesine başlandı. Polsan Gülen Hareketi tarafından, örgüte para aktarma kanalı olarak kullanılıyordu.

Emniyet'te yakın geçmişe kadar paralel yapıya mensup polis şeflerinin yönettiği Polis Bakım Yardım Sandığı POLSAN'da paralel yapının hâkimiyetine son verildi. 17 Aralık'tan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'nde etkinleşmeye başlayan yeni kadrolar POLSAN'da yapılan olağanüstü genel kurul sonucunda yönetime geldi. POLSAN'da paralel yapıyla mücadeleyi başlatan polis şeflerinden Mustafa Gülcü ve Faruk Ünsal etkinlik kazandı. Ünsal, Olağanüstü Genel Kurul'da Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

Yeni yönetim...

POLSAN bir süre öncesine kadar paralel yapıya yakın polislerin kontrolü altındaydı. Paralel devletin polis-yargı darbe girişimi olan 17 Aralık'tan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'nde etkinleşmeye başlayan yeni kadrolar POLSAN'da yapılan olağanüstü genel kurul sonucunda yönetime geldi. POLSAN'da paralel yapıyla mücadeleyi başlatan polis şeflerinden Mustafa Gülcü ve Faruk Ünsal öne çıkan 2 isim oldu. Daha önce Gülcü ve Ünsal'ın ekibini iftiralarla görevden aldıran paralel yapı, 17 Aralık sürecinden sonra bu müdürlerin göreve iadesiyle köşeye sıkışmaya başladı. Paralel yapı 12 Temmuz 2014'te yapılan olağanüstü genel kurulda yakın geçmişe kadar 'arka bahçe' olarak kullandığı POLSAN'ı elinden kaçırmamak için bu ekibe karşı bir listeyle çıktı. Ancak bu paralel liste Gülcü ve Ünsal ekibinin karşısında sadece 15 oy alabildi ve böylece paralel yapı POLSAN'daki ağırlığını kaybetti.

Gülen Hareketi'nin kasası gibi

Sabah gazetesi daha önce POLSAN'daki yolsuzluklara dikkat çeken haberler yapmıştı. Sabah'ın haberleri üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü müfettiş görevlendirmiş ve soruşturma sonucunda Emniyet eski Genel Müdür Yardımcısı, POLSAN Başkanı Muammer Bucak görevinden alınmıştı. Soruşturma sonucunda hazırlanan raporda sandıkta yolsuzluk yapıldığı, POLSAN'a bağlı şirketlerin bilerek zarara uğratıldığı belirtilmişti. Bunun üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü, POLSAN'da olağanüstü genel kurula gitme kararı aldı. POLSAN, çok ciddi bütçeye sahip sandıkların başında geliyor. Sandık, bugüne kadar paralel yapının burada da kadrolaşmasından dolayı asli görevlerini yerine getirmek yerine Paralel Yapı'ya para akışı sağlıyordu. Yaklaşık 100 bin polisin üye olduğu sandıkta her ay üye polislerin maaşından 120 TL kesiliyor ve sandığa aktarılıyor. POLSAN'ın paraları yakın geçmişe kadar Bank Asya'da tutuluyordu.

İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın talimatıyla POLSAN'ın bütün varlıkları Bank Asya'dan alınmıştı. POLSAN'ın iştirakleri arasında Paralel Yapı'nın emniyet imamı Kozanlı Ömer lakaplı Osman Hilmi Özdil'in ortağı olduğu Ankara Sigorta da bulunuyordu. POLSAN bilançolarında, başkanlığını Muammer Bucak'ın yaptığı 8 kişilik yönetim kurulunun son iki yıllık yönetim gideri 16 milyon 983 bin TL olarak açıklandı. Aralarında 5 bin TL sermayeyle kurulduktan sonra POLSAN tarafından yaklaşık 300 bin TL'ye satın alınması nedeniyle dikkatleri üzerine çeken İZAMSAM A.Ş.'nin de bulunduğu 10'a yakın şirketin sahibi olan POLSAN, 2011 ve 2012 yıllarında yalnızca iki şirketiyle kâr etti. Diğer 8 şirketin iki yıllık zarar toplamı ise 25 milyon 294 bin 766 TL oldu.

465 Milyon TL kayıp

Daha önce hiçbir denetime tabi tutulmayan ve sadece Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Dernekler Masası'ndaki sandığa üye 2 polise faaliyet raporu sunan POLSAN'ın, geçtiğimiz döneme ait raporlarında 465 milyon liranın kayıp olduğu belirlendi. Paralel yapıya yakın yüksek yargı üyelerinin çocuklarını yurtdışında okutan POLSAN'ın kayıp paralarının nereye harcandığı araştırılıyor. POLSAN yönetim kuruluna yıllardır hiçbir şekilde polis memurları ve alt kademe amir rütbesinde üye alınmadı. Teşkilat içinde personelinin ihtiyaçlarını, bankaların verdiği kredi limitlerinin altında karşılamak, konut, otomobil, ihtiyaç kredileri vererek destek olmak amacıyla kurulmuş olan POLSAN, yıllar sonra bu amacından uzaklaştı. Üyelerinden toplanan aidatlarıyla paralel yapıya maddi kaynak sağlayan bir organizasyona dönüştü. 17 Aralık sürecinden sonra istifalar nedeniyle POLSAN'ın üye sayısında ciddi düşüş yaşanmaya başladı.

POLSAN'ın yeni yönetimi

Polsan'ın Olağanüstü Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Faruk Ünsal seçildi. Yönetim Kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluştu: Mustafa Gülcü, Mehmet Akdeniz, Zeki Çatalkaya, Bülent Kantar, İbrahim Demirel, İrfan Tomruk, Rıza Şahin ve Seylan Demir.

 

SABAH

HARAM OLSUN
 // OSMANLI66
2002 DEN BERİ ÜYEYİM BU SANDIGA EGER BÖLE BİR ŞEY ODUGUNU BİLSE İDİM ALLAHA YEMİN OLSUN AYRILIRDIM BU SANDIKTAN....
16 Temmuz 2014 Çarşamba 20:03
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler