YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polisten göstericilere müdahale
Memurun uyarı grevinde arbede.. Ankara'daki KESK'in eyleminde polis ile göstericiler arasında olaylar çıktı.
Polisten göstericilere müdahale
25 Kasım 2009 / 12:20 Güncelleme: 25 Kasım 2009 / 14:41

Türkiye Kamu-Sen ve KESK’in çağrısıyla yapılan memurların "uyarı grevi"ne destek veren bir gruba, polis müdahale etti.

Ellerinde ÖDP, Öğrenci Kollektifleri ve Sosyalist Parti bayrakları taşıyan bir grup, Ziya Gökalp Caddesi SSK İş Hanı önündeki üst geçite çıkmakistedi. Polisin izin vermemesi üzerine göstericilerle polis arasında arbede yaşandı.

Eylemcilerin ellerindeki sopalarla polise vurması sonrasında güvenlik görevlileri biber gazı kullanarak grubu üst geçitten indirdi.
Bu arada eylemcilerin kendi aralarında da tartıştığı gözlendi. Tartışanlar diğer eylemciler tarafından sakinleştirildi.
Bazı göstericiler polisin müdahale sırasında kullandığı biber gazından etkilendi.

AKYILDIZ: KEYİFTEN EYLEM YAPMIYORUZ

İş bırakan Türkiye Kamu-Sen üyelerinin bir bölümü, Ankara'da Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü önünde toplandı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, burada yaptığı açıklamada, kamu çalışanlarının haklarını korumak ve geliştirmek için kamuoyunun da desteğiyle eylemde olduklarını belirtti. Hakları olmayan hiçbir talepleri bulunmadığını vurgulayan Bircan Akyıldız, 8 yıldır toplu görüşme masasında kamu çalışanlarının ekonomik, sosyal ve sendikal hakları için mücadele ettiklerini, siyasi iradenin ise buna karşı direnç gösterdiğini söyledi.

Kamu çalışanlarının, keyfinden eylem yapmadığını dile getiren Akyıldız, 'Verdikleri sözün, attıkları imzanın arkasında duramayanlar, kamu çalışanlarını eylem yaptıkları için suçlayamaz' dedi.

Akyıldız, siyasi iradenin, taleplerini duymazdan geldiğini savunarak, 'Kamu çalışanlarının sesini işte böyle duyuracağız' diye konuştu.

HAYAT DURDU

HÜKÜMET ile toplu sözleşme ve sendikal haklar konusunda anlaşamayan memur sendikalarının 1 günlük iş bırakma eylemi İstanbul'da hayatı olumsuz etkiledi. Gece saatlerinden itibaren trenler çalışmadı, hastanelerde sadece acil servisler hizmet verdi. Bazı okullarda öğretmenler derslere girmedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Sami Evren, Türkiye genelinde uygulanan ve "uyarı grevi" denilen işi bırakma eylemi için vatandaşlardan anlayış göstermelerini istedi. Haydarpaşa Garı'ndan sefer yapan banliyö, ana hat ve bölgesel yolcu trenleri seferleri durdu. Sabah saatlerinde tren garına gelen vatandaşlar trenlerin çalışmadığını görünce, daha önce aldıkları biletleri iade ederek gardan ayrıldı.

Haydarpaşa Garı'na sabah erken saatlerde gelerek beraberindeki sendikalılarla bir basın açıklaması yapan KESK Genel Başkanı Sami Evren, demiryolu işçilerinin "uyarı grevine" büyük destek olduğunu belirtti. Sami Evren, "İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir ve Diyarbakır gibi büyük şehirlerde greve büyük destek var. Bu şehirlerde banliyö ve ana hat trenleri bugün çalışmayacak. Trenlerin yanı sıra hastaneler yatan hastaları ve acil hastalar dışında bugün hizmet vermeyecek. Greve öğretmenlerden de büyük katılım bekliyoruz. Grevin bayramdan önce gerçekleştirilmesi kasıtlı değil. Daha ağır koşullarda bu grevi gerçekleştirmek istemedik. Vatandaşlarımızdan eylemimize anlayış göstermelerini umuyoruz. Yaptığımız eylem özünde onlara daha iyi hizmet sunabilmek içindir" dedi.

Açıklamanın ardından Sami Evren ve diğer sendikalılar tren garında görevli ve greve katılan çalışanları ziyaret etti, trenlere ve garın çeşitli yerlerine "Bu iş yerinde grev var" yazısı asıldı. Sami Evren ve eyleme katılan demiryolu işçileri davul-zurna eşliğinde halaylar çekti. Olası olayları önlemek için Haydarpaşa Tren İstasyonu'na çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edildi. Polis çıkabilecek olaylara karşı istasyon çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

SADECE ACİL SERVİSLER ÇALIŞTI

Birçok hastanede olduğu gibi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de iş yavaşlatma eylemi gerçekleştirildi. Saat 10.00 sıralarında hastane önünde toplanan bir grup doktor ve hemşire, basın açıklaması yaptı. KESK'e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası Anadolu Yakası Şube Başkanı Naciye Erdoğan ile Tabip Odası Genel Sekreteri Hüseyin Demirdizen birer açıklama yaptı. Açıklamada, fazla hastanın gelmediğini, bunun da vatandaşların eylemlerine saygı gösterdiği ve eyleme destek verdiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Memur eylemi başladı, eylemciler ile vatandaşlar kavga etti

MEMUR sendikaları tarafından yapılan bir günlük işi bırakma eylemi kapsamında Eskişehir Garı'na gelen trenler makinistleri tarafından terk edildi, 2 bine yakın yolcu perişan oldu. Yolcular yataklı tren olan Ankara Ekspresi'nin makinistini koşup yakaladı, makinistin imdadına polisler yetişti. Önce eylemci memurları alkışlayan yolcular trenin hareket etmeyeceği anonsunu duyunca ıslıklarla ve yuhalayarak memur eylemini protesto etti.

Eskişehir'de Kamu-Sen ve KESK üyesi yaklaşık 50 kadar memur saat 24.00'de Eskişehir Garı'na gelerek grev pankartı astı. Memurlar daha sonra basın açıklaması yapıp "Sadaka değil toplu sözleşme" diye slogan attı.

YOLCULAR ÖNCE MEMURLARI ALKIŞLADI,SONRA PROTESTO ETTİ

Eskişehir Garı'na saat 00.30 sıralarında Ankara'dan gelen 9 Eylül Ekspresi ile eylemi başlatmak isteyen memurlar bunda başarılı olayınca yolcularını alıp hareket eden tren görevlilerini alkışlarla porotesto etti. Saat 01.30 sıralarında Ankara'dan Eskişehir Garı'na gelen ve Haydarpaşa'ya gitmesi gereken Anadolu Ekspresi'ndeki 2 makinist ise trenden inip gardan uzaklaştı. Bu sırada eylemci memurlar slogan atmaya devam etti. Anadolu Ekspresi'nden inen bazı yolcular da memurlara alkışlarla destek verdi. Ancak kısa süre eylem nedeniyle treninn hareket etmeyeceğini öğrenen Anadolu Ekspresi'nin yolcuları bu kez memurları yuhaladı ve ıslıklarla protesto etti. Yolcular "Susma sustukça sıra sana gelecek", "Eylemse eylemin kralını yaparız", "Seyahat hakkımız engellenemez" ve "Emniyet makinisti bize getir" diye bağırdı. Yolcular daha sonra toplu halde Gar Müdürlüğü'ne doğru yürüyence çevik kuvvet polisleri önlerini kesti. Yolcular arasından 3 kişi temsilci seçilerek Gar Müdürü ile görüştürüldü.

MAKİNİSTİN ARKASINDAN KOŞUP YAKALADILAR

Kısa süre sonra Ankara'dan Haydarpaşa yönüne gitmekte olan yataklı tren olan Ankara Ekspresi Eskişehir Garı'na geldi. Anadolu Ekspresi'nin yolcuları Ankara Ekspresi'nden inip gardan çıkmak isteyen 2 makinistin arkasından koştu. Yolcular makinistlerden birini yakaladı, diğer makinist ise kaçtı. Yolculardan bazıları makiniste "Bizi İstanbul'a götür, fazla mesain ne kadarsa onun parasını verelim" dedi. Yolcuların araya alıp gitmesine izin vermediği makinistin imdadına polisler yetişti. Yolcular kolundan tuttuğu makinisi bırakmadı. Polislerin iknası üzerine yolcular makinisin koluna girip görüşme yapmak üzere Gar Müdürü'nün odasına girdi. Yapılan görüşmede ise yolcuların isteği gerçekleşmedi, makinist evine gitti.

Eskişehir Garı'na Ankara'dan saat 02.30 sıralarında gelen Fatih Ekspresi'nin 2 makinisti ise çevik kuvvet polislerinin arasından gardan dışarı çıkartıldı.

2 BİNE YAKIN YOLCU BEKLİYOR

Eylem nedeniyle Eskişehir Garı'nda Anadolu, Fatih ve Ankara ekspresleri ile kent merkezindeki Enveriye Tren İstasyonunda ise karşılıklı sefer yapan iki Meram Ekspresi yaklaşık 2 bine yakın yolcusu ile bekliyor. Gar Müdürlüğü yetkilileri trenler için makinist aradıklarını ve yolcuları otobüslerle de gidecekleri yere götürübileceklerini ifade ederek bu konuda çalışmaların sürdüğünü belirtti.

BALIKESİR´DE İŞ BIRAKMA GERGİN BAŞLADI

BALIKESİR'de memurun iş bırakma eylemi tren seferleri ile başladı. KESK ve KAMU-SEN'e bağlı demiryolu çalışanları iş bırakma eylemine destek verdi. KESK ve BTS'ye üye demiryolcuları raylara inip İzmir'den gelerek Ankara'ya giden Mavi Tren ve 9 Eylül Ekspresi´nin kalkmasını engellemek isterken, 5 kişi gözaltına alındı. KESK ve Kamu-Sen üyeleri polis barikatını aşmaya çalışırken gergin anlar yaşandı. İktidara yakınlığıyla bilinen Memur-Sen'e bağlı Ulaştırma Memur-Sen'in işyeri temsilcisi Ali İlhan'ın 9 Eylül Ekspresi´nin makinistliğini üstlenmesi tepki çekti. Eylemcilere gülen İlhan, Memur-Sen çantasını gösterdi. Eylemciler de İlhan'a Yazıklar olsun, grev kırıcılığı ihanettir diye bağırdı.

ÖNCE MAVİ TREN EYLEMİ

Saat 23.30'da rötarlı olarak tren garına gelen ve Zama zulme karşı grevdeyizö, Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecekö, ômemur burada, Memur-Sen nerede, Kahrolsun sarı sendikacılık, Zafer direnen emekçinin olacakö,öiş ekmek yoksa barış da yokö diye bağıran eylemciler garda bekleyen yolculardan da destek istedi. BTS üyesi kondüktör Ziya Ercan, zorla makinist getirildiğini belirtirken, ''Adamı zorla getirdiler. Treni emanet edecekler. Biz ise sendikalı olduğumuz için engellendik. Cezalı olduğumuz söylendi. Biz ceza yiye, onurumuzla buraya geldik' dedi. Trenlerde iki makinist olması gerektiğini belirten sendikacılar vatandaşların trenle yolculukta ısrar etmesinin sakıncalarını vurguladı. Bazı öğrenciler, eylemin bayram öncesi olmasına tepki gösterirken, biletleri iade etmelerinin mümkün olmadığını bildirdi. Az sayıdaki yolcu da eylemcilere destek verip, yolculuktan vazgeçti.

5 DEMİRYOLCU GÖZALTINA ALINDI

Ankara'ya giden ve 00.30'da Balıkesir'e ulaşan Mavi Tren'in kalkmasını engellemek isteyen beş kişi raylara, trenin önüne indi. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, TCK'nın 253'ncü maddesince ulaşımı engellemenin suç olduğunu belirtirken, demiryolculardan rayları terk etmelerini istedi. Çevik kuvvet eyleme destek verenlere barikat oluştururken, sivil polisler BTS üyesi 5 kişiyi ´yuh´ sesleri arasında raylardan uzaklaştırıp gözaltına aldı. Bu arada mavi tren Oğuzhan Kocaoğlu ve Hakan Özbek yönetiminde Ankara'ya hareket etti. BTS Baştemsilcisi Şemistan Çetin, BTS yönetim kurulu üyesi Oğuz Özcanlı, Akın Eker, Yaşar Yalçın ve Ali Rıza Gürtekin VİP salonunda kimlik bilgileri alındıktan sonra alkışlar arasında serbest bırakıldı. Sendikacılar gözaltına alınmadıklarını, ifade vermediklerini, sadece kimlik tespiti yapıldığını söyledi.

SONRA 9 EYLÜL

Ancak eylemciler garı terk etmedi. Saat 02.00'de yine rötarlı olarak Balıkesir'e gelen 9 Eylül treni bir kez daha polisle eylemcileri karşı karşıya getirdi. Bu kez polis çevik kuvvetle barikat kurup, eylemcilerin trenin önüne geçmesini engellemeye çalıştı. KESK ve Kamu-Sen üyeleri polis barikatını aşmaya çalışırken gergin anlar yaşandı. İtişme ve kakışmaların ardından sadece BTS üyelerinin treninin yanına gitmesine izin verildi. BTS üyeleri treni kullanmak üzere gelen Memur-Sen işyeri temsilcisi Ali İlhan'a tepki gösterdi. İlhan'ın Memur-sen çantasını gösterip, eylemcilere gülmesi ise tepkileri arttırdı. İlhan, ''Çocuklarına ne anlatacaksın, yüzümüze nasıl bakacaksın, yazıklar olsun, grev kırmak ihanettir' bağırışları altında makinist Seyfullah Koç'la birlikte treni çalıştırıp ,gardan ayrıldı.

Eylemciler tren garını alkışlarla terk ederken, sabahki eylemlerde buluşmak üzere sözleşti. KESK üyeleri taşıma merkezinde saat 11.00'de toplanıp, Alihikmetpaşa Meydanı'na yürüyecek. Kamu-Sen üyeleri ise sendika önünde toplanıp, 12.00'de Atatürk Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yapacak.

Vatan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler