YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polislere erken terhis yolu açıldı
Polislere erken terhis yolu açıldı
06 Şubat 2011 08:15
Emniyet teşkilatında 10 yılını doldurmuş polislerin askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmasını öngören tasarı TBMM'de kabul edildi. Yasanın yürürlüğe girmesiyle halen vatani görevini yerine getiren polislere erken terhis olma yolu açıldı.

Emniyet bünyesinde 10 yılını dolduran polislerin askerlikten muaf tutulmasını öngören yasa tasarısı TBMM’de kabul edildi. Yasanın yürürlüğe girmesiyle halen askerlik görevini yapan polislere de terhis yolu açıldı

Emniyet teşkilatında 10 yılını doldurmuş polislerin askerlik hizmetini yapmış sayılmasını öngören tasarı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında bulunan ve Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup personel ile mezun olup göreve başlamak kaydıyla polis eğitim ve öğretim kurumlarında öğrenim görmekte olanlar ve bu kurumların giriş sınavlarını kazanmış olanlardan askerlik hizmetini yapmamış olanların askere celp ve sevk işlemleri ertelenecek.

ERKEN AYRILAN ASKER OLACAK

Bu yükümlülerden Emniyet teşkilatında 10 yıllık hizmet süresini tamamlayanlar; askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Bu yükümlüler ile ilgili bilgiler, İçişleri Bakanlığı tarafından Milli Savunma Bakanlığına gönderilerek nüfus kayıtlarına işlenmesi sağlanacak. Yasaya göre, 10 yıllık sürenin başlangıcında, polis eğitim ve öğretim kurumlarından mezun olarak fiilen göreve başlanılan tarih esas olacak. 10 yıllık süre tamamlanmadan herhangi bir nedenle Emniyet teşkilatından ayrılan veya başka kuruma nakledilen veya bu süre içinde meslekten ilişiği kesilen personel, genel hükümlere göre askerlik hizmetini yerine getirecek.

ASKERDEKİLER TERHİS OLACAK

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, bu kapsama giren personelden, halen askerlik hizmetlerini yerine getirmekte olanların, askerlik hizmetleri durdurularak terhis edilecek ve görevlerine iade edilecek. Yasa, yurt dışında görev yapan veya eğitimini yurt dışında sürdüren  polisleri de kapsayacak. Düzenleme kapsamına giren polisler hakkındaki yoklama kaçağı ve bakaya gibi suçlardan adli takibat yapılamayacak, başlatılan tahkikatlar da durdurulacak.

POLİSLERİN EN DOĞAL HAKKI

Tasarı üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, polis memurlarının güvenlik konusunda uzun bir eğitim aldığını ve ömür boyu güvenlik hizmeti yaptıklarını söyledi. Atalay, üniformalı ve silahlı olarak çalışan polis memurlarının, zaten askerlik görevine benzer bir görevi icra ettiklerini dile getirdi.Hiçbir Avrupa ülkesinde polis memurlarının ayrıca askerlik yapmadığını belirten Atalay, şöyle devam etti: ‘’Bizim tasarımızda haklı gerekçemiz var. Diğer meslek  gruplarıyla mukayese edilemeyecek şekilde bir haklılık var.

Başka meslek grupları için tartışabiliriz

İçişleri Bakanı Atalay başka meslek gruplarının aynı hakkı istemesi durumunda  düzenlenemeler yapılabileceğini belirterek Hangi vatandaşımızın nasıl askerlik yapacağı, kanunla düzenlenir. Bu da Parlamentomuzun yetkisindedir” dedi. Öte yandan Devlet Bakanı Cemil Çiçek daha önce yaptığı açıklamada 36 bin 213 polisin halen askerlik görevini yapmadığını , 2 bin 202’sin de şu anda askerlik görevini yapmakta olduğunu belirterek toplamda 38 bin 415 kişinin bu kapsama girdiğini açıklamıştı.

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler