YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polisler itiraf etti: O kadar çok dinledik ki...
Paralel Yapı'ya yönelik operasyonun 2'nci dalgasında gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra cezaevine gönderilen Ebubekir Gül'ün sözleri, paralel telekulağın boyutunu gözler önüne serdi: "Binlerce kişiyi dinledim, kim olduklarını hatırlamam mümkün değil"
Polisler itiraf etti: O kadar çok dinledik ki...
08 Ağustos 2014 / 15:22 Güncelleme: 08 Ağustos 2014 / 15:32

Yeni Şafak'ın haberine göre; Paralel Yapı'ya yönelik operasyonun 2'nci dalgasında tutuklanan zanlılardan Başpolis Ebubekir Gül, 20 yıl İstihbarat Şube'de çalıştığını, dinlemeleri, sıralı amirlerin imzasıyla mahkemelerden alınan kararlarla yaptığını söyledi.

Binlerce kişiyi dinlediğini kabul eden Gül, 'Uzun süre dinleme işi yaptığımdan, binlerce kişiyi dinlediğimden, dinlediğim kişileri hatırlamam mümkün değildir. Ancak dinlemeler mahkeme kararı ve usûlüne uygun bir şekilde yapılmıştır' dedi.

Komiser Yardımcısı Hacı Şerif Erikmen ise 'Latif Erdoğan isimli şahsı son bir senedir televizyonda gördüğüm kadarıyla biliyorum. Kendisiyle ilgili dinleme yaptığımızı hatırlamıyorum. Müge Anlı isimli şahsı televizyondan tanıyorum. Kendisiyle ilgili dinleme yaptığımızı hatırlamıyorum' diyerek işlemleri sıralı amirlerin imzasıyla yaptıklarını söyledi.

O kadar çok ki hatırlamıyorum

5 yıl İstihbarat Şube'de çalışan Serdal Kurtoğlu, telekulağın yasal olduğunu savundu.

Aralarında Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül'ün de bulunduğu birçok gazeteciyi dinleyen Kurtoğlu, 'Binlerce kişi dinlediğim için dinlediğim kişileri hatırlamam söz konusu değildir' dedi.

2010-2014 yılları arasında İstihbarat Şube'de çalıştığını söyleyen Komiser Ergün Acun ise 'Görevim El Kaide ve IŞİD gibi örgütleri takip etmek ve bunlar hakkında bilgi toplamaktır. Bunlarla ilgili istihbarat üzerine kararlar alınıp takip yapılıyordu' ifadelerini kullandı.

'Müdür istedi'

Emekli polis memuru olduğunu söyleyen Ebubekir Özer, savunmasında 'İletişimin tespiti gerekiyor ise sıralı amirler olarak kısım ve büro amirleri tarafından şube müdürünün imzası ve onayı ile ilgili mahkemelerden dinleme kararı alınır, bu kararda İstihbarat Daire Başkanlığı'na ve TİB'e gönderilir' dedi.

Görevini kötüye kullanmadığını, sahtecilik yapmadığını söyleyen Özer, 'Yaptığım dinleme ve izleme görevi benim dahlimin olmadığı alınan mahkeme kararlarına dayalı olarak yapıldığından herhangi bir suç unsuru içermemektedir' diye konuştu.

Komiser Yardımcısı Hasan Aladağ ise, 2006-2011 yılları arasında İstanbul İstihbarat Şube'de çalıştığını belirterek, 'dinleme kararlarının sıralı amirlerin imzası ile alındığını' ifade etti. Aladağ, 'Mahkeme kararlarını fiziken görmediğim gibi mahkeme kararlarının kim hakkında alındığı hususunu bilmem mümkün değildir' ifadelerini kullandı.

Aladağ, kendisine sorulan 'Fikret Bila'yı neden dinlediği' yönündeki soruyu ise, 'Fikret Bila ismini veya onun dinlendiği Fikri kod adını görmediğini ve görmesinin de mümkün olmadığını' söyleyerek yanıtladı.

Amirin de onayı var

Komiser Yardımcısı iken 2 ay önce açığa alınan şüpheli Burhan Alioğlu, 4 yıl İstihbarat Şube'de çalıştığını ifade etti. 27 kişi hakkında usûlsüz dinleme yaptığı gerekçesiyle açığa alındığını anlatan Alioğlu, 'İletişimin tespiti yoluna gidilmesi gerektiğinde sıralı amirlerden başlamak suretiyle mahkemelerden şube müdürünün imzası ile talep yapılır.

Dinleme kararı mahkemeden alındıktan sonra TİB'e gönderilir' dedi. Milletvekili Özcan Yeniçeri ve eski milletvekili Ümit Özdağ'ı dinlediği iddiası sorulan Alioğlu, 'Mahkemeden alınan kararlarla yapılan dinlemedir' diye konuştu.

"Formdaki imza bana ait"

Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Sabri Uzun'u dinleten isimlerden Komiser Fürkan Donkar, 'sıralı amir' vurgusu yaptıktan sonra 'Emniyet Müdürü Emin Arslan ile ilgili olarak o dönemde Ergenekon terör örgütü ile bağlantılı olduğuna dair gelen ihbarlar ve başka şubelerden gelen yazılardan dolayı talepte bulunduk.

Sabri Uzun hakkında da aynı hususlar var. Bu nedenle masa amiri olarak talep formunu imzaladım. Mahkeme kararına dayalı olarak yaptığımız dinlemelerdir' şeklinde ifade verdi

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler