YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polisin sağduyulu yaklaşımı olayları büyümesini ön
Polisin sağduyulu yaklaşımı olayları büyümesini ön
Polisin sağduyulu yaklaşımı olayları büyümesini ön
04 Kasım 2008 / 08:42 Güncelleme: 04 Kasım 2008 / 00:00

Van ve Hakkari’deki eylemlerde polis sağduyulu ve dikkatli davrandı. Göstericilere ‘Biz dün hep birlikte top oynamadık mı şimdi düşman mı olduk’ diye seslenerek olayların büyümesini önledi.

PKK’nın Öcalan’a işkence yapıldığı iddiasıyla başlattığı gerginliği tırmandırma ve bir “serhildan” (başkaldırı) havası yaratma politikası büyük olasılıkla yerel seçimlere kadar sürecek. Gösterilerin niteliğinin seçim anketlerinin sonuçlarına göre değişeceğini söylemek yanlış olmaz. Başbakan Erdoğan’ın seçim sürecinde bölgeye yapacağı her ziyaret de örgüt tarafından tehdit olarak algılanacak ve sabote edilmek istenecektir.

DTP İPUÇLARINI VERDİ

Örgütün tepkisinin resmi sözcüleri -yine ve maalesef- DTP’li vekiller olacak gibi görünüyor. Van Milletvekili Özdal Üçer, Van ziyareti öncesi Başbakan Erdoğan’ı ‘Olacaklardan biz sorumlu değiliz’ diye tehdit etmişti. Hakkari ziyareti öncesinde ise herkesimin sinir uçlarına dokunan bir vurguyla ‘Erdoğan’ın bölgeyi ziyareti İsrail Başbakanı Şaron’un Mescid-i Aksa ziyaretine benziyor’ açıklamasıyla bundan sonraki ziyaretlerde DTP’nin tavrının ne olacağının sinyallerini verdi.

BAŞARILI KRİZ YÖNETİMİ

Bu gösterileri herhangi bir polisiye tedbirle önlemek mümkün değil. Ama kontrol altında tutmak ve hedefinin gerçekleşmesini engellemek mümkün. Çünkü eylemler kontrol altında tutulmazsa tahminlerin çok üstünde tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Polis, Van ve Hakkari’de başarılı bir yönetim sergiledi. Özellikle Van polisinin gerçekten dikkatli ve profesyonel tutumu olayların büyümesini önledi. Şunu görmek zorundayız. Birkaç il hariç PKK Güneydoğu’da marjinal bir terör örgütü değil. Birçok kentte gösterici bulmakta, sokakları savaş alanına çevirmekte hiç zorlanmıyor. Van’daki tablo da gösteriyor ki polis tuzağa düşmezse eylemlerin seyrini belirleyebiliyor.

BİZE GELMİYOR MUSUNUZ

DTP yetkilileriyle eylemciler arasında mekik diplomasisi yürüten Van Emniyet Müdür Yardımcısı Önder Okşar, Başbakan aleyhine slogan atan, polise taşla sopayla saldıran eylemcileri ‘Arkadaşlar biz dün, önceki gün beraber top oynamadık mı? Kapkaççıdan kavgadan korktuğunuzda, başınız sıkıştığında bize gelmiyor musunuz? Bugün ne oldu da bir saatte düşman olduk’ diye sakinleştirmeye çalıştı. DTP’lilere giderek ‘Güç gösterisi yapmanın anlamı yok. İstesek 2 dakikada hepsini dağıtırız. Ama çocuklar zarar görür’ diyerek yardım istedi. Bu soğukkanlı tavır en azından bir süre- birçok eylemcinin ‘haklısın abi’ diyerek geri çekilmesine neden oldu.

KONTROLSÜZ GÜCE DİKKAT

Polis dikkatli ve sağduyu davranır deyim yerindeyse ancak meşru müdafaa halinde tepki gösterir ve eylemcilerin çatışma tuzağına düşmezse Türkiye bu süreci az hasarla atlatır. Aksine sert karşılık verir kontrolsüz güç kullanırsa sokakları kontrol etmek imkansız hale gelebilir. Van sokaklarında konuştuğum bazı polis memurlarının söylediklerinin aksine bu tutum ‘acizlik ve zaaf’ değil, tuzağa düşmeden gerginliği yönetme becerisi olacaktır. Çünkü araçları ya da dükkanları yakılan halk polise destek veriyor ama çatışma çıkarsa çok anlaşılır nedenlerle ‘bunlar bizim çocuklar’ diyerek eylemcilere sahip çıkıyor.

SAĞDUYU KAZANDI

Hafta sonunda birçok ilde düzenlenen protesto gösterilerinde polisin sağduyulu ve kontrollü yaklaşımı terör örgütünün istediği çatışma ortamına engel oldu. İstanbul’da polis telsizinden sık sık ‘Orantılı güç kullanın’, ‘Mecbur kalmadıkça cop çekmeyin’, ‘Havaya ateş açmayın’ uyarıları etkili oldu. Arnavut kaldırımlarını bile söken göstericiler polise taş yağdırırken, kontrollü müdahale ile olayların büyümesini engelledi. Denizli’de de çocuklara çikolata dağıtan, panzerin üzerine çıkartan polis, herhangi bir herhangi olumsuz bir olayın yaşanmasına izin vermedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler