YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polisin de heronu olacak
Hükümet terörle mücadelede eğitimli özel harekat timlerini devreye koymaya hazırlanıyor. Emniyet mini insansız hava araçları için ihale hazırlığına başladı.
Polisin de heronu olacak
06 Ağustos 2011 / 13:37 Güncelleme: 06 Ağustos 2011 / 13:54

PKK’yla mücadelede askerden sonra polis de İnsansız Hava Aracı olarak bilinen Heron sahibi oluyor. Emniyet, İnsansız Hava Aracı almak için ihale hazırlığında...

Terörle mücadelede kırsalda özel eğitimli polis özel harekât timlerini devreye sokmaya hazırlanan hükümetin, bu planının başarılı sonuçlar vermesi için fiilen TSK’ya bağlı olan Jandarma Genel Komutanlığı’nın (JGK) İçişleri Bakanlığı’na bağlanması ve profesyonel bir güç haline getirmesi gerekiyor.

JGK, kağıt üzerinde içişleri bakanlığına bağlı olmakla beraber mensuplarının terfi, sicil ve maaş gibi işlemleri TSK tarafından yapılıyor. Terfi ve sicilde TSK’ya bağlı olan JGK mensuplarının, terörle mücadelede öngörülen valinin koordinasyonuna ne ölçüde itibar edecekleri sorusu yeniden gündeme geldi. JGK’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlanması daha uzun süre alacağı için, mevcut durumda terörle mücadelede polis ve jandarma arasındaki koordinasyonu sağlamaktan sorumlu tutulacak valilere siyasi irade desteği artırılacak.

İçişleri Bakanlığı’nın, özellikle terörün yoğun olduğu bölgelere, yetkilerinin farkında olan ve bu yetkilerini uygulamada kararlı olan, bölgede alana hakim ve askere de sözünü geçirecek nitelikteki valileri ataması bekleniyor. Bu amaçla yeni bir valiler kararnamesinin Ramazan Bayramı sonrasında, Eylül ayı ortalarında çıkartılması bekleniyor.

İHA ALIMI İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Özel harekat birliklerinin kırsalda terörle mücadelede kullanılması için bu birliklerin bazı ağır silahlarla donatılması gerekiyor. Bu amaçla emniyetin, havada kalma süresi 3-4 saat gibi daha kısa olan mini insansız hava araçları (İHA) satın almak için ihale hazırlıklarına başladığı öğrenildi.Taraf

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler