YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Polisin ciddi hatası var'
'Polisin ciddi hatası var'
06 Mart 2012 15:30
Adliyeden kaçmaya çalışan tutuklu Mahir Demirkaya'nın öldürülmesine ilişkin Aydın Emniyet Müdürü Turan Temel açıklama yaptı.

Aydın Emniyet Müdürü Turan Temel, adliyeden kaçmaya çalışan tutuklu Mahir Demirkaya'nın ''dur'' ihtarına uymaması sonucu ateş edilerek öldürülmesiyle ilgili olarak ''Polis arkadaşımızın orada idari yönden ciddi bir hatası görünüyor. Serbest kalmasına nöbetçi savcı itiraz etti, üst mahkemede görüşülüyor'' dedi.

Mahir Demirkaya'nın (23) cenazesi, İzmir Adli Tıp Kurumundan Aydın Bey Camisi'ne götürüldü.

Cenaze, öğlen namazını müteakip kılınan cenaze namazından sonra Kemer Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze törenine katılan Aydın Emniyet Müdürü Turan Temel, gazetecilere yaptığı açıklamada, olaydan dolayı emniyet teşkilatı olarak büyük üzüntü yaşadıklarını belirtti.

Konuyla ilgili adli yargı safhasının devam ettiğini kaydeden Temel, şöyle konuştu:

''Polis arkadaşımızın orada idari yönden ciddi bir hatası görünüyor. Polisin serbest kalmasına sabah nöbetçi savcı itiraz etti, üst mahkemede görüşülüyor. Burada silah kullanmayı gerektirecek bir olay yok. Havaya da ateş edebilirdi. Polisin silah kullanma yetkisi mevzuatta bellidir. Ölen arkadaşımızın ağır cezalık bir suçu yok, her ne kadar tutukluğu olsa bile. Üzerine doğru ateş edilmemesi gerekirdi. Ailesi adına çok üzgünüz.Polis memuru dün açığa alındı. Ankara'dan müfettiş talep ettik. Olayla ilgili delillerin karartılması, örtbas edilmesi söz konusu değil. Şahitlerimiz var, kamera kayıtları var, hepsi toplandı, mahkemede.''

Asker firarisi olduğu, hakkında ''şantaj ve tehdit'' suçlamasıyla tutuklama kararı bulunan Mahir Demirkaya, polis ekiplerinin takibi sonucu Pınarbaşı mevkisinde gözaltına alınmış, emniyet müdürlüğündeki işlemlerin ardından nöbetçi mahkemeye sevk edilen zanlı tutuklanmıştı. Polislerin gözetimindeyken adliyenin bahçesinde bekleyen ailesiyle vedalaşmak isteyen zanlı kaçmış, zanlıyı yakalamaya çalışan polis memuru kovalamaca sırasında adliye yakınındaki caddede ''dur'' ihtarına uymayan Demirkaya'ya ateş etmiş, başına ve ayağına kurşun isabet eden Demirkaya ağır yaralı olarak kaldırıldığı Aydın Devlet Hastanesinde yaşamını yitirmişti. Adliyeye sevk edilen polis memuru Murat S. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler