YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polise yerli biber gazı...
Çevik Kuvve provokatif grupları artık Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'nun ürettiği gazla dağıtacak. Emniyet Genel Müdürlüğü ile MKE arasında anlaşma imzalandı.
Polise yerli biber gazı...
20 Kasım 2010 / 09:28 Güncelleme: 20 Kasım 2010 / 09:35

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'yla yapılan görüşmeler olumlu sonuçlandı. Artık Çevik Kuvvet, provokatif grupları MKE'nin ürettiği gazla dağıtacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü toplumsal olaylara müdahalede 13 yıldır biber gazı kullanıyor. OC (doğal biber gazı) ve CS'ler (kimyasal içerikli gaz) ABD ve Brezilya'dan ithal ediliyordu. Provokatif grupları dağıtmada en zararsız ve etkili bu yöntemin son yıllarda polis tarafından sıklıkla kullanılması biber gazı kullanımını artırdı. Emniyet Genel Müdürlüğü ihtiyacı karşılamak amacıyla yılda ortalama 70 bin biber gazı ithal etti.

Biber gazlarının emniyete oldukça yüklü maliyet getirmesi üzerine gazların yerli üretimi amacıyla proje hazırlandı. Proje kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK ile Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu yetkilileri bir araya geldi. Yapılan görüşmelerde göz yaşartıcı gazların MKE'de üretilmesinde mutabık kalındı. Bu amaçla Emniyet Genel Müdürlüğü ileMKEarasında anlaşma imzalandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, ilk etapta MKE'ye 50 bin adet gaz tüfeği fişeği ile gaz el bombası siparişi verdi. MKE'nin Kırıkkale'deki fabrikasında üretilmeye başlayan yerli gazların ilk partisinin önümüzdeki günlerde emniyete teslim edileceği belirtiliyor.

Bu arada Emniyet Genel Müdürlüğü, toplumsal olaylara müdahalede yaşanan olumsuzlukların önlenmesi amacıyla Çevik Kuvvet şubelerinde görev yapan 11 bin polisi 9 farklı konuda hizmet içi eğitimden geçirdi. Eğitimlerde "aşırı ve orantısız güç kullanımı" üzerinde duruldu.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler