YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polis ve askere 'vur-indir' yetkisi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ''Polisin ve askerin vurma yetkisi vardır'' sözlerinin ardından Emniyet Genel Müdürü'nün de bu yönde bir genelgesi ortaya çıktı.
Polis ve askere 'vur-indir' yetkisi
07 Eylül 2015 / 21:02 Güncelleme: 08 Eylül 2015 / 09:08

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, geçen temmuz ayı sonunda 81 il emniyet müdürüne iki sayfalık bir genelge gönderdi.

Yetkiler tam kullanılmıyor

Genelgede, 4 Nisan 2015 tarihinde yürürlüğe giren iç güvenlik paketinde toplumsal olaylarda kamu düzenini bozucu eylemlere karşı alınacak güvenlik tedbirlerinin belirlendiğine dikkat çeken Lekesiz, “Son günlerde meydana gelen toplumsal olaylarda bu yetkilerin tam ve etkin bir şekilde kullanılmadığı müşahede edilmiştir” dedi.

Mahkeme kararı olmadan arayabilirsiniz

İç güvenlik paketinin polisi ilgilendiren maddelerini tek tek sıralayan Lekesiz, genelgenin devamında polisin kişilerin üstlerini ve araçlarını mahkeme kararı olmadan arayabileceğine, başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürenlerin “koruma altına alma veya uzaklaştırma” yetkilerini de anımsattı.

Silah kullanma yetkisi

Lekesiz, yeni yasal düzenlemede, “Kendisine veya başkalarına, işyerlerine, konutlara, kamu binalarına, okullara, yurtlara, ibadethanelere, araçlara ve kişilerin tek tek veya toplu halde bulunduğu açık veya kapalı alanlara molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya saldırmaya teşebbüs edenlere karşı, saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde silah kullanılabilmesi” yetkisinin kolluğa tanındığına işaret etti.

Erdoğan: Vurur, indirir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'da dün katıldığı canlı yayında polis ve askerin yetkileirini hatırlatarak, ''Polisin ve askerin vurma yetkisi vardır. Silahlı bir terörist gördüğü zaman vurur indirir. Böyle bir şey olduğu zaman bu yetkiyi rahatlıkla kullanılabilir. Anında gereği yapılır.'' diye konuştu.

gerçekten bitirmek istiyorsanız
 // Muhafız
Eğer pkk tamamen yok edilmek isteniyorsa; pkk terör örgütünün yurt dışı kampları olan hakurk,haftanin,kanimazi,avaşin,basyan,garade,şive'ye yapılan hava operasyonlarında mutlaka en az 3000 librelik napalm bombaları veya 3000 librelik bombalara Hardal gazı konularak hava operasyonları yapılmalıdır.Eğer bundanda sonuç alınmazsa B61A1 taktik, balistik nükleer silah kullanılmalıdır. Unutmayınki şerefsizlere acırsanız acınacak hale gelirsiniz,daha sonra yurt içindeki kamplar tespit edilerek kara ope...
07 Eylül 2015 Pazartesi 23:09
 // mustafa
4 nisan dan beri yürürlükte ise niye uygulanmadı, ancak bir de bu olaylarda kamera ile kaydedilsin ki görevini yapan polis zan altında kalmasın....
07 Eylül 2015 21:06
inşallah
 // İsa
Hadi bakalım İnş.dualarımız sizinle aslanlar.ALLAH yardımcınız olsun......
07 Eylül 2015 20:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler