YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polis tehdide geçit vermiyor
Polis tehdide geçit vermiyor
12 Eylül 2010 07:56
Referandumda vatandaşları, KCK'nın talimatları yönünde tehdit ederek sandığa gitmesini engellemeye çalışan 98 kişi gözaltına alındı.

Emniyet referandumda katılımı azaltmak isteyen terör örgütü yandaşlarına göz açtırmıyor.

Sandığa gidecek vatandaşlara baskı yapanlara yönelik Doğu illeri başta olmak üzere İstanbul ve Mersin'de gerçekleştirilen operasyonlarda 98 kişi gözaltına alındı. PKK'nın şehir yapılanması KCK'nın talimatları doğrultusunda hareket ettikleri belirtilen şüphelilerin sorgusu sürüyor. Alınan bilgilere göre, vatandaşın sandığa gitmesini engellemeye çalıştıkları ve halkı tehdit ettikleri gerekçesiyle Hakkari'de 34, Batman'da 13, Van'da 19, İstanbul'da 15 kişi gözaltına alındı. Zanlıların evlerinde yapılan aramalarda bazı bilgisayar ve CD'lere el konuldu.

Van'da yakalanan kişilerden bazılarının Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yöneticileri olduğu belirtildi. BDP Grup Başkan Vekili Bengi Yıldız ise partileriyle ilgisi olmayan kişilerin birilerinin kendileri adına korsan bildiri dağıttığını iddia etti.

İstanbul'daki operasyonda, Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, referandumda oy kullanacak vatandaşları boykot yönünde tehdit ettiği belirlenen 15 örgüt mensubu yakalandı. Bağcılar, Başakşehir, Gaziosmanpaşa, Pendik ve Sultangazi ilçelerinde örgütün talimatları doğrultusunda oy kullanacak vatandaşları tehdit ve baskı yoluyla referanduma katılmamaları yönünde engellemeye çalışan 15 örgüt mensubu gözaltına alındı. Mersin'de bazı mahallelerdeki evlere, 'Uyarı' başlığı adı altında tehdit mektupları bırakılırken, halkoylamasının boykot edilmesi isteniyor, tehdit dolu ifadeler yer alıyor. PKK yandaşlarının bildiride, "Biz önder Apo'nun fedai militanları olarak AKP ve CHP yandaşlarını uyarıyoruz. Kimin AKP'ye çalıştığını yaptığımız araştırma ve teknik takip sonucunda öğrendik. Sandığa gidecek tek bir Kürt olursa önder Apo'nun fedai militanları tarafından tespit edilip gereken cezalandırılma yapacaktır."

Eylem hazırlığında yakalandılar

İstanbul'da, anayasa değişikliklerine ilişkin bugün yapılacak referanduma katılımı önlemeye yönelik terör eylemi hazırlığı içinde oldukları öne sürülen 2 ayrı gruba düzenlenen operasyonlarda 29 kişi gözaltına alındı. İstihbarat Şube Müdürlüğü ile koordineli olarak dün Sultangazi, Şişli, Bağcılar, Maltepe, Kartal ve Zeytinburnu ilçelerinde eşzamanlı olarak operasyon gerçekleştirildi. 14 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, 3 adet 16'lık havai fişek, 3 meşale, 1 adet kurusıkı tabanca, maske, çok sayıda cam bilye, örgütsel yayın, doküman ve materyal ele geçirildi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, bugün yapılacak referandumda sandığa gitmek için hiçbir engelin söz konusu olmadığını söyledi. Toprak, "Halkımız hiçbir engele takılmadan demokratik hakkını kullanmak için sandığa gitsin. Birilerinin kaş-göz hareketiyle 'sandığa gitme' mesajlarını ciddiye almasın. Halkın güven ve huzur içinde oyunu kullanması için gerekli önlemleri aldık." dedi.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler