YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polis sahte telefon gerçek
Uğur Mumcu vakfındaki esrarengiz olaydan sonra Güldal Mumcu’nun arandığı telefon Emniyet'e ait çıktı.
Polis sahte telefon gerçek
07 Kasım 2009 / 23:22 Güncelleme: 07 Kasım 2009 / 23:23

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı'na (UM-AG) giderek kendilerini ''polis'' olarak tanıtan iki kişinin emniyet teşkilatı personeli olmadığının belirlenmesi üzerine, Ankara Emniyet Müdürlüğünün, konuyu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirdiği, bu kişilerin gerçek kimliklerine ulaşılması ve yakalanması için çalışma başlatıldığı bildirildi.

Uğur Mumcu Vakfı’na (UMAG) gelen sivil giyimli 2 kişinin polis kimliği gösterip, araştırma yapması ile başlayan olaylar zincirinde, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu’nun arandığı telefon numarası Emniyete ait çıktı. Mumcu ‘’Olaydan sonra beni Ankara Emniyet Müdürü olduğunu söyleyen bir kişi 384 06 .. numaralı telefondan aradı’’ demişti. Mumcu’nun verdiği telefon numarası Ankara Emniyet Müdürlüğüne ait çıktı.

4 Kasım günü Ankara’daki Uğur Mumcu vakfına gelen ve kendilerini polis olarak tanıtan iki kişi Vakıfta yapılan toplantının mahiyetini sormuş ve isimlerini bir kağıda yazıp ayrılmışlardı.  Mumcu olaydan sonra İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ı arayarak konuyu aktarmıştı. Güldal Mumcu ‘’Aynı gün gece yarısına doğru beni Ankara Emniyet Müdürü olduğunu söyleyen bir zat arayıp bu isimde kişilerin kendi birimlerinde bulunmadığını ifade ederek, ‘Siz bizim hedefimizde değilsiniz” dedi. Ama belki de sanal bir emniyet müdürüyle konuştum.” demişti.

Mumcu kendisini Ankara Emniyet Müdürü olarak tanıtan kişinin aradığı 384’li telefon numarasını da açıklamıştı. Yapılan incelemede bu telefonun Ankara Emniyet Müdürlüğüne ait olduğu saptandı. Bu arada vakfa gelen iki kişinin tespit edilmesiyle ilgili soruşturma da sürdürülüyor. Görüntüler Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarı’na gönderildi. Burada yapılacak renk açma ve eşgal tespiti sonrasında elde edilecek daha net görüntüler üzerinden savcılık tarafından soruşturma genişletilecek.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: ÇALIŞMA BAŞLATILDI
İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı'na (UM-AG) giderek kendilerini ''polis'' olarak tanıtan iki kişinin emniyet teşkilatı personeli olmadığının belirlenmesi üzerine, Ankara Emniyet Müdürlüğünün, konuyu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirdiği, bu kişilerin gerçek kimliklerine ulaşılması ve yakalanması için çalışma başlatıldığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, UM-AG'a, 4 kasım çarşamba günü akşam saatlerinde gelerek, vakfın etkinlikleri ile ilgili bilgi talep ettiği öne sürülen sivil kıyafetli iki kişinin bulunmasına yönelik, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu'nun, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin, bazı basın yayın organlarında haberler yer alması üzerine, yapılan çalışmalar hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi için açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''4 Kasım 2009 Çarşamba akşamı, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı'na saat 19.00 sıralarında kendisini polis olarak tanıtan iki sivil şahsın geldiği, vakıf görevlileri ile görüştüğü ve yapılmakta olan bir etkinlik ile ilgili olarak bilgi aldıklarının Ankara Emniyet Müdürlüğüne bildirilmesi üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından belirtilen adrese gidilmiştir. Vakıf görevlileri tarafından, saat 19.10 sıralarında vakıf binasına gelen ve kimliklerini ibraz ederek kendilerini polis olarak tanıtan şahısların 'Adalet ve Demokrasi Haftası' nedeniyle vakıfta yapılan toplantı ile ilgili sorular sorduklarının, emniyet görevlilerine bildirilmesi üzerine; vakıf binasında bulunan güvenlik kameraları kayıtları incelenmiş ve kayıtlarda, bahse konu iki şahsın vakıf binasına girdikleri tespit edilmiştir.

Ayrıca binaya gelen kişilerin vakıf görevlisine gösterdikleri kimliklerdeki isimler de incelenmiş, emniyet teşkilatında bu isimlerde personel bulunmadığının anlaşılması üzerine, konu Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından derhal ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirilmiş ve Cumhuriyet Savcısının talimatları ile bina kamera kayıtlarında tespit edilen eşkaller doğrultusunda şahısların gerçek kimliklerine ulaşma ve şahısları yakalama çalışmalarına başlanılmıştır. Halen çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler